Ze względu na swoje położenie geograficzne Japonia jest krajem narażonym na częste występowanie naturalnych katastrof. Po trzęsieniach ziemi czy przejściu tajfunów dużym problemem bywa brak prądu wynikający z uszkodzenia sieci przesyłowej. Borykają się z tym zarówno mieszkańcy, jak i centra reagowania kryzysowego, ośrodki ewakuacyjne, a także służby ratunkowe.
Toyota i Honda postanowiły połączyć swoje technologie i wspólnie opracować mobilny system awaryjnego generowania prądu i zasilania Moving e. Dzięki niemu można będzie dostarczyć źródła prądu wszędzie tam, gdzie organizowana jest pomoc podczas sytuacji awaryjnej.
Podstawę Moving e stanowi Charging Station – elektryczny autobus na ogniwa paliwowe pełniący funkcję stacji ładowania na kołach. Jest on wyposażony w dwa przenośne zewnętrzne urządzenia wyjściowe Honda Power Exporter 9000, 56 przenośnych akumulatorów Hondy (w tym 20 egzemplarzy LiB-AID E500 oraz 36 baterii Mobile Power Pack), a także 36 dwukierunkowych ładowarek Honda Mobile Power Pack Charge & Supply Concept do baterii MPP.
Charging Station jest jednak nie tylko mobilnym generatorem. Autobus ten może także zapewnić schronienie i miejsce do spania osobom ewakuowanym.
Charging Station został opracowany na podstawie miejskiego autobusu Toyota FC Bus. Sprzedaż tego pojazdu rozpoczęła się w 2016 roku, a w 2018 roku na rynek trafiła druga generacja – o nazwie Toyota SORA.
W ramach programu Moving e Charging Station został wyposażony w dwukrotnie większą liczbę zbiorników wodoru, które zwiększyły jego możliwości generowania energii do 454 kWh. Moc systemu zasilania zewnętrznych odbiorników wzrosła do 18 kW. Dzięki temu system Moving e może służyć jako źródło zasilania dla ośrodków ewakuacji oraz jako magazyn energii wygenerowanej przez ogniwa paliwowe, stanowiące główny element układu napędowego pojazdu.
Testy nowego rozwiązania rozpoczną się we wrześniu 2020 roku. Sprawdzona zostanie efektywność i praktyczność systemu Moving e w różnych sytuacjach. Toyota i Honda będą przy tym współdziałały z lokalnymi władzami i firmami, które będą zainteresowane udziałem w programie.
Charging Station będzie poruszał się w promieniu 100 km od stacji tankowania autobusów wodorowych. Będzie mógł dostarczyć od 240 do 490 kWh energii, w zależności od pokonanego dystansu od i do punktu tankowania wodoru.
Toyota to największy producent samochodów wodorowych na świecie. W 2014 roku marka wprowadziła na rynek model Mirai – elektrycznego sedana napędzanego wodorem. 154-konny silnik elektryczny tego samochodu jest zasilany ogniwami paliwowymi, które na bieżąco generują prąd w reakcji wodoru i tlenu. Układ napędowy Mirai został następnie przystosowany do większych pojazdów, takich jak auta dostawcze, ciężarówki wielkogabarytowe oraz autobusy miejskie FC Bus i SORA.
W 2020 roku na rynku zadebiutuje druga generacja sedana Mirai – bezemisyjna limuzyna zaprojektowana na platformie TNGA, której zasięg wzrośnie o 30% w porównaniu do aktualnego modelu.