2018-06-29

Rafał Chowański wywalczył prestiżowy tytuł w 13. edycji konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”.

Tegoroczna rywalizacja była pełna nowości i wielu atrakcji. Do grona „Bezpiecznych Kierowców” dołączyło 160 osób, które zostały przeszkolone praktycznie i teoretycznie, a co ważne – bezpłatnie, dzięki współpracy Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego, Toyoty Motor Manufacturing Poland, Salonów Toyota Nowakowski oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

Już w styczniu ruszyły pierwsze szkolenia w ramach tegorocznej kampanii „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” i eliminacje do konkursu. Do grona 2365 uczestników z 12 lat trwania akcji, dołączyło w tym roku 160 kierowców. Wybrano ich spośród kilkuset zgłoszeń, które napłynęły do Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego za pośrednictwem strony internetowej www.bezpieczny-kierowca.pl. Bezpłatne przeszkolenie całego grona pretendentów do prestiżowego tytułu było możliwe dzięki zaangażowaniu kluczowych partnerów, czyli fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland, Salonów Toyota Nowakowski i Funduszu Regionu Wałbrzyskiego.

- W tym roku podczas szkoleń i kampanii informacyjnej staraliśmy się przekazać wiedzę i informacje na temat najnowszych technologii służących ochronie środowiska i bezpieczeństwu podróżnych. Pretekstem do tego było pojawienie się we wszystkich modelach marki Toyota systemu Toyota Safety Sense, który minimalizuje ryzyko wypadku i ewentualnych skutków. Bardzo istotnym wydarzeniem, które z kolei sprowokowało położenie nacisku na korzystanie w szkoleniach przede wszystkim z aut hybrydowych, jest rozpoczęcie produkcji podzespołów do aut hybrydowych przez głównego sponsora akcji, czyli wałbrzyską fabrykę Toyoty - podkreśla Piotr Starczukowski, pomysłodawca jedynej na Dolnym Śląsku akcji, która długofalowo, bo już od 13 lat, wspiera promocję bezpieczeństwa w ruchu drogowym i bezpłatnie szkoli kierowców.

Po każdym z kilkunastu tegorocznych szkoleń odbywała się kwalifikacja do ostatecznej walki o tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Półfinały rywalizacji odbyły się podczas „Mocy Maszyn” w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Widowiskową imprezę poprowadził Adam Kornacki, dziennikarz z TVN Turbo. Impreza wyłoniła zwycięzców klas i jednocześnie finalistów konkursu. W kategorii kobiet wygrała Joanna Babiarz, wśród pracowników Toyoty Motor Manufacturing Poland triumfował Rafał Chowański, a klasę mieszkańców regionu wygrał Karol Ferenc. Ostatecznie, do rozgrywki finałowej dołączył Maciej Kuta (drugi w półfinałach), który zastąpił Joannę Babiarz, gdyż ta z przyczyn osobistych nie mogła uczestniczyć w finale.

Po raz pierwszy finaliści akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bój o prestiżowy tytuł stoczyli podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce w niedzielę, 24 czerwca 2018. Zawody te są orgnizowane przez FRW Media Group, Automobilklub Ziemi Kłodzkiej oraz Urząd Miasta w Świdnicy i przeznaczone są dla wszystkich kierowców, także dla rodzin z dziećmi. Chodzi w nich o pokonanie wyznaczonej trasy w jak najbardziej oszczędny pod względem spalania paliwa sposób, a także o rozwiązywanie zagadek turystycznych. Wśród blisko 60 załóg, które wyruszyły na trasę rajdu, 3 oznaczone były wyraźnie „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2018”. Rafał Chowański, Karol Ferenc i Maciej Kuta wraz z członkami swoich załóg zasiedli za kierownicami, nowiutkich i różniących się tylko kolorem, Toyot Auris Hybrid 1.8 udostępnionych przez Salony Toyota Nowakowski. Na trasie 8. Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce – Terwer Logistic czekały na nich punktowane próby sprawnościowe, testy ze znajomości zasad ruchu drogowego oraz zadania turystyczne. Najlepiej z próbami poradził sobie Karol Ferenc (457,5 pkt.), ale niestety uzyskał najwyższe spalanie – na ok. 125 - kilometrowej trasie spalił 4,86 l. Najoszczędniej trasę przejechała Toyota Macieja Kuty (475 pkt.), spalając równo 4 l, co daje 3,1 l na 100 km. Jednak to biały Auris Rafała Chowańskiego (445,25 pkt.) przejechał najpłynniej próby i całkiem ekonomicznie rajd, bo z wynikiem 4,29l/125km. Rafał Chowański, na co dzień pracownik Działu Utrzymania Ruchu wałbrzyskiej fabryki Toyoty, zdobył nie tylko prestiżowy tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, ale także czek o wartości 1000 złotych, ufundowany przez organizatorów.

- Gdy rok temu przystępowałem do akcji, za cel postawiłem sobie wywalczenie tytułu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Zająłem wtedy drugie miejsce. W tym roku miałem więcej szczęścia. I jak się okazuje, przyjąłem dobrą strategię na zadania finałowe, pomogła mi zimna głowa, a także wsparcie rodziny, bo w Rajdzie o Kropelce wystartowałem wspólnie z bratem i synem. Teraz do doskonalenia techniki jazdy staram się zachęcić przede wszystkim żonę, bo po przejściu przez cykl szkoleniowy w Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego naprawdę zmienia się spojrzenie na jazdę samochodem i w ogóle na zachowanie na drodze – mówi Rafał Chowański, który prawo jazdy posiada od ponad 20 lat.

Laureaci konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”:

2018 – Rafał Chowański
2017 - Mateusz Baranowski
2016 - Piotr Łuszczyk
2015 - Bartosz Nykiel
2014 - Marek Rybczyński
2013 - Anna Żabska
2012 - Marek Simkiewicz
2011 - Zbigniew Marzec
2010 - Krzysztof Wójtowicz
2009 - Dariusz Trembowski
2008 - Piotr Kotliński
2007 - Tomasz Wach
2006 - Łukasz Kozłowski