Rozpoczęła się budowa Woven City

Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty

2021-03-12

Toyota podjęła się realizacji nowego projektu – stworzenia w pobliżu góry Fuji w Japonii eksperymentalnego miasta Woven City. Najnowsze technologie cyfrowe i urbanistyczne zostaną tu połączone z bezemisyjną energią i transportem. Miasto będą zamieszkiwali zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą testować nowe technologie.

Miasto nowatorskich rozwiązań

Projekt nowego miasta Woven City Toyota zaprezentowała w styczniu 2020 roku na targach CES w Las Vegas. Teraz rozpoczął się kolejny etap realizacji tego ambitnego planu – tworzenie zarządzanego cyfrowo miejskiego ekosystemu integrującego ludzi, przyrodę i cyfrowe technologie.

Woven City
Woven City
Woven City

Miasto powstanie na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Będzie je wyróżniała nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych. Układ ulic, chodników i zielonych promenad stworzy oryginalny splot nawiązujący do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna.

Woven City będzie zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Domy będą wyposażone w inteligentne technologie, w tym również w roboty.

Nowe miasto to wspólny projekt Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Jego projektantem jest duński architekt Bjarke Ingels (autor takich projektów, jak World Trade Center 2 w Nowym Jorku, Lego House w Danii czy siedziby Google w Mountain View i Londynie).

Budowę eksperymentalnego miasta zainaugurowano podczas uroczystości z udziałem gubernatora prefeitury Shizuoka, burmistrza Susono City, przedstawicieli lokalnych społeczności oraz Akio Toyody, prezydenta Toyoty i Jamesa Kuffnera, CEO Woven Planet.

„Chcę wyrazić moją ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pełnego wsparcia temu projektowi. Projekt Woven City opiera się na trzech filarach – koncentracji na człowieku, idei testowania nowych technologii w organicznym środowisku zamieszkałym przez ludzi i nieustannego rozwoju. Wspólnie z naszymi partnerami podejmujemy się wyzwania stworzenia przyszłości, w której wszyscy ludzie będą mogli żyć szczęśliwie” – podkreślił prezydent Akio Toyoda podczas otwarcia budowy.

Woven City
Woven City
Woven City
Nowy sposób testowania technologii

Toyota zakłada, że Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym. Będzie to w pełni funkcjonalne miasto zamieszkiwane przez pracowników Toyoty, ochotników i naukowców. W praktyce sprawdzą oni działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Twórcy projektu są przekonani, że budowa Woven City otworzy nową epokę urbanistyczną, opartą na technologiach i danych w chmurze i skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach.

Toyota otwiera się na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, aby z możliwości testowania nowych technologii w środowisku zaludnionego miasta mogli korzystać naukowcy i inżynierowie z całego świata.

Dowiedz się więcej

Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Sprawdź szczegóły Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej