Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Aktualne przepisy prawne

Nie wiesz czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? Zastanawiasz się czy grożą Ci konsekwencję za jej nieposiadanie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź czy musisz mieć apteczkę.

Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa?

Według polskiego prawa nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodzie, ale udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku jest obowiązkowe. Podpowiadamy co warto przewozić w aucie, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Co powinno znaleźć się w apteczce samochodowej?

Niektóre pojazdy są od nowości wyposażone przez producentów w fabryczne zestawy, w pozostałych przypadkach to na właścicielach spoczywa odpowiedzialność wyposażenia swojego auta w niezbędne akcesoria do niesienia pierwszej pomocy. Wybierając się na zakupy warto pamiętać, że apteczka apteczce nierówna. Najprostsze i najtańsze zestawy pierwszej pomocy kupowane w supermarketach są przeważnie bardzo ubogo wyposażone, a produkty, które w nich znajdziemy będą adekwatnie niskiej jakości.

Apteczka w swojej najbardziej podstawowej wersji powinna zawierać sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaże, opaskę elastyczną, środek dezynfekujący na bazie etanolu, ustnik do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta, trójkątną chustę, lateksowe rękawiczki ochronne, folię termoizolacyjną a także agrafki, nożyczki oraz instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Tak skompletowany zestaw pozwoli nam zadbać o swoje bezpieczeństwo, a także nieść doraźną pomoc na miejscu wypadku.

Czego nie powinniśmy przewozić w apteczce samochodowej?

Zdecydowanie należy unikać przewożenia wszelkiego rodzaju leków. Wnętrze samochodu – zarówno jego kabina, jak i przestrzeń bagażowa – są narażone na wysokie zmiany temperatury i wilgotności. Farmaceutyki z reguły muszą być przechowywane w ściśle określonych warunkach i auto, nawet garażowane, jest nieodpowiednim miejscem dla leków.

Jak sprawdzić czy moje auto posiada apteczkę samochodową?

Najbardziej popularne miejsca, w których możemy znaleźć zestawy pierwszej pomocy to schowek, bagażnik oraz przestrzeń pod przednim fotelem pasażera. Apteczki są przeważnie zapakowane w czerwone lub pomarańczowe etui, choć zdarzają się także czarne opakowania. Niezależnie od koloru, większość z nich została oznaczona wyraźnym symbolem krzyża. Na opakowaniu możemy znaleźć także spis ich zawartości, certyfikaty lub numery alarmowe. Jeśli Twoje auto nie zostało wyposażone w apteczkę, lub ta zagubiła się albo została już wykorzystana, możesz łatwo zaopatrzyć się w certyfikowany zestaw pierwszej pomocy w oficjalnym sklepie Toyoty.

Na to pytanie niestety nie ma i nigdy nie będzie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od okoliczności, w których się znaleźliśmy, naszej wiedzy i przygotowania. Jeżeli jesteśmy świadkami sytuacji, w której dochodzi do zagrożenia czyjegoś życia prawo nakłada na nas obowiązek udzielenia pomocy ofiarom. W przypadku gdy tego nie zrobimy, podlegamy karze pozbawienia wolności do 3 lat. Oczywiście, nikt nie może wymagać od przypadkowego przechodnia czy kierowcy filmowego heroizmu.

Jak korzystać z apteczki gdy dojdzie do wypadku?

Jeżeli sytuacja zagraża bezpośrednio naszemu zdrowiu lub życiu, boimy się popełnienia błędu i pogorszenia stanu poszkodowanych, jesteśmy pod wpływem silnego stresu, lub z innych przyczyn nie jesteśmy w stanie zaangażować się w sytuację, której staliśmy się świadkami, wystarczającą pomocą będzie wykonanie telefonu pod numer ratunkowy (112 lub 999) i powiadomienie o zdarzeniu odpowiednich służb.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem