Zespół TOYOTA GAZOO Racing WRC

Wielki powrót do Rajdowych Mistrzostw Świata

2016-12-14
Zespół TOYOTA GAZOO Racing WRC składa się z najbardziej zapalonych, zdeterminowanych i doświadczonych specjalistów, którym przewodzi  4-krotny mistrz świata Tommi Mäkinen.

Prowadzona przez  Jari-Matti Latvalę i Juho Hänninena Toyota Yaris WRC została wyposażona w turbodoładowany silnik 1,6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o mocy ponad 380 KM. Dzięki regulacjom FIA, które dają konstruktorom dużą swobodę w zakresie aerodynamiki inżynierowie Toyoty stworzyli auto o pięknej, agresywnej sylwetce, która wpływa na jeszcze bardziej dynamiczną i stabilną jazdę.

Pierwsza runda Mistrzostw Świata odbędzie się w Monte Carlo w styczniu. TOYOTA GAZOO Racing WRC jest w trakcie ostatnich przygotowań do tego wydarzenia. Zespół ma za sobą tysiące godzin testów i prac rozwojowych nad nowym samochodem, które trwały ponad rok.

„Kiedy w lipcu 2014 roku przyjechałem na Rajd Finlandii w roli widza, wielu fanów pytało mnie, kiedy Toyota powróci do WRC. Byłem zaskoczony i jednocześnie zachwycony, że ludzie wciąż pamiętają osiągnięcia Toyoty w rajdach. Sześć miesięcy później zdecydowaliśmy, że rozpoczynamy przygotowania do wznowienia startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Dziś z wielką przyjemnością prezentuję Yarisa WRC, członków zespołu oraz partnerów. Rajdy wymagają radzenia sobie na drogach wszelkiego rodzaju, dlatego są najlepszą okazją do sprawdzenia możliwości ludzi i samochodów. Bardzo się cieszę, że wracamy do WRC”.

Akio Toyoda, prezes TOYOTA GAZOO Racing WRC i prezydent Toyota Motor Corporation

Yaris WRC


Toyota Yaris WRC to samochód WRC nowej generacji, zgodny z Regulaminem Technicznym FIA WRC na sezon 2017, wyposażony w turbodoładowany silnik 1.6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, o mocy ponad 380 KM. Wygląd samochodu jest wynikiem dużej swobody, jaką pozostawiają regulacje FIA w kwestii aerodynamiki. Yaris WRC został zaprojektowany i skonstruowany przez zespół doświadczonych inżynierów: Toma Fowlera, Simona Carriera i Mikko Ruoho.

„Yaris WRC jest fantastycznie zaprojektowany i ma ogromny potencjał” – skomentował Tommi Mäkinen, szef TOYOTA GAZOO Racing WRC. – „Nowe regulacje dały nam więcej swobody w projektowaniu. Nadal go udoskonalamy, ale już teraz możemy stwierdzić, że nasz samochód jest niezawodny i bardzo szybki. Nie mogę się doczekać pierwszych wyników”.

„Niedawno miałem okazję wypróbować Yarisa WRC z Tommim Mäkinenem” – skomentował Akio Toyoda podczas prezentacji nowego auta. – „Jestem przekonany, że tym samochodem możemy zawalczyć o zwycięstwo. Zrobimy wszystko, aby kibicowanie naszemu zespołowi dawało naszym fanom jak najwięcej satysfakcji i liczymy na ich pełne wsparcie”.


Kierowcy


Pierwszy rajd w sezonie 2017 odbędzie się 19 stycznia 2017 roku w Monte Carlo. W barwach TOYOTA GAZOO Racing wystartują Jari-Matti Latvala i Juho Hänninen. Esapekka Lappi, który zdobył w tym roku mistrzostwo WRC 2, dołączy do zespołu w trakcie sezonu jako kierowca testowy.

Jari-Matti Latvala – główny kierowca


Jari-Matti Latvala to jeden z najlepszych kierowców w WRC. W swojej karierze wystartował w 169 rajdach, a zwyciężył w 16 z nich. Latvala i jego pilot Miikka Anttila trzykrotnie zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej World Rally Championship.

„Swoją rajdową karierę rozpocząłem w 2001 roku jako kierowca Toyoty Corolli GT, a mój pierwszy start samochodem w specyfikacji WRC miał miejsce za kierownicą Corolli WRC w 2003 roku w Estonii. W pewnym sensie czuję się, jakbym wracał do domu! Bardzo się cieszę z dołączenia do zespołu Toyoty na samym początku ich pierwszego sezonu po przerwie. Mam szczęście, że mogę uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu i wierzę, że czeka nas wiele zwycięstw” – powiedział Jari-Matti Latvala.

