Powstanie pierwsza mobilna klinika z elektrycznym napędem na ogniwa paliwowe

Wspólny projekt Toyoty i Japońskiego Czerwonego Krzyża

2021-03-31

Latem 2021 roku Toyota we współpracy ze Szpitalem Kumamoto Japońskiego Czerwonego Krzyża rozpocznie testy pierwszej na świecie1 mobilnej kliniki zbudowanej na bazie pojazdu elektrycznego na ogniwa paliwowe. W ich trakcie zostanie m.in. sprawdzona przydatność wodorowych samochodów dla służby zdrowia oraz dla systemów reagowania w razie naturalnych katastrof.

Japonia często musi się mierzyć z występowaniem tajfunów, ulew i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Pomoc medyczna tym, którzy od nich ucierpieli, często jest udzielana w bardzo trudnych warunkach i bez dostępu do prądu.

Chcąc temu zaradzić, Toyota latem 2020 roku nawiązała współpracę ze Szpitalem Kumamoto Japońskiego Czerwonego Krzyża. Wspólnie została opracowana mobilna klinika z napędem na ogniwa paliwowe, która zwiększy dostępność usług medycznych, a w czasie katastrof zostanie włączona do akcji niesienia pomocy ofiarom, jednocześnie służąc jako źródło prądu.

Mobilna klinika powstała na bazie minibusa Coaster. Pojazd ten otrzymał elektryczny napęd zasilany ogniwami paliwowymi z Toyoty Mirai I generacji. Nie emituje on podczas jazdy CO2 ani żadnych spalin, porusza się cicho i bez wibracji.

Mobilna klinika z napędem na ogniwa paliwowe

Zarówno we wnętrzu, jak i na karoserii minibus Coaster posiada gniazdka AC 100 V. Dzięki temu mobilna klinika może zasilać nie tylko własny sprzęt medyczny, lecz również inne urządzenia. Dodatkowo zamontowano tu wyjście DC o dużej mocy2 (maksymalna moc 9 kW, maksymalna ilość energii 90 kWh). We wnętrzu pracuje klimatyzacja z obiegiem zewnętrznym i filtrem HEPA3, który zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Twórcy projektu są przekonani, że mobilna klinika wniesie nową wartość do ochrony zdrowia. Zastosowanie ogniw paliwowych, które na miejscu generują prąd, oraz cicha i bezemisyjną praca napędu zwiększą nie tylko bezpieczeństwo pacjentów, lecz również komfort pracy lekarzy i ratowników.

Testy pokażą, jaką rolę może odegrać nowy pojazd – czy sprawdzi się on tylko jako środek transportu chorych i poszkodowanych oraz miejsce udzielania pomocy medycznej, czy też będzie mógł być wykorzystywany na szerszą skalę jako awaryjne źródło prądu, które ułatwi akcje ratownicze na terenach dotkniętych katastrofą naturalną.

1 Według informacji z marca 2021 r.
2 Moc oraz ilość energii dostarczanej odbiornikom zewnętrznym zależy od mocy podłączonego urządzenia i ilości wodoru w zbiornikach. Instalacje do podłączania zewnętrznych urządzeń będą sprzedawane osobno.
3 Filtry HEPA wykazują skuteczność zatrzymywania 99,97% cząstek zanieczyszczeń o średnicy od 0,3 μm.
Specyfikacja mobilnej kliniki opartej na minibusie Toyota Coaster
Pojazd Długość / szerokość / wysokość 7 160 mm / 2 105 mm / 2 795 mm
Dopuszczalna masa całkowita pojazdu 5 670 kg
Maksymalna prędkość Około 100 km/h
Zasięg Około 210 km
Zestaw ogniw paliwowych Liczba 1
Maksymalna moc 155 KM (114 kW)
Silnik elektryczny Liczba 1
Maksymalna moc 182 KM (134 kW)
Maksymalny moment obrotowy 300 Nmh
Wysokociśnieniowe zbiorniki wodoru Liczba zbiorników 3
Masa wodoru w pełnych zbiornikach 7,2 kg
Wyjście do zasilania zewnętrznych odbiorników Typ i moc AC 100 V, maksymalnie 9 kW
DC (CHAdeMO), maksymalnie 9 kW
Maksymalna ilość dostarczanej energii około 90 kWh

Dowiedz się więcej

Toyota drugą najpopularniejszą marką w Europie Toyota drugą najpopularniejszą marką w Europie Sprawdź dane z Q1 2021 Toyota strategicznym udziałowcem firmy EODev Toyota strategicznym udziałowcem firmy EODev Dowiedz się więcej Toyota najpopularniejszą marką w Polsce Toyota najpopularniejszą marką w Polsce Zobacz dane PZPM za I kwartał Akio Toyoda Człowiekiem Roku Akio Toyoda Człowiekiem Roku World Car PERSON of the Year 2021 Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Elektryczno-wodorowy pociąg na ogniwa paliwowe Dowiedz się więcej W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Toyota nawiązała współpracę z firmą CATL Toyota nawiązała współpracę z firmą CATL Dowiedz się więcej Bezpieczne Mazury Bezpieczne Mazury Nowa inicjatywa Toyoty i MOPR Droga ciągłego doskonalenia Droga ciągłego doskonalenia Poznaj założenia koncepcji Toyota Way Toyota w Polsce już od 25 lat! Toyota w Polsce już od 25 lat! Poznaj niezwykłą historię Toyoty w Polsce.