1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota rozpocznie montaż i sprzedaż generatorów na wodorowe ogniwa paliwowe w Australii
24 listopada 2023

Toyota rozpocznie w Australii montaż i sprzedaż wodorowych generatorów prądu

Koszt inwestycji – 3,27 mln dolarów australijskich

W najbliższych miesiącach Toyota uruchomi w Australii montaż bezemisyjnych generatorów prądu EODev GEH2® opartych na wodorowych ogniwach paliwowych marki. Urządzenie, które trafi na australijski i nowozelandzki rynek, zostało opracowane przez francuski start-up EODev (Energy Observer Development), którego strategicznym udziałowcem jest Toyota Europe.

Toyota stawia na rozwój technologii wodorowych. W tym celu Toyota Australia zainwestuje 3,27 mln dolarów australijskich w uruchomienie produkcji urządzenia o nazwie EODev GEH2® – bezemisyjnego generatora prądu opartego na wodorowych ogniwach paliwowych marki.

Technologia wodorowa Toyoty

Jérémie Lagarrigue, Dyrektor Generalny EODev, mówiąc o australijskim projekcie, podkreślił, że jest to bardzo ważny moment w rozwoju francuskiej firmy. Po raz pierwszy agregaty GEH2® będą produkowane poza Francją. W Australii ich montaż zostanie uruchomiony w I kwartale 2024 roku na terenie dawnej fabryki samochodów marki w Melbourne. Wartość inwestycji szacowana jest na 3,27 mln dolarów australijskich. W ciągu 3 lat linię produkcyjną ma opuścić około 100 wodorowych generatorów prądu.

„Generator EODev GEH2®, którego produkcję rozpoczęliśmy w 2021 roku, jest obecnie sprzedawany na kilku rynkach europejskich, w Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, a także w Australii, gdzie obserwujemy szybki wzrost zainteresowania naszym urządzeniem” – dodał Jérémie Lagarrigue.

Partnerstwo Toyoty i EODev zostało zapoczątkowane w 2021 roku. Obie te firmy odgrywają istotną rolę w popularyzacji technologii wodorowych na świecie. Dzięki nowej inwestycji Toyota stanie się australijskim dostawcą lokalnie montowanych generatorów prądotwórczych na wodór.

W dziedzinie dystrybucji japoński koncern nawiązał współpracę z firmą Blue Diamond Machinery – australijskim dystrybutorem urządzeń zapewniających zasilanie poza siecią energetyczną.

Generatory EODev GEH2® będą rozprowadzane także w Nowej Zelandii – pierwsze zamówienie na własne potrzeby złożyło już nowozelandzkie przedstawicielstwo Toyoty.

Czysta energia

EODev GEH2® to urządzenie o mocy 110 kVa wyposażone w modułowy zestaw ogniw paliwowych Toyoty 2. generacji, opracowanych dla Toyoty Mirai. Prąd powstaje tu wyniku reakcji wodoru i tlenu – bez emisji CO2, NOx, cząstek stałych czy innych szkodliwych substancji. Jedynym produktem ubocznym jest para wodna.

Nowy generator prądu ma wiele zastosowań, w tym m.in. dostarczanie energii do miejsc oddalonych od sieci energetycznej, takich jak kopalnie, place budowy, zabudowania w parkach narodowych czy punkty ładowania BEV. Urządzenie to może być również wykorzystywane jako rozwiązanie zapasowe dla szpitali, budynków komercyjnych i innych obiektów wymagających stabilnego zasilania.

„Toyota w pełni wspiera rząd federalny oraz władze stanowe w popularyzacji technologii wodorowych. Sprawdzamy wszystkie sektory australijskiej gospodarki pod kątem możliwości wykorzystania wodoru i ogniw paliwowych, również te wykraczające daleko poza sektor motoryzacyjny” – podkreślił Matthew Callachor, Dyrektor Generalny Toyota Australia.

Generatory EODev GEH2 wsparciem na wielkich wydarzeniach

Potencjał wodorowego generatora prądu EODev GEH2® został zaprezentowany w zeszłym roku, kiedy to posłużył do oświetlenia ogromnego znaku na stadionie Marvel w Melbourne podczas meczu futbolu ligi AFL.

Agregat sprawdził się także w tym roku. Podczas Grand Prix F1 w Melbourne przez cztery dni był wykorzystywany do zasilania sześciu namiotów Tech Hub.

W 2021 roku do urządzenia podłączono specjalną zieloną iluminację wieży Eiffla, która towarzyszyła wystawie „Paris de l’hydrogène”.