Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Version

Autonomiczny transport zawodników podczas Igrzysk w Tokio

09-10-2019

Na Tokyo Motor Show 2019 zostanie zaprezentowana Toyota e-Palette Tokyo 2020 Version. Ten autonomiczny pojazd podczas Igrzysk w Tokio w 2020 r. będzie służył do transportu zawodników. Łącznie japoński producent dostarczy 20 takich pojazdów.

Toyota e-Palette Tokyo 2020 Version

Na potrzeby Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio 2020 Toyota zaprojektowała zautomatyzowany pojazd e-Palette Tokyo 2020 Version. Podczas zawodów będzie się on poruszał po wyznaczonych trasach w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich i przewoził sportowców, działaczy sportowych i organizatorów.

Pojazdy e-Palette powstały z uwzględnieniem potrzeb transportowych samych sportowców. Są m.in. wyposażone w elektryczny napęd na baterie oraz system zautomatyzowanej jazdy.

Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020

„Zawodnicy Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich pracują niestrudzenie, by osiągnąć wyniki na granicy ludzkich możliwości, dlatego chcieliśmy im dostarczyć specjalnie zaprojektowane pojazdy, dostosowane do ich potrzeb” – powiedział Takahiro Muta, szef zespołu, który opracował specjalne wersje e-Palette.

„Podczas naszej pracy sportowcy, w szczególności paraolimpijczycy, pomogli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób powinniśmy przystosować i udoskonalić e-Palette, żeby lepiej odpowiadały ich potrzebom i zapewniły łatwy, wygodny transport. Jesteśmy dumni z tej współpracy oraz z tego, że stworzyliśmy pojazd, który nie tylko będzie ich przenosił z miejsca na miejsce, ale zapewni także nowe możliwości kontaktu z innymi oraz dzielenia się doświadczeniami i emocjami” – kontynuował Takahiro Muta.

Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020
Autonomiczny transport jako usługa

Toyota e-Palette zaprezentowana została po raz pierwszy w 2018 roku. Pojazd ten został opracowany z myślą o autonomicznym transporcie jako usłudze (Mobility-as-a-Service, Autono-MaaS). Stał się kolejnym krokiem Toyoty ku zapewnieniu wszystkim jak największej mobilności.

Wersja specjalna tego pojazdu – Tokyo 2020 Version – została przygotowana do użytku w wioskach olimpijskich i paraolimpijskich. Posiada szerokie, rozsuwane drzwi i elektrycznie otwierane podjazdy ułatwiające wejście do środka zawodnikom, w tym paraolimpijczykom. Dodać do tego należy system autonomicznej jazdy na poziomie 4 wg SAE przy prędkości do 20 km/h. Dodatkowo każdy z pojazdów będzie nadzorowany przez operatora, który w razie potrzeby będzie mógł przejąć kontrolę.

Pole do sprawdzenia nowych technologii 20 pojazdów e-Palette do transportu zawodników i organizatorów to tylko jeden z elementów szerszego programu Toyoty, którego celem jest zapewnienie jak największej mobilności podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. To także doskonała okazja do przetestowania e-Palette w rzeczywistych warunkach i zebrania materiału do dalszych prac nad rozwojem systemów Mobility-as-a-Service (transportu jako usługi).

Salon Motoryzacyjny w Tokio 2019

Po raz pierwszy pojazd e-Palette w wersji Tokyo 2020 Version zostanie zaprezentowany na stoisku Toyoty podczas Salonu Motoryzacyjnego w Tokio 2019, który potrwa od 23 października do 4 listopada.

Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020
Komfort poruszania się

- Toyota e-Palette ma kształt prostopadłościanu z symetrycznym przodem i tyłem, z kołami usytuowanymi w samych rogach nadwozia, co sprawia, że wnętrze jest maksymalnie przestronne, wygodne i funkcjonalne.

- Wewnątrz zamontowano poręcze i siedzenia łatwe w użyciu niezależnie od wzrostu pasażera. Podłoga, siedzenia i elementy wyposażenia mają wykończenia w kontrastujących kolorach, co jest niezwykle pomocne dla ludzi o słabym wzroku lub daltonistów.

Łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie

- Każdy pojazd wyposażono w szerokie drzwi przesuwne, niskie podłogi, elektrycznie wysuwane podjazdy i system Arrival Control, uruchamiany przy zbliżaniu się do celu, który pozwala zatrzymać się precyzyjnie w granicach wyznaczonego przystanku.

- Szeroki rozstaw osi i płaska podłoga sprawiają, że we wnętrzu jest miejsce na 4 wózki inwalidzkie i 7 stojących pasażerów.

Autonomiczne prowadzenie przy niewielkich prędkościach

Toyota e-Palette z systemem autonomicznej jazdy wyposażóno w zaawansowany sprzęt i oprogramowanie oraz kamery i LIDAR-y. Dodać do tego należy mapowanie 3D o wysokiej dokładności. System osiąga 4 poziom autonomii wg SAE.


- Toyota e-Palette wyposażono w zewnętrzy interfejs do interakcji systemu z człowiekiem, zaprogramowany do komunikacji z otoczeniem podczas autonomicznej jazdy, w tym z pieszymi. Przednie i tylne światła są animowane, by naśladować kontakt wzrokowy i informować przechodniów o zachowaniu pojazdu.

- System autonomicznej jazdy nieustannie monitoruje przeszkody w otoczeniu w zakresie 360 stopni i dostosowuje prędkość do warunków. W każdym pojeździe będzie podróżował operator nadzorujący pojazd i gotowy do przejęcia kontroli w razie potrzeby.

Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020
Specyfikacja
Długość / szerokość / wysokość / rozstaw osi 5255 mm / 2065 mm / 2760 mm / 4000 mm
Liczba pasażerów do 20 (razem z operatorem) lub do 4 osób na wózkach inwalidzkich + 7 stojących pasażerów
Zasięg około 150 km
Prędkość 19 km/h

Dowiedz się więcej

Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Sprawdź szczegóły Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej