Samochody elektryczne

Toyota

W ostatnich latach coraz częściej słychać głosy o zbliżającej się rewolucji w motoryzacji. Zmiany te dotyczą w głównej mierze napędów, czyli powolnego odchodzenia od konwencjonalnych silników spalinowych, a zwłaszcza diesli. Alternatywą dla pojazdów wyposażonych w jednostki benzynowe i wysokoprężne już teraz stają się samochody elektryczne. Ich popularność z roku na rok wzrasta. Dobrym przykładem jest tu Toyota, która zapowiedziała, że do 2025 roku zelektryfikuje całą gamę swoich modeli.

Samochody elektryczne w Polsce

W pełni elektryczne auta stanowią na razie margines tej tendencji. Ich produkcja jest bardzo kosztowna, brakuje też na razie odpowiedniej liczby punktów ładowania – i to nie tylko w Polsce. Jednak auta w części elektryczne, a w części benzynowe, czyli znane od wielu lat hybrydy, których pionierem jest Toyota – są już dość  powszechne. Obecnie Toyota oferuje w Polsce 9 modeli hybrydowych, w tym jeden typu plug-in oraz pierwszy bezemisyjny samochód na wodorowe ogniwa paliwowe – Toyotę Mirai. Do 2025 roku będziemy jeździli także pojazdami ładowanymi z gniazdka (HEV) oraz zasilanymi prądem z baterii (BEV).

Prognozy Toyoty na 2030 roku mówią, że roczna sprzedaż samochodów elektrycznych bądź zelektryfikowanych sięgnie na świecie prawie 5,5 miliona egzemplarzy, z czego ponad milion to będą pojazdy całkowicie bezemisyjne. Zatem już niebawem czekają nas czasy, gdy będziemy mogli wybierać między napędem akumulatorowo-elektrycznym, wodorowo-elektrycznym, hybrydowym typu plug-in czy całkowicie elektrycznym. A wszystko dzięki Toyocie.

Od 1997 roku, kiedy do masowej produkcji trafiła pierwsza hybryda Toyoty – model Prius – auta hybrydowe stały się bardzo powszechne. Do dziś Toyota sprzedała na całym świecie już ponad 12 milionów samochodów z napędem hybrydowym. Do końca kwietnia 2019 r. w Polsce sprzedano już niemal 55 tys. hybryd. W pierwszych czterech miesiącach roku udział hybryd w całkowitej sprzedaży marki w naszym kraju wyniósł aż 30%. Obecnie pełna gama modeli hybrydowych Toyoty przedstawia się bardzo imponująco i obejmuje aż kilka głównych segmentów.

Pełna lista modeli hybrydowych Toyoty:
  • Prius Plug-in Hybrid
  • Prius+
  • Yaris Hybrid
  • Toyota C-HR Hybrid
  • Corolla Sedan Hybrid
  • Corolla Hatchback Hybrid
  • Corolla TS Kombi Hybrid
  • RAV4 Hybrid
  • Camry Hybrid
Toyota Prius Plug-in Hybrid - samochód elektryczny z napędem hybrydowym
Toyota Prius Plug-in Hybrid – samochód elektryczny

Toyota Prius Plug-in Hybrid to elektryczny samochód z napędem hybrydowym i możliwością ładowania z zewnętrznego źródła prądu. Jest to obecnie najbardziej wydajna hybryda typu plug-in na świecie – spala średnio 1,2 l/100 km. W samym trybie elektrycznym auto może natomiast przejechać dystans nawet do 50 kilometrów. Samochód oczywiście ładuje akumulatory sam w trakcie jazdy, ale możemy mu w tym pomóc, używając zwykłego gniazdka w domu. Wystarczy trochę ponad 3 godziny, czyli mniej więcej tyle czasu co telefon, a akumulator będzie naładowany.

Zasięg elektrycznej Toyoty

Elektryczne samochody Toyoty, a dokładnie mówiąc zelektryfikowane auta z napędem hybrydowym, mają bardzo duży zasięg. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od warunków jazdy korzystają z tego źródła napędu, które akurat będzie najbardziej odpowiednie. Ponadto akumulatory, które same ładują się podczas jazdy i odzyskują energię na przykład podczas hamowania, nigdy się nie rozładują. Weźmy na przykład taką Toyotę C-HR Hybrid. Jeżdżąc nią tylko po mieście, jesteśmy w stanie przejechać na jednym baku nawet do tysiąca kilometrów. Daje to niezwykłą oszczędność paliwa w całym okresie użytkowania.

Dla głębiej zainteresowanych zaletami auta elektrycznego i spalinowego w jednym odsyłamy do strony Toyoty. A jako wstęp polecamy obejrzenie krótkiego filmu, który w zwięzły i obrazowy sposób pokaże wszystkie główne korzyści płynące z posiadania samochodu z napędem hybrydowym.

Dowiedz się więcej

Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Jak wybrać swój pierwszy samochód? Jak wybrać swój pierwszy samochód? Zasady, które pomogą przy wyborze pierwszego auta Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Pamiętajmy, nie zawsze oznacza to od razu tragedię Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Miejsce dla niepełnosprawnych - aktualne przepisy Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Czyszczenie i pielęgnacja skórzanych powierzchni w aucie Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Kilka wskazówek, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Poprawna zmiana biegów wpływa na nasze bezpieczeństwo i jej zużycie Czym są moc i moment obrotowy silnika? Czym są moc i moment obrotowy silnika? Parametry opisujące osiągi auta Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Jak pozbyć się wirusów z samochodu? Ubezpieczenie OC i AC samochodu. Ubezpieczenie OC i AC samochodu. Jakie są różnice w ubezpieczeniach. Poduszka powietrzna w samochodzie Poduszka powietrzna w samochodzie Co warto o niej wiedzieć ? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Jak przewozić dzieci w samochodzie? Dowiedz się więcej