Sezon WRC 2021 rozpoczęty!

Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing w Rajdzie Monte Carlo

2021-01-25

Doskonale się rozpoczął rok 2021 dla teamu TOYOTA GAZOO Racing. Rajd Monte Carlo inaugurujący sezon WRC wygrali Sébastien Ogier i Julien Ingrassia, a Elfyn Evans ze Scottem Martinem zajęli drugą lokatę. Aż czterech kierowców w Yarisach WRC znalazło się w najlepszej szóstce rajdu. Zespół Toyoty prowadzi zdecydowanie w kategorii producentów.

Sezon 2021 zespół TOYOTA GAZOO Racing rozpoczął pod wodzą nowego szefa Jari-Mattiego Latvali i od razu zanotował nie lada sukces, wygrywając najtrudniejszy i najbardziej nieprzewidywalny Rajd Monte Carlo. Wszyscy trzej kierowcy fabrycznego teamu byli liderami rajdu, a do tego wygrali 14 odcinków specjalnych. Na dodatkowo punktowanym Power Stage’u, który kończył rajd, zajęli trzy najwyższe lokaty. Zespół zebrał komplet punktów i prowadzi w mistrzostwach świata z przewagą aż 22 punktów.

„Jestem bardzo dumny z zespołu, to fantastyczny wynik. Mamy wspaniały zespół i najlepszych kierowców. Trudno o lepszy początek sezonu” – powiedział Jari-Matti Latvala, który na stanowisku zastąpił Tommiego Mäkinena.

Rekordowa wygrana Sébastiena Ogiera

Rajd Monte Carlo 2021 był bardzo wymagający. Dodatkową trudnością był start na nowych oponach Pirelli, a także zmiany w harmonogramie wymuszone przez pandemię, które oznaczały jazdę jeszcze przed świtem.

W tych trudnych warunkach Sébastien Ogier i Julien Ingrassia potwierdzili swoją klasę, wygrywając aż osiem odcinków specjalnych i cały rajd. Tegoroczny triumf był ich ósmym w karierze, co czyni ich rekordzistami wszech czasów. Była to także ich 50. wygrana w karierze w WRC, czym plasują się na drugim miejscu w historycznych tabelach.

Dla Toyoty to też wyjątkowe zwycięstwo, gdyż Yaris WRC po raz pierwszy okazał się najszybszą rajdówką w tej imprezie. Samochód Toyoty wygrał Rajd Monte Carlo czwarty raz, równo 30 lat po pierwszym triumfie z 1991 roku.

„Idealny początek sezonu. Jako dzieciak marzyłem o startach w tym rajdzie. Ten rekord znaczy dla mnie więcej niż jakikolwiek inny, dlatego tak wzruszyłem się na podium. Yaris WRC był w ten weekend fantastyczny. Czułem się w nim bardzo dobrze. Cieszę się, że zdecydowałem się na kolejny rok startów z Toyotą. To fantastyczny zespół, bardzo im dziękuję” – powiedział siedmiokrotny rajdowy mistrz świata Sébastien Ogier.

Najlepsze wyniki w Yarisach WRC

W roku ubiegłym Elfyn Evans i Scott Martin w Rajdzie Monte Carlo uplasowali się na trzecim miejscu, a w tym sezonie wspięli się o stopień wyżej. To ich najwyższa lokata w karierze w tej niezwykle trudnej imprezie. Jako jedyni nawiązali też walkę z mistrzami świata.

Na czwartej pozycji finiszowali Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen, co również jest ich najlepszym wynikiem w Monte Carlo.

Za kierownicą czwartego Yarisa WRC zasiadał Takamoto Katsuta pilotowany przez Dana Barritta. Również dla niego sezon zaczął się bardzo dobrze – szóste miejsce na koniec rajdu jest jego najlepszym wynikiem w dotychczasowej karierze.

Gratulacje dla kierowców i zespołu

„Seb i Julien, gratulacje za wygraną w domowym rajdzie i 50. triumf w WRC! Elfyn i Scott, dziękuję za dowiezienie drugiego miejsca. Kalle i Jonne muszą być z pewnością sfrustrowani z powodu uszkodzonej opony, ale pokazali mnóstwo dobrej jazdy. Takamoto rozwija swoją współpracę z Danem. Jestem dumny z jego najlepszego w karierze wyniku” – powiedział Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

„Zespół od jesieni wykonał ogrom pracy w trakcie przekształcania firmy. Niektórzy pracowali nawet podczas przerwy świątecznej, by wszystko było gotowe na rozpoczęcie sezonu. Mieliśmy nieco obaw przed inauguracją w ramach nowej struktury, ale te uczucia minęły po tym, jak zespół zaprezentował się w Monte Carlo. Jari-Matti sprawi, że to będzie coraz lepszy team, a Yaris WRC będzie coraz lepszym autem” – kontynuował Toyoda.

Do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Świata kierowcy wrócą za miesiąc. Na 26-29 lutego zaplanowany jest Arctic Rally Finland, który zastąpił Rajd Szwecji. Bazą rajdu będzie Rovaniemi, czyli stolica najbardziej wysuniętego na północ regionu Finlandii.

Wyniki Rajdu Monte Carlo:
  1. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia (Toyota Yaris WRC) 2 h 56 min 33,7 s
  2. Elfyn Evans/Scott Martin (Toyota Yaris WRC) +32,6 s
  3. Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe (Hyundai i20 Coupe WRC) +1 min 13,5 s
  4. Kalle Rovanperä/Jonne Halttunen (Toyota Yaris WRC) +2 min 33,6 s
  5. Dani Sordo/Carlos del Barrio (Hyundai i20 Coupe WRC) +3 min 14,2 s
  6. Takamoto Katsuta/Dan Barritt (Toyota Yaris WRC) +7 min 1,3 s
  7. Andreas Mikkelsen/Ola Fløene (Škoda Fabia Rally2 evo) +7 min 23,6 s
  8. Gus Greensmith/Elliott Edmondson (Ford Fiesta WRC) +8 min 21,1 s
  9. Adrien Fourmaux/Renaud Jamoul (Ford Fiesta Rally2) +9 min 15,8 s
  10. Eric Camilli/François-Xavier Buresi (Citroën C3 Rally2) +10 min 41,0 s

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Rajd Dakar 2021 Rajd Dakar 2021 Kierowcy i samochody Toyoty gotowe do nowych wyzwań Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej