Toyota zacieśnia strategiczną współpracę
z CaetanoBus i Finlog

Głównym celem partnerstwa jest wprowadzenie
na europejski rynek wodorowych autobusów

2020-12-17

Toyota planuje wprowadzić na europejski rynek miejskie autobusy wodorowe. W tym celu Toyota Caetano Portugal nabyła pakiety akcji producenta autobusów CaetanoBus i firmy leasingowej Finlog.

Chcąc przyspieszyć rozwój transportu wodorowego, Toyota wzmocniła strategiczną współpracę z producentem i dystrybutorem autobusów CaetanoBus oraz firmą Finlog, dostawcą usług finansowych w branży samochodów osobowych. W tym celu Toyota Caetano Portugal (TCAP) – spółka joint venture Toyota Motor Europe (TME) i koncernu Salvador Caetano – nabyła pakiety akcji obu portugalskich przedsiębiorstw.

Jest to o tyle ważne, że coraz więcej europejskich krajów i miast ogłasza strategie dekarbonizacji transportu. W związku z tym floty pojazdów użytkowych, w szczególności miejskich autobusów, będą szybko elektryfikowane.

Toyota Motor Europe planuje rozbudować swoją ofertę bezemisyjnych pojazdów w regionie. Wieloletnie doświadczenie i silna pozycja marki CaetanoBus na rynku autobusów będzie bardzo pomocne. Z kolei Toyota także działania portugalskiego producenta w rozwoju bezemisyjnych autobusów jego produkcji.

Wodorowe autobusy dla europejskich miast

Toyota Motor Europe już dostarcza firmie CaetanoBus zestawy ogniw paliwowych, które są montowane H2.City Gold. Jest to pierwszy model autobusu portugalskiego producenta zasilany wodorem.

W wyniku zacieśnienia współpracy Toyota Motor Europe planuje opracować, a następnie rozpocząć produkcję i dystrybucję autobusów na ogniwa paliwowe. Tym samym zwiększy się wybór bezemisyjnych środków transportu w Europie, a rynek pojazdów wodorowych dostanie kolejny impuls do rozwoju.

Firma Finlog – drugi partner Toyoty – opracuje kompleksowy program leasingu dedykowany branży autobusowej. Będzie przy tym korzystać z doświadczeń zdobytych na rynku finansowania samochodów osobowych.

„Bardzo nas cieszy perspektywa rozszerzenia trwającego od wielu dekad partnerstwa o branżę autobusową. Razem z CaetanoBus jesteśmy w stanie mocno przyczynić się do rozwoju transportu wodorowego. Naszą współpracę oprzemy na połączeniu zasobów w postaci wiedzy, technologii i doświadczonych specjalistów. CaetanoBus skorzysta także na wprowadzeniu w swoje struktury znanego na całym świecie Systemu Produkcyjnego Toyoty” – podkreślił Jose Ramos, CEO Toyota Caetano Portugal.

„Nowy poziom partnerstwa wzmocni nasze relacje z Caetano Group. Dzięki temu będziemy mogli uczyć się od Caetano przedsiębiorczości i elastyczności. Toyota jest zdeterminowana w swoim dążeniu do zrównoważonego transportu, a wprowadzenie na rynek autobusów na ogniwa paliwowe zróżnicuje naszą bezemisyjną gamę w Europie” – dodał dr. Johan van Zyl, prezydent Toyota Motor Europe.

Dowiedz się więcej

European Fuel Cell Business Group European Fuel Cell Business Group Nowa organizacja Toyoty popularyzująca wodór Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach HYBARI – wodorowo-elektryczny pociąg hybrydowy HYBARI – wodorowo-elektryczny pociąg hybrydowy Dowiedz się więcej Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Pilotażowa stacja tankowania wodorem Pilotażowa stacja tankowania wodorem Nowy projekt Toyoty i PGNiG Społeczeństwo napędzane wodorem Społeczeństwo napędzane wodorem Odkryj najnowsze rozwiązania Toyoty Poznaj możliwości wodoru Poznaj możliwości wodoru Odkryj Toyotę Mirai 2. generacji Toyota stawia na rozwój samochodów zelektryfikowanych Toyota stawia na rozwój samochodów zelektryfikowanych Zobacz więcej Toyota w trosce o ochronę środowiska Toyota w trosce o ochronę środowiska Dbamy o lepszą jakość powietrza Toyota a środowisko Toyota a środowisko Ochrona środowiska to dla nas priorytet.