2017-09-08

Reprezentanci fabryk Toyoty w Europie i Południowej Afryki przedstawili swoje dokonania podczas Europejskiej Konwencji Kół Jakości, która odbyła się w dniach 5-7 września w Wałbrzychu

Imprezę po raz drugi zorganizowała wałbrzyska fabryka Toyoty.

Koła jakości stanowią kilkuosobowe grupy pracowników, powoływane zwykle na okres kilku miesięcy, w celu rozwiązania bieżących problemów produkcyjnych, w tym jakościowych. Ideą tworzenia kół jest nie tylko eliminowanie problemów ale także pogłębianie przez pracowników wiedzy z zakresu produkcji. Co roku najlepsze zespoły z każdej  fabryki prezentują swoje dokonania podczas konwencji europejskiej oraz światowej. W ramach europejskiej edycji tego wydarzenia do wałbrzyskiej Toyoty przyjechały reprezentacje z zakładów produkcyjnych oraz centrów technicznych Toyoty zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Rosji, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Turcji oraz RPA. 

W czasie trzydniowej konwencji koła prezentowały problemy oraz sposoby ich rozwiązywania, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami. Każdy zespół miał 20 minut na przedstawienie wybranego problemu produkcyjnego, jego analizy, przedstawienie przyczyny źródłowej wystąpienia problemu, zastosowanych środków zaradczych oraz efektów ich wprowadzenia. Zespoły prześcigały się w pomysłach na uatrakcyjnienie prezentacji, tak by były one jak najbardziej interesujące dla publiczności. Wszystkie koła przygotowały urozmaicone prezentacje multimedialne, często wzbogacone animacjami i filmami.

„Każdy z nas powinien nieustannie przyglądać się swoim codziennym czynnościom i myśleć o tym jak ulepszać naszą pracę oraz jakość naszych podzespołów i samochodów, ponieważ jesteśmy związani z naszymi klientami każdą wyprodukowaną i sprzedaną sztuką opatrzoną marką Toyota." – stwierdził podczas podsumowania konwencji Dr Johan Van Zyl, Prezes Toyota Motor Europe (europejskiej centrali koncernu).

W czasie wizyty goście odwiedzili również atrakcje Wałbrzycha i Wrocławia. „Zaskoczony byłem jak bardzo przyjaźni oraz gościnni są Polacy. Bardzo spodobała mi się wizyta w Zamku Książ oraz spacer po Wrocławiu.” – stwierdził Steve Johnson z Wielkiej Brytanii. „Całe trzy dni były wyjątkowym doświadczeniem dla mnie. Polska to bardzo interesujący kraj.” – stwierdził Mtetwa Tapelo z RPA.