Światowy debiut zupełnie nowej Toyoty GR 86

Trzeci sportowy model z linii GR

2021-04-06

GR 86 to trzeci sportowy model Toyoty z linii GR, który dołącza do GR Supry i GR Yarisa. Powstał on, by dawać radość z jazdy. Niewielka masa i nisko położony środek ciężkości sprawiają, że auto jest bardzo responsywne. Nowy 4-cylindrowy silnik typu bokser o pojemności 2,4 litra oferuje doskonałe osiągi.

Podczas wspólnej internetowej prezentacji z Subaru Corporation TOYOTA GAZOO Racing pokazała swój nowy sportowy model – Toyotę GR 86. Uzupełnił on portfolio linii GR, dołączając do GR Supry i GR Yarisa, które się cieszą dużym uznaniem na świecie.

Nowa Toyota GR 86 to następca modelu GT86, który trafił na rynek w 2012 roku i osiągnął sprzedaż na poziomie ponad 200 tys. egzemplarzy.

Po swoim poprzedniku GR 86 odziedziczył charakter sportowego samochodu dającego prawdziwą radość z jazdy. Nowy model Toyoty będzie najlżejszym czteromiejscowym coupé w segmencie. Zastosowano w nim wiele technologicznych innowacji, które zredukowały jego masę. Dach i elementy nadwozia wykonano z aluminium.

Toyota GR 86 | Debiut sportowego coupé z linii GR

Toyota GR 86 będzie napędzana lekkim, 4-cylindrowym silnikiem typu bokser o pojemności 2,4 litra. Nowa, większa jednostka napędowa sprawi, że GR 86 będzie się charakteryzował lepszymi osiągami niż jego poprzednik.

Wymiary Toyoty GR 86 są niemal identyczne jak GT86. Nowy model utrzymał nisko położony środek ciężkości, co przyczyniło się do jeszcze bardziej responsywnego prowadzenia. Sztywność skrętną poprawiono w porównaniu z GT86 o około 50%, dzięki czemu auto prowadzi się bardziej dynamicznie.

Pojazd wyposażono w liczne elementy aerodynamiczne, w tym m.in. w przednie wloty powietrza i boczne panele wywodzące się wprost z motorsportu.

Toyota GR 86 | Wnętrze

Więcej szczegółów dotyczących nowego GR 86 w Europie Toyota zaprezentuje jeszcze w tym roku.

Toyota GR 861 – wstępne dane techniczne
Długość (mm) 4265
Szerokość (mm) 1775
Wysokość2 (mm) 1310
Rozstaw osi (mm) 2575
Masa (kg) 1270
Silnik 4-cylindrowy silnik typu bokser DOHC z systemem bezpośredniego i pośredniego wtrysku paliwa D-4S
Pojemność (l) 2,387
Napęd silnik z przodu, napęd na koła tylne
Zawieszenie - przód kolumny MacPhersona
Zawieszenie - tył podwójne wahacze
Hamulce - przód tarcze wentylowane
Hamulce - tył tarcze wentylowane
Opony (przód/tył) 215/40 R18

1 Europejska wersja jeszcze przed homologacją. Dane zostaną potwierdzone podczas prezentacji nowego GR 86.
2 Razem z anteną dachową. Wysokość bez anteny dachowej – 1280 mm.

Dowiedz się więcej

GR Yaris Samochodem Roku według Clarksona GR Yaris Samochodem Roku według Clarksona Dowiedz się więcej 35 lat legendarnej Supry 35 lat legendarnej Supry Poznaj ikonę koncernu Toyota Jarama Racetrack Edition Jarama Racetrack Edition Poznaj nową wersję GR Supry Toyota zwiększa pulę egzemplarzy GR Yarisa Toyota zwiększa pulę egzemplarzy GR Yarisa Sprawdź szczegóły Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Toyota GR Supra z silnikiem 2.0 już w sprzedaży Toyota GR Supra z silnikiem 2.0 już w sprzedaży Dowiedz się więcej Części zamienne do klasycznych modeli Toyoty Części zamienne do klasycznych modeli Toyoty Dowiedz się więcej Toyota GR Supra z nową jednostką napędową Toyota GR Supra z nową jednostką napędową Dowiedz się więcej Toyota startuje z nową inicjatywą Toyota startuje z nową inicjatywą Dowiedz się więcej Złota Kierownica dla Toyoty GR Supry Złota Kierownica dla Toyoty GR Supry Zobacz szczegóły Samochody miejskie Samochody miejskie