Toyota i Denyo przetestują wodorową ciężarówkę-generator

Partnerzy sprawdzą możliwości komercjalizacji tego rozwiązania

2020-09-18

Toyota wraz ze swoim partnerem, firmą Denyo, opracowała wodorową ciężarówkę-generator, która może zapewnić zasilanie nawet przez 72 godziny. Bezemisyjny samochód został wyposażony w ogniwa paliwowe Toyoty i 27 zbiorników wodoru.

Toyota i Denyo zaplanowali serię testów, podczas których chcą sprawdzić możliwości komercjalizacji rozwiązań zastosowanych w ciężarówce-generatorze. Jeśli badania przebiegną pomyślnie, nowy rodzaj bezemisyjnego mobilnego generatora o dużej mocy i pojemności energetycznej przyczyni się do rozwoju zrównoważonej gospodarki, zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Testy rozpoczną się już we wrześniu. W ich trakcie działanie prototypu zostanie porównane z konwencjonalnym generatorem z silnikiem spalinowym, aby wychwycić szczególne właściwości samochodu-generatora wodorowego.

Prototypowa ciężarówka-generator została oparta na modelu Toyota Dyna, który wyposażono w elektryczny napęd na ogniwa paliwowe z Toyoty Mirai. Samochód ten mieści 27 wysokociśnieniowych zbiorników wodoru o łącznej pojemności 1 626 litrów wodoru. Pozwala to zapewnić zasilanie przez 72 godziny, przy limicie 200 km dystansu pokonanego do celu i z powrotem. W tym czasie wyprodukuje około 612 kWh energii i dostarczy moc 8,5 kW, a produktem ubocznym będzie 450 litrów wody. Ciężarówka waży 7,2 t, a jej wymiary to 6 380 mm długości, 2 220 mm szerokości i 2 240 mm wysokości.

Toyota i Denyo od lat aktywnie angażują się w działania na rzecz środowiska. Obie firmy wspólnie opracowały ciężarówkę-generator opartą na ogniwach paliwowych w przekonaniu, że popularyzacja technologii wodorowych w pojazdach użytkowych jest konieczna do dalszego obniżania globalnych emisji CO2. Partnerzy pracują też nad wykorzystaniem na dużą skalę zelektryfikowanych samochodów w łańcuchach dostaw oraz jako dodatkowe źródło zasilania.

Obecnie samochody-generatory opierają się głównie na silnikach Diesla, które emitują gazy cieplarniane oraz szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu czy toksyczne cząstki stałe. Toyota i Denyo chcą spopularyzować samochody wodorowe, w których do generowania prądu będą służyły bezemisyjne ogniwa paliwowe. Ich jedynym produktem ubocznym będzie woda destylowana.

Dowiedz się więcej

Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Apple Apple CarPlay® i Android Auto™ Rozwiązania, które ułatwią każdą podróż Społeczeństwo napędzane wodorem Społeczeństwo napędzane wodorem Odkryj najnowsze rozwiązania Toyoty Poznaj możliwości wodoru Poznaj możliwości wodoru Odkryj Toyotę Mirai 2. generacji Ogniwa paliwowe do bezemisyjnego pociągu Ogniwa paliwowe do bezemisyjnego pociągu Nowatorski program FCH2RAIL Wallbox Home Toyota 22 kW Wallbox Home Toyota 22 kW Wydajne i bezpieczne ładowanie Twojej Toyoty Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Fleet Manager Roku 2021 stawia na hybrydy Dowiedz się więcej Hybryda w cenie benzyny w Leasingu SMARTPLAN Hybryda w cenie benzyny w Leasingu SMARTPLAN Dowiedz się więcej Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Dowiedz się więcej Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Autonomiczny pojazd przyszłości Wodorowe autobusy dla europejskich miast Wodorowe autobusy dla europejskich miast Partnerstwo Toyoty, CaetanoBus i Finlog