Toyota GR Yaris Samochodem Roku według Clarksona

Plebiscyt Sunday Times Motor Awards 2021

2021-10-14

Toyota GR Yaris została nazwana przez Jeremy’ego Clarksona najlepszym samochodem 2021 roku. Zdaniem słynnego dziennikarza sportowy hatchback Toyoty jest jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej ekscytujących aut, jakimi kiedykolwiek jeździł.

W tegorocznym plebiscycie Sunday Times Motor Awards w kategorii „Samochód Roku według Clarksona” wygrała sportowa Toyota GR Yaris.

Jeremy Clarkson to dziennikarz znany m.in. z programów Top Gear i The Grand Tour. Od lat jest również felietonistą „Sunday Times” i sam przyznaje specjalne wyróżnienie w konkursie na samochód roku brytyjskiego tygodnika. Uzasadniając swój tegoroczny wybór, Jeremy Clarkson napisał, że GR Yaris jest jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej ekscytujących aut, jakimi kiedykolwiek jeździł.

Sportowa Toyota GR Yaris to hatchback z turbodoładowanym silnikiem i napędem na cztery koła GR-Four. Doskonale się sprawdza zarówno podczas jazdy po publicznych drogach, jak i podczas startów w lokalnych rajdach i wyścigach. To szczególny samochód na rynku sportowych aut, dla którego inspiracją stały się doświadczenia TOYOTA GAZOO Racing w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

GR Yaris Samochodem Roku według Clarksona

Jego związki z międzynarodowymi rajdami na tym się jednak nie kończą. GR Yaris będzie stanowił też bazę dla rajdowego Yarisa nowej najwyższej kategorii Rally, który zadebiutuje w przyszłorocznym sezonie WRC.

Warto zaznaczyć, że GR Yaris to zupełnie nowy projekt, odrębny od Yarisa czwartej generacji. Samochód został opracowany w technologii TNGA i powstał dzięki połączeniu platformy GA-B Yarisa z GA-C Corolli.

Pojazd został wyposażony w unikalny napęd na cztery koła GR-FOUR, który pozwala na dostosowanie rozdziału momentu obrotowego między przednie i tylne koła do spokojnej, sportowej lub torowej jazdy. Wiele uwagi poświęcono ograniczeniu masy i aerodynamice nadwozia. Do konstrukcji wprowadzono m.in. aluminiowe komponenty, dach z włókna węglowego, przedni i tylny spojler. Dodać do tego należy precyzyjny układ kierowniczy, przedni i tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD oraz sportowe zawieszenie, hamulce i koła.

Pod maską sportowej Toyoty GR Yaris kryje się trzycylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 1,6 l i mocy 261 KM. Został on sparowany z manualną skrzynią biegów. Od 0 do 100 km/h hatchback przyspiesza w 5,2 s. Maksymalna prędkość samochodu została ograniczona elektronicznie do 230 km/h. GR Yaris waży tylko 1280 kg, a jego stosunek masy do mocy wynosi 4,9 kg/KM.

Na światowym rynku GR Yaris zadebiutował w 2020 roku. W Polsce jest dostępny od maja 2020 roku. GR Yaris jest w ofercie Toyoty modelem limitowanym maksymalnie do 1000 samochodów rocznie.