Cztery Hiluxy w pierwszej dziesiątce Rajdu Dakar

Fernando Alonso najszybszym debiutantem Rajdu

2019-01-21

Rozegrany w Arabii Saudyjskiej Rajd Dakar był niezwykle udany dla Toyoty. Nasser Al-Attiyah zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu. Fernando Alonso został najszybszym debiutantem. Toyota Land Cruiser zwyciężyła w klasie T2.

Rajd Dakar 2020

Tegoroczny Rajd Dakar po raz pierwszy odbywał się w Arabii Saudyjskiej. Zawodnicy mieli do pokonania ponad 8000 km. Odcinki specjalne prowadziły po trasach szutrowo-kamienistych, piaszczystych drogach i przez wysokie wydmy.

Wytrzymałość samochodów i właściwa nawigacja okazały się prawdziwym wyzwaniem dla zespołów biorących udział w Rajdzie. W tak trudnych warunkach doskonale się spisały pojazdy Toyoty. Wszystkie cztery Hiluxy TOYOTA GAZOO Racing dotarły do mety. Trzy z nich znalazły się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej.

„Razem z zawodnikami prywatnymi aż cztery Hiluxy ukończyły rywalizację w najlepszej ósemce, a Fernando Alonso dojechał na 13. miejscu mimo dachowania” – podkreślił Glynn Hall, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing.

„To dowodzi jakości, niezawodności i wytrzymałości Toyoty Hilux, ale dwa skrócone etapy i w sumie aż 43 przebite opony spowodowały, że zabrakło czasu, by obronić dakarowy triumf sprzed roku” – kontynuował Glynn Hall.

Nasser Al-Attiyah drugi w klasyfikacji generalnej

Ubiegłoroczny zwycięzca Rajdy Dakar – Nasser Al-Attiyah – w tym roku był drugi. Wraz ze swoim pilotem Mathieu Baumelem wygrał jeden etap, sześć innych zakończył w czołowej trójce.

„Zmniejszyliśmy stratę ostatniego dnia, ale po błędzie dwa dni wcześniej walka o końcowy triumf była wielkim wyzwaniem. To nie był łatwy rajd, biorąc pod uwagę rywali i teren, ale jestem pewien, że za rok powalczymy o zwycięstwo. Drugie miejsce to dobry wynik i jestem z niego zadowolony. Dziękuję zespołowi TOYOTA GAZOO Racing i sponsorom, a także mojemu pilotowi Mathieu” – powiedział Nasser Al-Attiyah.

„Gratuluję drugiego miejsca. Nie udało się wygrać rajdu po raz drugi z rzędu, ale jazda w drugim tygodniu była imponująca. W gablocie jeszcze przez rok zostawię wolne miejsce obok trofeum za zwycięstwo w 2019 roku” – skomentował Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Fernando Alonso najszybszym debiutantem

Na piątej pozycji tegoroczny Rajd Dakar ukończyli Giniel de Villiers i Alex Haro. Bernhard ten Brinke i Toma Colsoula uplasowali się na siódmej pozycji, a jadący po raz pierwszy w Rajdzie Dakar Fernando Alonso, którego pilotem był Marc Coma, dojechał na 13. Miejscu. Alonso został też najwyżej sklasyfikowanym debiutantem w tym roku.

„Cieszę się, że jesteśmy na mecie. To najtrudniejszy rajd świata i ukończyliśmy go już przy pierwszym starcie. Mieliśmy wokół siebie najlepszy zespół – TOYOTA GAZOO Racing, dzięki któremu było to możliwe” – powiedział Alonso.

„Obserwowałem, jak Fernando przygotowywał się do tego wyzwania i stawiał czoła problemom. Naprawiał auto na trasie, zmieniał koła, radził sobie po wypadkach, a nawet ścigał się bez przedniej szyby, bez ochrony przed kurzem i pyłem. Wierzę, że spodobało mu się to wyzwanie i możliwość walki z czołówką. Cieszę się, że mogliśmy dać mu taką szansę” – dodał Akio Toyoda.

Sukcesy ciężarówki i Land Cruisera

W kategorii ciężarówek z silnikami o pojemności do 10 litrów już po raz 11 wygrał Hino Team Sugawara, którego skład stanowili Teruhito Sugawara, Hirokazu Somemiya oraz Yuji Mochizuki.

7 zwycięstwo z rzędu w grupie T2 (wśród samochodów produkcyjnych) odniósł Team Land Cruiser Toyota Auto Body. Pierwsi na mecie w tej kategorii byli Christian Lavieille i Jean-Pierre Garcin. Wyprzedzili oni duet Akira Miura / Laurent Lichtleuchter w takim samym aucie.

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej