Co to jest system Start Stop w samochodzie?

Ekologiczny system Start Stop

Coraz więcej samochodów posiada rozwiązania ograniczające emisję dwutlenku węgla podczas jazdy, a co za tym idzie, także zużycia paliwa. Jednym z nich jest system start-stop.

Co to jest system start-stop?

System start-stop to elektroniczny układ, który automatycznie włącza i wyłącza silnik w czasie postoju. Jest odpowiedzią na coraz większe ograniczenia w zakresie emisji szkodliwych substancji, a jego działanie służy wyeliminowaniu zbędnej produkcji spalin. Funkcja start-stop jest szczególnie przydatna w warunkach miejskich, gdzie większość czasu spędzamy na staniu w korkach i często zatrzymujemy się na czerwonym świetle.

W jakich samochodach jest system start-stop?

System start-stop występuje zarówno w modelach z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Warto przy tym pamiętać, że auta tego typu muszą być wyposażone w specjalny akumulator. Oprócz samochodów z konwencjonalnym napędem spalinowym, funkcja ta jest także jedną z podstaw działania napędu hybrydowego, gdzie każdy postój wiąże się z zerowym spalaniem.

Jak działa system start-stop?

W przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów system start-stop wyłączy silnik, gdy zatrzymamy auto, wrzucimy bieg neutralny i zdejmiemy nogę z pedału sprzęgła. Co ważne, wszystkie inne urządzenia, takie jak radio czy klimatyzacja, nadal będą działać. W chwili, gdy tylko ponownie wciśniemy pedał sprzęgła, silnik od razu się uruchomi. Jeśli natomiast nasz samochód jest wyposażony w skrzynię automatyczną, to wygaszenie i wzbudzenie silnika jest uzależnione od pedału hamulca. Po zatrzymaniu auta wciśnięcie hamulca powoduje wyłączenie napędu, a każde puszczenie pedału hamulca – uruchomienie.

Zalety i wady systemu start-stop?

Podstawowymi zaletami funkcji start-stop jest oczywiście ekonomia jazdy i ochrona środowiska – zwłaszcza w mieście. Wadą może być nieco większe obciążenie niektórych podzespołów, takich jak rozrusznik czy sam silnik.

Dla kogo jest system start-stop?

System start-stop jest najlepszym rozwiązaniem dla tych kierowców, którzy dbają o oszczędną jazdę samochodem. Docenimy go zwłaszcza wtedy, gdy poruszamy się po mieście w godzinach szczytu, a okresy postojów trwają nawet po kilkadziesiąt sekund.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem