Akio Toyoda został wybrany Człowiekiem Roku

World Car PERSON of the Year 2021

2021-04-09

W konkursie World Car PERSON of the Year 2021 Akio Toyoda – prezydent i CEO Toyota Motor Corporation – został wybrany Człowiekiem Roku. Tytuł ten został przyznany głosami 93 uznanych międzynarodowych dziennikarzy wchodzących w skład jury konkursu World Car Awards.

„Akio Toyoda to charyzmatyczny prezydent i CEO Toyota Motor Corporation, który od wielu lat z sukcesem przebudowuje swoją firmę. W 2020 roku dzięki jego przywództwu Toyota utrzymała rentowność pomimo pandemii COVID-19, jednocześnie chroniąc miejsca pracy na całym świecie” – podkreślali w swoim uzasadnieniu jurorzy konkursu World Car Awards.

„Toyoda utrzymuje stabilne tempo rozwoju firmy w czterech najbardziej przyszłościowych aspektach (CASE) – internetu w samochodzie (Connected), autonomicznego prowadzenia (Autonomous), car-sharingu (Shared) i elektryfikacji napędów (Electric). W ubiegłym roku zainicjował także budowę Woven City, supernowoczesnego prototypowego miasta przyszłości. To wszystko udało mu się pogodzić z aktywnym udziałem w sportach motorowych jako kierowca” – stwierdzili jurorzy.

Dziękując za otrzymaną nagrodę Akio Toyoda powiedział:

„W imieniu 360 000 członków zespołu Toyoty na całym świecie dziękuję za to ogromne wyróżnienie! Jeśli nie macie nic przeciwko, chciałbym jednak zmienić ten tytuł z człowieka roku na ludzi roku. A to dlatego, że to wspólny wysiłek naszych pracowników, dilerów i poddostawców na całym świecie uczynił Toyotę tym, czym jest dzisiaj! Ja zaś mam ogromne szczęście jako szef takiego zespołu i jestem im wszystkim bardzo wdzięczny”.

Akio Toyoda Człowiekiem Roku

„Jesteśmy w trudnym momencie historii, ale jednocześnie pandemia uzmysłowiła nam, że ludzie liczą się najbardziej. Jeśli my w Toyocie możemy przyczynić się do zwiększenia szczęścia w życiu ludzi, to będziemy to robić. Jeszcze raz dziękuję za tę szczególną nagrodę. Pozdrawiam wszystkich entuzjastów samochodów – do zobaczenia na torze!” – zakończył Akio Toyoda.

Do Toyota Motor Corporation Akio Toyoda dołączył w 1984 roku, tuż po ukończeniu prawa na Keio University i administracji biznesowej na amerykańskim Babson College. Pracował w wielu różnych działach firmy w Japonii i na innych rynkach. W 2000 roku dołączył do rady dyrektorów. Równocześnie pełnił różne wyższe stanowiska menedżerskie, w tym funkcję wiceprezydenta firmy. Od 2009 roku jest prezydentem Toyota Motor Corporation.

World Car PERSON of the Year to konkurs, który jest organizowany od 2018 roku. Jego głównym celem jest uhonorowanie osób, które w ciągu minionego roku wniosły znaczący wkład w rozwój światowej motoryzacji. Jest to jedna z sześciu nagród przyznawanych co roku przez World Car Awards.

Dowiedz się więcej

Hybryda w cenie benzyny w Leasingu SMARTPLAN Hybryda w cenie benzyny w Leasingu SMARTPLAN Dowiedz się więcej PROACE Platforma PROACE Platforma Poznaj nową zabudowę dostawczej Toyoty Toyota drugą najpopularniejszą marką w Europie Toyota drugą najpopularniejszą marką w Europie Sprawdź dane z Q1 2021 Toyota strategicznym udziałowcem firmy EODev Toyota strategicznym udziałowcem firmy EODev Dowiedz się więcej Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Dowiedz się więcej W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Mobilna klinika z napędem na ogniwa paliwowe Mobilna klinika z napędem na ogniwa paliwowe Dowiedz się więcej Toyota najcenniejszą marką Toyota najcenniejszą marką Zobacz ranking Automotive Industry 2021 Toyota na czele polskiego rynku Toyota na czele polskiego rynku Z danych PZPM wynika, że w lutym 2021 roku Toyota zarejestrowała 6635 samochodów osobowych, o 1902 egz. więcej niż marka zajmująca drugie miejsce. Toyota nawiązała współpracę z firmą CATL Toyota nawiązała współpracę z firmą CATL Dowiedz się więcej Bezpieczne Mazury Bezpieczne Mazury Nowa inicjatywa Toyoty i MOPR Droga ciągłego doskonalenia Droga ciągłego doskonalenia Poznaj założenia koncepcji Toyota Way