System produkcji Toyoty

Maksymalizacja wydajności produkcji dzięki wyeliminowaniu nieefektywności

System produkcji Toyoty zwany TPS definiuje stosowane przez nas metody produkcji pojazdów. Jest to oryginalna filozofia produkcji, której celem jest wyeliminowanie nieefektywności i uzyskanie optymalnej wydajności – takie systemy czasem nazywamy szczupłym zarządzaniem lub zarządzaniem „Just-in-time” czyli „w samą porę”.

TPS opiera się na dwóch koncepcjach: jidoka oraz „Just-in-time”. Jidoka to japońskie określenie oznaczające „automatyzację z ludzką twarzą” – chodzi o metodę szybkiego rozpoznawania i poprawiania problemów, które mogłyby prowadzić do wadliwej produkcji. Z kolei koncepcja „Just-in-time” dotyczy usprawniania i koordynowania wszystkich procesów produkcji w taki sposób, by produkować tylko to, czego wymaga kolejny proces.
Przy zastosowaniu tej koncepcji możemy produkować pojazdy szybko i sprawnie, a każdy egzemplarz reprezentuje najwyższe standardy jakości i spełnia indywidualne wymagania naszych klientów.

TPS wypracowano w drugiej połowie XX-ego wieku. Przez kolejne lata podlegał nieustannym usprawnieniom, które pozwoliły nam zwiększyć prędkość i wydajność produkcji. System spotkał się również z uznaniem innych. Jest przedmiotem wielu badań, a inne spółki na całym świecie starają się go dostosować i wdrożyć u siebie. Dotyczy to nie tylko producentów, ale i innych obszarów biznesu, które pragną poprawić swoją efektywność.

System produkcji Toyoty
Koncepcja TPS
Jidoka

Jidoka to metoda spostrzegania problemów i podejmowania natychmiastowych działań, by naprawić usterkę na dowolnym etapie procesu produkcji. Nasze maszyny automatycznie wykrywają problemy i w bezpieczny sposób unieruchamiają się na czas przeglądu i wprowadzania odpowiednich poprawek. Informacjami dzielimy się ze wszystkimi pracownikami na specjalnej tablicy informacyjnej „andon” – operatorzy mogą kontynuować pracę na innych maszynach. W ten sposób system pomaga zapobiegać powtórnym przypadkom wystąpienia problemów, a jednocześnie zachować odpowiednią jakość i wysoką wydajność.

Jidoka
„Just-in-time”

Metoda just-in-time polega na wytwarzaniu zasobów bez nadwyżek, w momencie, w którym są potrzebne. Zastosowanie tej metody na każdym etapie pozwala zminimalizować straty, zachowywać stały poziom jakości i nie zakłócać rytmu produkcji. Dzięki metodzie „dokładnie na czas” linia montażowa jest zawsze zaopatrzona we wszystkie niezbędne części, we odpowiedniej ilości i z zachowaniem żądanej kolejności. W miarę wykorzystywaniu zasobów kolejne komponenty zostają wytworzone zapobiegając spowolnieniu czy przerwaniu procesu produkcyjnego. System kanban jest kluczowy dla metody Just-in-time, gdyż pozwala w sposób zautomatyzowany, w czasie rzeczywistym zaopatrywać linię produkcyjną zachowując na stocku niezbędne minimum.

Działanie w samą porę
Ilustracja przedstawiająca System produkcji Toyoty
System produkcji Toyoty - ilustracja

Więcej

Toyota bZ Compact SUV Concept Toyota bZ Compact SUV Concept Bezemisyjny pojazd z linii bZ Ranking Consumer Reports Ranking Consumer Reports Toyota i Lexus liderami zestawienia Toyota Prius 5. generacji Toyota Prius 5. generacji Światowa premiera i debiut nowego napędu plug-in hybrid Poznaj Toyotę GR86 Poznaj Toyotę GR86 Nowe auto driftingowe Kuby Przygońskiego Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Taiichi Ohno w Automotive Hall of Fame Dowiedz się więcej Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Sztuczna inteligencja a bezemisyjne napędy Toyota Research Institute Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości Yarisy w kolorze Spicy Orange Yarisy w kolorze Spicy Orange Nowości w roku modelowym 2023 Lekki użytkowy van elektryczny Lekki użytkowy van elektryczny Nowy projekt Toyotay i partnerów Wymienne baterie do samochodów Wymienne baterie do samochodów Dowiedz się więcej o nowym projekcie Klub Rekordowych Przebiegów Klub Rekordowych Przebiegów Pochwal się trwałością swojej Toyoty Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wzrost udziału w rynku do 17,7%