Juho Hänninen – drugi kierowca


Drugim samochodem wystartują Juho Hänninen i jego pilot Kaj Lindström. Obaj brali udział w pracach nad Yarisem WRC od jego pierwszego testu. Doświadczenie Hänninena i świetna znajomość samochodu sprawiają, że wnosi do zespołu nieocenioną wartość.

Esapekka Lappi – kierowca testowy


Tegoroczny Mistrz Świata WRC 2, młody fiński kierowca Esapekka Lappi, zrobił bardzo dobre wrażenie dzięki szybkiej jeździe, opanowaniu i elastyczności. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń w kategorii R5 w Rajdowych Mistrzostwach Europy i dalszemu doskonaleniu umiejętności w mistrzostwach świata WRC 2, fiński kierowca jest gotowy na kolejne wyzwanie. Za kilka miesięcy zostanie kierowcą testowym w zespole Toyoty.

TOYOTA YARIS WRC
Dane techniczne


Silnik 4-cylindrowy turbodoładowany z bezpośrednim wtryskiem paliwa
Pojemność 1600 cm3
Moc 380 KM
Moment obrotowy 425 Nm
Skrzynia biegów 6-biegowa, hydrauliczna
Napęd na 4 koła, 2 mechaniczne mechanizmy różnicowe, aktywny centralny mechanizm różnicowy z możliwością zmiany stosunku przekazywanej mocy na osie
Sprzęgło dwutarczowe, spiekowe
Masa 1190 kg

Zespół TOYOTA GAZOO Racing WRC


Prezes: Akio Toyoda
Dyrektor: Tommi Mäkinen
Wicedyrektor: Koei Saga

Jari-Matti Latvala (kierowca, Finlandia)


Kariera
2002: pierwszy rajd WRC
2008: pierwsze zwycięstwo – Uddeholm Swedish Rally
2010, 2014, 2015: drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata
Statystyki WRC
liczba startów: 169
Liczba zwycięstw: 16
Liczba miejsc na podium: 57
Liczba punktów: 1 310
Liczba wygranych etapów: 466

Toyota : Jari-Matti Latvala (kierowca, Finlandia)
Miikka Anttila (pilot, Finlandia)


Kariera
1999: pierwszy rajd WRC
2008: pierwsze zwycięstwo – Uddeholm Swedish Rally
2010, 2014, 2015: drugie miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata
Statystyki WRC
liczba startów: 180
Liczba zwycięstw: 16
Liczba miejsc na podium: 57
Liczba wygranych etapów: 466

Toyota : Miikka Anttila (pilot, Finlandia)
Juho Hänninen (kierowca, Finlandia)


Kariera
2006: pierwszy rajd WRC
2008: pierwsze zwycięstwo – Rally Russia
2011: Mistrz FIA SWRC
2012: Mistrz FIA ERC
Statystyki WRC
liczba startów: 43
Liczba punktów: 54
Liczba wygranych etapów: 3

Toyota : Juho Hänninen (kierowca, Finlandia)
Kaj Lindström (pilot, Finlandia)


Kariera
1996: pierwszy rajd WRC
2002: pierwsze zwycięstwo – Rallye Monte Carlo (z Tommim Mäkinenem)
Statystyki WRC
liczba startów: 99
Liczba miejsc na podium: 5
Liczba wygranych etapów: 28

Toyota : Kaj Lindström (pilot, Finlandia)
Esapekka Lappi (kierowca testowy, Finlandia)


Kariera
2007: Mistrz Finlandii w kartingu
2008: Rallysprint – wygrane wszystkie rajdy
2009: pierwszy rajd
2011: pierwszy rajd WRC
2013: pierwsze zwycięstwo w rajdzie WRC – Vodafone Rally de Portugal
2014: Mistrz FIA ERC
2016: Mistrz WRC 2
Statystyki WRC
liczba startów: 17
Liczba zwycięstw: 7
Liczba miejsc na podium: 11
Liczba punktów: 245
Liczba wygranych etapów: 126

Janne Ferm (pilot, Finlandia)


Kariera
2009: pierwszy rajd
2011: pierwszy rajd WRC
2013: pierwsze zwycięstwo w rajdzie WRC – Vodafone Rally de Portugal
2014: Mistrz FIA ERC
2016: Mistrz WRC2

Dowiedz się więcej

Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris Toyota GR Yaris Premiera sportowego hot-hatcha TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA Toyota z nową identyfikacją wizualną Toyota z nową identyfikacją wizualną Sprawdź, co zostało zmienione Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing