Ozonowanie samochodu to proces polegający na dezynfekcji wnętrza pojazdu za pomocą wypuszczenia do kabiny cząsteczek ozonu w wysokim stężeniu. Gaz ten posiada silne właściwości utleniające, co sprawia, że eliminuje wszelkie mikroorganizmy – wśród nich także koronawirusa COVID-19 – mogące mieć szkodliwe skutki dla ludzkiego zdrowia. Oprócz tych właściwości ozonowanie wywabia przykre zapachy, takie jak dym papierosowy czy spalenizna.
Ozonowanie wnętrza auta można wykonać na dwa sposoby – samodzielnie lub w warsztacie. W obu przypadkach potrzebny jest do tego celu ozonator, czyli generator ozonu. Urządzenie podłącza się do prądu i umieszcza bezpośrednio w kabinie samochodu lub na zewnątrz pojazdu, wyprowadzając z niego ozon za pomocą specjalnej rury. Przy okazji dobrze jest zrobić także ozonowanie klimatyzacji, włączając system w samochodzie na czas dezynfekcji. Cały proces trwa nie dłużej niż godzinę.
Koszt ozonowania jest uzależniony od miejsca jego wykonania. Jeśli korzystamy z usług warsztatu lub serwisu, cena waha się między 50 a 100 zł. Jeśli decydujemy się na wykonanie ozonowania we własnym zakresie, musimy liczyć się z dużo większym wydatkiem na zakup samego urządzenia. Za dobry generator ozonu zapłacimy ponad tysiąc złotych, przy czym jest to wydatek jednorazowy, a każda kolejna dezynfekcja to wyłącznie koszt zużycia energii.
Sam proces ozonowania nie będzie szkodliwy dla zdrowia, pod warunkiem, że w jego trakcie nie będziemy przebywać w samochodzie, a pomieszczenie, w którym zaparkowaliśmy nasze auto, jest dobrze wentylowane. Po ozonowaniu należy bardzo dokładnie wywietrzyć wnętrze pojazdu i odczekać kilka chwil, po czym bez obaw można wsiąść samochodu i… ruszyć przed siebie.
Jesteś zainteresowany profesjonalnym ozonowaniem wnętrza samochodu? Sprawdź szczegóły i umów się z wybranym Dilerem Toyoty.
Sprawdź