1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
11 kwietnia 2022

Toyota świętuje 20. rocznicę uruchomienia produkcji w Polsce

10 kwietnia 2002 r. Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła montaż pięciobiegowej przekładni manualnej do Toyoty Yaris. Od tego momentu rozpoczęła się produkcja Toyoty w Polsce.

To wydarzenie zbiegło się w czasie z ogłoszeniem informacji o planach budowy drugiego zakładu Toyoty w Polsce –Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach wytwarzającego silniki diesla. Przełomem dla obu fabryk było ich połączenie w jedną spółkę, które nastąpiło w 2017 roku.

„W ciągu dwudziestu lat funkcjonowania przeszliśmy długą drogę od producenta napędów konwencjonalnych, w tym silników spalinowych i Diesla w europejskie centrum napędów hybrydowych Toyoty. Inwestycje w zakłady w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrosły 20-krotnie a zatrudnienie 11-krotnie.” – podkreśla prezes fabryk Toyoty Dariusz Mikołajczak.

Polskie zakłady to pierwsze miejsce poza Azją gdzie Toyota ulokowała produkcję elektrycznych napędów hybrydowych, w tym produkcję silników elektrycznych. We wrześniu 2018 roku  w Wałbrzychu Toyota rozpoczęła produkcję pierwszego komponentu hybrydowego - elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. To był pierwszy z sześciu projektów wprowadzających polskie fabryki Toyoty na drogę elektromobilności. Od tego czasu Toyota w obu zakładach uruchomiła trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych, w tym produkcję silnika elektrycznego MG1 stanowiącego integralną część przekładni, oraz trzy linie silników TNGA. Dodatkowo w TMMP funkcjonuje Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych, którego celem jest przyspieszenie procesu testowania napędów oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie.

Obecnie całkowite zatrudnienie w obu zakładach wynosi ponad 3300 pracowników, zaś poziom inwestycji 6 miliardów złotych. Możliwości produkcyjne sięgają 1,8 miliona podzespołów rocznie.

„Przez te wszystkie lata udowodniliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać wymaganiom koncernu i osiągnąć bardzo dobre rezultaty w zakresie jakości, bezpieczeństwa czy też wdrażanych kaizenów czyli usprawnień. Pokazaliśmy również, że jesteśmy ambitnym i szybko uczącym się narodem, który jest w stanie sięgać po coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania i wdrażać je z powodzeniem w coraz większym stopniu samodzielnie.” – zaznacza Wiceprezes ds. Korporacyjnych i Dyrektor fabryki w Jelczu-Laskowicach Zbigniew Oczkowski 


Kamienie milowe rozwoju TMMP

 

Rok

Zakład

Wydarzenie

1999

Wałbrzych

Powołanie Toyota Motor Manufacturing Poland

2002

Wałbrzych

Rozpoczęcie produkcji pierwszego podzespołu – skrzyni pięciobiegowej

2002

Jelcz-Laskowice

Powołanie Toyota Motor Industries Poland

2003

Wałbrzych

Uruchomienie hali Kuźni

2005

Wałbrzych

Rozpoczęcie produkcji silnika 1,0 l i skrzyni pięciobiegowej oraz uruchomienie Odlewni

2005

Jelcz-Laskowice

Rozpoczęcie produkcji pierwszego podzespołu – silnika Diesla 2,0 l

2008

Wałbrzych

Uruchomienie produkcji skrzyni sześciobiegowej

2010

Jelcz-Laskowice

Rozpoczęcie produkcji silnika Diesla 1,4 l

2017

Jelcz-Laskowice

Uruchomienie produkcji silnika benzynowego 1,5 l

2017

Wałbrzych
+Jelcz-Laskowice

Połączenie obu zakładów

2018

Wałbrzych

Uruchomienie produkcji pierwszego komponentu hybrydowego – elektrycznej przekładni hybrydowej 1.8

2019

Jelcz-Laskowice

Uruchomienie produkcji silnika konwencjonalnego 2,0 l TNGA współpracującego z napędami hybrydowymi

2020

Jelcz-Laskowice

Uruchomienie produkcji silnika konwencjonalnego 1,5 l TNGA współpracującego z napędami hybrydowymi (linia typu mix)

2021

Wałbrzych

Uruchomienie produkcji elektrycznej przekładni hybrydowej 1.5
(dwie linie produkcyjne)

2021

Wałbrzych

Uruchomienie produkcji silnika konwencjonalnego 1,5 l TNGA współpracującego z napędami hybrydowymi (druga linia produkcyjna)

 

 

Niskoemisyjna technologia hybrydowa Toyoty 

Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł mocy – silnika benzynowego oraz silników elektrycznych MG1 i MG2 zamontowanych w elektrycznej przekładni hybrydowej. MG1 to silnik elektryczny tzw. generator - przy uruchamianiu silnika spalinowego pełni rolę rozrusznika oraz wytwarza prąd do zasilania silnika MG2 i ładowania baterii. MG2 to główny silnik elektryczny, który napędza koła, wykorzystując prąd wytworzony przez MG1 oraz pochodzący z baterii. Odzyskuje on część energii kinetycznej w czasie hamowania oraz przy zwalnianiu, dzięki czemu napęd hybrydowy zużywa mniej paliwa w stosunku do silnika konwencjonalnego.

Toyota uważa technologię hybrydową za ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Technologia ta zapewnia klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem. Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe i współpracujące z nimi silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.

 
Architektura TNGA

Toyota New Global Architecture to globalna architektura, w której projektowane są obecnie wszystkie nowe modele Toyoty. Platforma ta oznacza wspólne zasady konstruowania poszczególnych typów podwozi i nadwozi, jak i układów napędowych do różnych modeli. Jej cechą charakterystyczną jest niżej położony środek ciężkości oraz sztywniejsze nadwozie samochodu, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa biernego oraz większy komfort jazdy. Od strony produkcyjnej TNGA oznacza projektowanie zautomatyzowanych linii produkcyjnych, a co za tym idzie wyższą wydajność, modułową konstrukcję linii umożliwiającą produkowanie różnych typów podzespołów lub napędów na jednej linii produkcyjnej oraz lepszą ergonomię pracy i mniejszą uciążliwość dla środowiska.

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP posiada dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych z silnikiem 1,8 l, 1,5 l oraz 1-litrowe i 1,5-litrowe silniki benzynowe a także manualne skrzynie biegów. Jej obecne roczne możliwości produkcyjne sięgają 525 tysięcy elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych, 413 tysięcy silników oraz 633 tysięcy skrzyń biegów. Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l oraz 2,0 l TNGA, a jego zdolności produkcyjne wynoszą 337 tysięcy jednostek napędowych rocznie. Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty prowadzone przez spółki europejskie w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.