Toyota zwiększa produkcję elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris

W Wałbrzychu uruchomiono drugą linię produkcyjną małych elektrycznych przekładni

2021-09-21

20 września br. Toyota uruchomiła w zakładzie w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną małych elektrycznych przekładni do niskoemisyjnych napędów hybrydowych. Wraz z produkowanymi w Jelczu-Laskowicach silnikami TNGA o pojemności 1,5 litra będą one tworzyły hybrydowy zespół napędowy do Toyoty Yaris i Yaris Cross. To już piąty hybrydowy projekt uruchamiany w polskich fabrykach w latach 2018-2021.

W należącym do Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) zakładzie w Wałbrzychu uruchomiona została druga linia produkcyjna małych elektrycznych przekładni do niskoemisyjnych napędów hybrydowych. Przekładnie te będą montowane w Toyocie Yaris i Yaris Cross wraz z silnikami najnowszej generacji o pojemności 1,5 litra, produkowanymi od czerwca 2020 roku w fabryce w Jelczu-Laskowicach.

Nowa generacja Toyoty Yaris to zdobywca tytułu Europejskiego Samochodu Roku 2021 („European Car of the Year”) i najpopularniejszy model Toyoty w Europie. W pierwszej połowie 2021 roku udział tego samochodu w ogólnej sprzedaży koncernu wyniósł 21,1%. W tym samym czasie w Polsce Yaris to aż 36,2% wszystkich sprzedanych Toyot.

Z kolei Yaris Cross to pierwszy SUV Toyoty w segmencie B. Jego produkcja ruszyła we Francji w lipcu 2021 roku, ale już teraz model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Świadczy o tym chociażby 1867 zamówień w przedsprzedaży w Polsce.

Przygotowując się do najnowszej inwestycji, Toyota rozbudowała w Wałbrzychu zakład odlewni o 1700 m2. Zainstalowała też w obecnej hali skrzyń biegów nowe linie obróbcze, linię produkcji silników elektrycznych MG1 oraz linię montażu.

To jednak nie koniec zmian. Pod koniec roku w Wałbrzychu uruchomiona zostanie kolejna linia silników hybrydowych TNGA 1,5 l. W ten sposób produkcja elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris i Yaris Cross zostanie podwojona.

W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu zatrudnił dodatkowo ponad 300 pracowników.

„Pomimo zawirowań na rynku spowodowanych pandemią, ograniczoną dostępnością półprzewodników i czasowym wstrzymaniem produkcji samochodów udało nam się uruchomić nową linię o kilka tygodni wcześniej niż zakładały pierwotne terminy. To zasługa przede wszystkim naszych pracowników, którzy wykorzystując nowoczesne metody komunikacji on-line potrafili razem z dostawcami oraz inżynierami z Japonii i innych krajów dokonać instalacji i uruchomienia maszyn oraz przeprowadzić próby produkcyjne” – podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.

Warto podkreślić, że to już piąty projekt hybrydowy uruchamiany w polskich fabrykach w latach 2018-2021. Kolejny, szósty, ma zostać zrealizowany w 2022 roku. W polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach będą wówczas funkcjonować trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

Swoją działalność będzie też kontynuować powołany w 2020 Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Głównym celem tej jednostki jest przyspieszenie procesu testowania napędów hybrydowych oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie.

Toyota podwaja w Polsce produkcję elektrycznych napędów hybrydowych

Wraz z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach do 2022 roku wzrośnie do prawie 6 miliardów złotych, możliwości produkcyjne – do 1,65 miliona podzespołów rocznie, a zatrudnienie – do ponad 3000 osób.

Rozbudowa zakładów w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach stanowi kluczowy element strategii Toyota Motor Europe, która ma na celu dalszą lokalizację w Europie produkcji elektrycznych napędów hybrydowych. Ma to pomóc w realizacji założeń firmy polegających na sprzedaży 1,4 mln pojazdów rocznie do 2025 r. Przedstawiciele koncernu zakładają przy tym, że 90% sprzedawanych w tym czasie pojazdów będzie wyposażona w zelektryfikowane układy napędowe: hybrydowe, hybrydowe typu plug-in oraz zeroemisyjne zasilane bateriami lub wodorem.

Technologia hybrydowa Toyoty

Zdaniem Toyoty technologia hybrydowa stanowi za ważny krok w kierunku pełnej elektromobilności. Zapewnia ona klientom ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem.

Chcąc dalej rozwijać tę technologię, Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe i współpracujące z nimi silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.

Projekty związane z technologią hybrydową realizowane w polskich fabrykach Toyoty
Podzespół Zakład produkcyjny Roczne zdolności produkcyjne (3 zmiany) Wielkość inwestycji [mln PLN] Start produkcji
Elektryczna przekładnia hybrydowa do układu napędowego z silnikiem 1.8 Wałbrzych 175 tys. 278 listopad 2018
Silnik 2.0 TNGA Jelcz-Laskowice 312 tys. 370 wrzesień 2019
Silnik 1.5 TNGA Jelcz-Laskowice 400 czerwiec 2020
Elektryczna przekładnia hybrydowa do układu napędowego z silnikiem 1.5 Wałbrzych 175 tys. 300 kwiecień 2021
Elektryczna przekładnia hybrydowa do układu napędowego z silnikiem 1.5 (druga linia produkcyjna) Wałbrzych 175 tys. 600 wrzesień 2021
Silnik 1.5 TNGA (druga linia produkcyjna) Wałbrzych oraz Jelcz-Laskowice 155 tys. IV kwartał 2021
Architektura TNGA

TNGA, czyli Toyota New Global Architecture to globalna architektura, w której projektowane są obecnie wszystkie nowe modele Toyoty. Platforma ta oznacza wspólne zasady konstruowania zarówno poszczególnych typów podwozi i nadwozi, jak i układów napędowych do różnych modeli. Jej cechą charakterystyczną jest niżej położony środek ciężkości oraz sztywniejsze nadwozie samochodu, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa biernego oraz większy komfort jazdy.

Od strony produkcyjnej TNGA oznacza projektowanie zautomatyzowanych linii produkcyjnych, a co za tym idzie – wyższą wydajność, modułową konstrukcję linii umożliwiającą produkowanie różnych typów podzespołów lub napędów na jednej linii produkcyjnej oraz lepszą ergonomię pracy i mniejszą uciążliwość dla środowiska.

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP posiada w Polsce dwa zakłady. Zaopatrują one montownie samochodów Toyoty oraz firmy Lotus, prowadzone przez spółki europejskie w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych z silnikiem 1,8 litra, 1,5 litra i 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej roczne możliwości produkcyjne sięgają obecnie 525 tysięcy elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych, 258 tysięcy silników i 633 tysięcy skrzyń biegów.

Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe o pojemności 1,5 litra oraz 2,0 litra, a jego zdolności produkcyjne wynoszą 312 tysięcy jednostek napędowych rocznie.

Dowiedz się więcej

Toyota ponownie liderem rynku Toyota ponownie liderem rynku Rośnie sprzedaż hybryd i aut użytkowych W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne W Wałbrzychu ruszyły nowe linie produkcyjne Inwestycje Toyoty w Polsce Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris czwartej generacji Toyota Yaris czwartej generacji Drugi tytuł European Car of the Year w historii modelu Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota liderem rynku Toyota liderem rynku 5857 rejestracji modeli marki w styczniu Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Premiera 4. generacji Toyoty Yaris Premiera 4. generacji Toyoty Yaris Zobacz nowe subkompaktowe auto