1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Prius z nagrodą za zelektryfikowanie motoryzacji
26-05-2023

Toyota Prius z nagrodą za zelektryfikowanie motoryzacji

TopGear.com Electric Awards
Legendarny model Toyoty – Prius – został nagrodzony w tegorocznej edycji prestiżowego brytyjskiego plebiscytu TopGear.com Electric Awards. Hybryda Toyoty była pierwszym masowo produkowanym modelem niskoemisyjnym. Do dziś sprzedano na całym świecie ponad 5 mln Priusów.
  • W 2023 roku brytyjski magazyn TopGear.com wyróżnił całą linię modelową Priusa, doceniając niezawodność i długowieczność kolejnych generacji hybrydowego auta. 

    „Lata i kilometry mijają, a Prius nie chce się popsuć. Jego niezawodność i trwałość jest legendarna, co robi tym większe wrażenie, biorąc pod uwagę obecność baterii i złożoność całego projektu” – powiedziano podczas uroczystej ceremonii TopGear.com Electric Awards 2023.

Toyota Prius debiutowała na rynku w 1997 roku. Model ten był pierwszym masowo produkowanym samochodem z napędem hybrydowym. Kolejne odsłony Priusa wprowadzały coraz to nowe generacje napędów hybrydowych, które się charakteryzowały coraz lepszymi parametrami. Wraz z nimi rosła też popularność hybryd. W ciągu 26 lat obecności na rynku na drogi wyjechało już ponad 5 mln Priusów. Wszystkich Toyot z hybrydowymi napędami powstało już ponad 20 mln.

Prius był prekursorem nowych technologii, które obecnie są stosowane w całej gamie aut Toyoty. Spotkać je można zarówno w miejskim Yarisie, crossoverach i SUV-ach marki, autach kompaktowych, a także w 7-miejscowych Highlanderze. W 2022 roku w modelu Corolla Cross zadebiutowała już 5. generacja napędu hybrydowego – bardziej oszczędna i charakteryzująca się większą moc i dająca jeszcze lepsze wrażenia z jazdy.

Toyota od lat stara się udostępniać kierowcom na całym świecie całą gamę nisko- i bezemisyjnych samochodów opartą na wszystkich technologiach napędów. Obecnie składa się na nią ponad 60 modeli, w tym hybrydy, hybrydy plug-in oraz auta elektryczne na baterie i na wodór. Toyota szacuje, że jej wszystkie zelektryfikowane auta pozwoliły zaoszczędzić już ponad 160 mln ton emisji CO2.

5. generacja Toyoty Prius

Już wkrótce w Polskich salonach Toyoty pojawi się 5. generacja Priusa. Na tle szerokiej gamy hybryd Toyoty model ten będzie się wyróżniał wyjątkowo oszczędnym i dynamicznym napędem hybrydowym typu plug-in o mocy 223 KM mocy. Do 100 km/h samochód ten będzie się rozpędzał w 6,7 s. W trybie elektrycznym będzie mógł pokonać 72–86 km (w zależności od wersji i panujących na drodze warunków), a wszystko to za sprawą nowej baterii litowo-jonowej o pojemności 13,6 kWh. Jej ładowanie przy użyciu ładowarki 3,5 kW trwa zaledwie 4 h.
  • W Polsce nowy Prius będzie dostępny w 3 wersjach wyposażenia. Prius Comfort będzie kosztował od 199 900 zł, Prestige – od 211 900 zł, a Executive – od 239 900 zł. Klienci mogą skorzystać z różnych form finansowania, w tym z programu KINTO ONE oferującego elastyczne warunki i niskie raty. Miesięczna rata wynosi od 1990 zł netto w Leasingu KINTO ONE i od 2448 zł brutto w Leasingu Konsumenckim KINTO ONE.