2017-09-15

Konwój samochodów oraz międzynarodowy zespół pracowników Toyoty testujących pojazdy w ramach projektu „5 Continents Drive” w czwartek 14 września odwiedził fabrykę w Wałbrzychu. W programie uczestniczy również dwóch pracowników z polskiego

Projekt "5 Continents Drive" został powołany przez Toyotę by jeszcze lepiej realizować cel firmy - wytwarzania coraz lepszych samochodów (ang. make always better cars) oraz by stale podnosić umiejętności pracowników. Wyprawa Toyoty przez kontynenty rozpoczęła się w 2014 roku w Australii. Rok później kierowców i samochody na próbę wystawiły drogi i bezdroża Ameryki Północnej, a w 2016 – szosy i pustynie Ameryki Południowej. W tym roku "5 Continents Drive" organizowany jest w Europie, a w 2018 ekipa projektu zmierzy się z trasami Afryki, by w kolejnym roku przejechać Azję w drodze do Tokio, gdzie w 2020 odbędą się Letnie Igrzyska Olimpijskie, których parterem odpowiedzialnym za mobilność jest firma Toyota.

W ramach europejskiej części projektu, który 28 sierpnia wystartował w portugalskiej fabryce Toyoty – Toyota Caetano, konwój odwiedzi łącznie 23 kraje Europy i przetestuje na różnych drogach oraz torach testowych kilkanaście modeli Toyoty, produkowanych głównie w Europie, w tym wersje hybrydowe. Łączna długość europejskiej trasy to 18,7 tys. kilometrów. Samochody zostały wyposażone w urządzenia telemetryczne, zbierające dane na temat pracy pojazdów oraz pokonywanej trasy. W wyprawie bierze udział 130 pracowników Toyoty z Japonii i Europy, a także przedstawicieli firm należących do Toyota Group oraz partnerów biznesowych koncernu. Przez udział pracowników z lokalnych zakładów koncernu, rozszerza się wnioski płynące z testów samochodów o ich spostrzeżenia, a także buduje ducha zespołowej pracy nad rozwojem nowych modeli samochodów. Uczestnicy wyprawy będą musieli się zmierzyć z charakterystyczną dla Europy różnorodnością kultur oraz warunków drogowych i klimatycznych. Z tych powodów doświadczenia zebrane przez specjalistów i managerów Toyoty w tej części świata będą bardzo cenne dla dalszego rozwoju samochodów marki.

W ramach wizyty w Wałbrzychu goście zapoznali się z procesem produkcji silników. Drugim celem spotkania była promocja projektu wśród pracowników fabryki. Organizatorzy z Toyota Gazoo Racing – zespołu Toyoty odpowiedzialnego m.in. za organizację startu w wyścigach WRC i WEC opowiadali o celach i przebiegu projektu oraz dzielili się swoimi doświadczeniami. Z Wałbrzycha pochodzą jednolitrowe silniki i skrzynie biegów montowane w biorącej udział w testach Toyocie Aygo oraz skrzynie biegów w Toyocie Corolli.

W wyniku konkursu wewnętrznego do międzynarodowej ekipy "5 Continents Drive" dołączyła również dwójka pracowników fabryki Toyoty w Polsce. Zwycięzca z zakładu w Jelczu-Laskowicach - Jakub Motyka przejechał we wrześniu trasę z Hiszpanii przez południe Francji, Włochy, Alpy w Austrii do Słowenii. „To była niesamowita przygoda i nauka zachowań samochodu w różnych warunkach drogowych. To szczególne cenne doświadczenie dla ludzi takich jak ja, którzy na co dzień zajmują się doskonaleniem procesu produkcyjnego a nie samego produktu finalnego." – podsumował swój udział Jakub. Drugi z pracowników - Krzysztof Perek, Group Leader z Wałbrzycha, weźmie udział w ostatnim zimowym odcinku projektu ze Szwecji na koło podbiegunowe z metą w centrum sportowym Toyota Gazoo Racing WRC, kierowanym przez wielokrotnego mistrza WRC Tommi Makinena, zlokalizowanej w jego miejscowości rodzinnej czyli Puppola (Finlandia).

Zobacz film o projekcie "5 Continents Drive": https://youtu.be/knwcsofejJc