Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020 Toyota zaprojektowała zautomatyzowany pojazd e-Palette Tokyo 2020 Version. Podczas zawodów będzie się on poruszał po wyznaczonych trasach w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich i przewoził sportowców, działaczy sportowych i organizatorów.
Pojazdy e-Palette powstały z uwzględnieniem potrzeb transportowych samych sportowców. Są m.in. wyposażone w elektryczny napęd na baterie oraz system zautomatyzowanej jazdy.

„Zawodnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich pracują niestrudzenie, by osiągnąć wyniki na granicy ludzkich możliwości, dlatego chcieliśmy im dostarczyć specjalnie zaprojektowane pojazdy, dostosowane do ich potrzeb” – powiedział Takahiro Muta, szef zespołu, który opracował specjalne wersje e-Palette.
„Podczas naszej pracy sportowcy, w szczególności paraolimpijczycy, pomogli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób powinniśmy przystosować i udoskonalić e-Palette, żeby lepiej odpowiadały ich potrzebom i zapewniły łatwy, wygodny transport. Jesteśmy dumni z tej współpracy oraz z tego, że stworzyliśmy pojazd, który nie tylko będzie ich przenosił z miejsca na miejsce, ale zapewni także nowe możliwości kontaktu z innymi oraz dzielenia się doświadczeniami i emocjami” – kontynuował Takahiro Muta.

Toyota e-Palette zaprezentowana została po raz pierwszy w 2018 roku. Pojazd ten został opracowany z myślą o autonomicznym transporcie jako usłudze (Mobility-as-a-Service, Autono-MaaS). Stał się kolejnym krokiem Toyoty ku zapewnieniu wszystkim jak największej mobilności.
Wersja specjalna tego pojazdu – Tokyo 2020 Version – została przygotowana do użytku w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich. Posiada szerokie, rozsuwane drzwi i elektrycznie otwierane podjazdy ułatwiające wejście do środka zawodnikom, w tym paraolimpijczykom. Dodać do tego należy system autonomicznej jazdy na poziomie 4 wg SAE przy prędkości do 20 km/h. Dodatkowo każdy z pojazdów będzie nadzorowany przez operatora, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę.
Pole do sprawdzenia nowych technologii 20 pojazdów e-Palette do transportu zawodników i organizatorów to tylko jeden z elementów szerszego programu Toyoty, którego celem jest zapewnienie jak największej mobilności podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. To także doskonała okazja do przetestowania e-Palette w rzeczywistych warunkach i zebrania materiału do dalszych prac nad rozwojem systemów Mobility-as-a-Service (transportu jako usługi).
Po raz pierwszy pojazd e-Palette w wersji Tokyo 2020 Version zostanie zaprezentowany na stoisku Toyoty podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio 2019, który potrwa od 23 października do 4 listopada.

- Toyota e-Palette ma kształt prostopadłościanu z symetrycznym przodem i tyłem, z kołami usytuowanymi w samych rogach nadwozia, co sprawia, że wnętrze jest maksymalnie przestronne, wygodne i funkcjonalne.
- Wewnątrz zamontowano poręcze i siedzenia łatwe w użyciu niezależnie od wzrostu pasażera. Podłoga, siedzenia i elementy wyposażenia mają wykończenia w kontrastujących kolorach, co jest niezwykle pomocne dla ludzi o słabym wzroku lub daltonistów.
- Każdy pojazd wyposażono w szerokie drzwi przesuwne, niskie podłogi, elektrycznie wysuwane podjazdy i system Arrival Control, uruchamiany przy zbliżaniu się do celu, który pozwala zatrzymać się precyzyjnie w granicach wyznaczonego przystanku.
- Szeroki rozstaw osi i płaska podłoga sprawiają, że we wnętrzu jest miejsce na 4 wózki inwalidzkie i 7 stojących pasażerów.
Toyota e-Palette z systemem autonomicznej jazdy wyposażóno w zaawansowany sprzęt i oprogramowanie oraz kamery i LIDAR-y. Dodać do tego należy mapowanie 3D o wysokiej dokładności. System osiąga 4 poziom autonomii wg SAE.
- Toyota e-Palette wyposażono w zewnętrzy interfejs do interakcji systemu z człowiekiem, zaprogramowany do komunikacji z otoczeniem podczas autonomicznej jazdy, w tym z pieszymi. Przednie i tylne światła są animowane, by naśladować kontakt wzrokowy i informować przechodniów o zachowaniu pojazdu.
- System autonomicznej jazdy nieustannie monitoruje przeszkody w otoczeniu w zakresie 360 stopni i dostosowuje prędkość do warunków. W każdym pojeździe będzie podróżował operator nadzorujący pojazd i gotowy do przejęcia kontroli w razie potrzeby.

Długość / szerokość / wysokość / rozstaw osi | 5255 mm / 2065 mm / 2760 mm / 4000 mm |
Liczba pasażerów | do 20 (razem z operatorem) lub do 4 osób na wózkach inwalidzkich + 7 stojących pasażerów |
Zasięg | około 150 km |
Prędkość | 19 km/h |