Debiut prototypowej Toyoty GR Super Sport
w Le Mans

Hipersamochód z wyścigowym DNA i osiągami

2020-09-22


Przed legendarnym wyścigiem 24h Le Mans, który tradycyjnie odbywa się na torze Circuit de la Sarthe, został zaprezentowany nowy hipersamochód marki Toyota – GR Super Sport. Był to pierwszy publiczny pokaz tego auta i ważny element prac rozwojowych nad prototypem.

Nową Toyotę GR Super SPORT zbudowano w oparciu o TS050 Hybrid – trzykrotnego zwycięzcę 24-godzinnego wyścigu w Le Mans. Wersja rozwojowa nowego hipersamochodu po raz pierwszy została zaprezentowana 19 września br. na torze Circuit de la Sarthe. Auto z nadwoziem typu kabriolet i w tradycyjnym maskującym oklejeniu (znanym z prototypowych wersji GR Yaris i GR Supra) przejechało okrążenie demonstracyjne, a następnie było częścią uroczystej ceremonii przywiezienia pucharu dla zwycięzców tegorocznej edycji. Za kierownicą GR Super SPORT siedział Alex Wurz, były kierowca wyścigowy TOYOTA GAZOO Racing.

„To wielki zaszczyt móc po raz pierwszy publicznie poprowadzić prototypową wersję modelu GR Super SPORT, zwłaszcza w Le Mans, które jest tak blisko związane z tym autem. Ono w końcu tutaj się zrodziło. Jako że to prototyp, nie mogłem jechać na granicy możliwości samochodu, ale już dało się wyczuć, że ma niesamowity potencjał. Czuć podobieństwo do TS050 Hybrid w kwestii osiągów, za sprawą napędu na cztery koła i układu hybrydowego. Inżynierowie zdradzili mi, że to tylko mała próbka możliwości tego auta. Już nie mogę się doczekać, gdy znów nim pojadę” – powiedział Alex Wurz.

W wyścigu, który rozpoczął się tuż po ceremonii, wystartowały dwie Toyoty TS050 Hybrid. Po 24 godzinach zespół TOYOTA GAZOO Racing cieszył się z trzeciej wygranej w Le Mans.

Warto podkreślić, że model TS050 Hybrid ma imponujące osiągnięcia na torze Circuit de la Sarthe: 3 zwycięstwa, 4 pole position, 7 razy na podium, najszybsze okrążenie toru w historii i rekordowe okrążenie podczas wyścigu. Nieprzypadkowo model ten stał się inspiracją do stworzenia GR Super SPORT – hipersamochodu z wyścigowym DNA i osiągami.

Nowy prototypowy model uosabia zaangażowanie TOYOTA GAZOO Racing w wykorzystywanie motorsportu do tworzenia coraz lepszych samochodów, dających mnóstwo radości z jazdy. To także symbol zacieśniającej się więzi między samochodami wyścigowymi i drogowymi.

Dowiedz się więcej

Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego Toyota Supra Toyota Supra Zachwyć się razem z nami Toyota FT-1 Toyota FT-1 Przyszłość samochodów sportowych Toyoty Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej