Historia samochodów sportowych Toyoty

Ponad 50 lat tradycji

Od lat 60. Toyota nieustannie zaskakiwała i zachwycała swoją interpretacją tego, co decyduje o tym, że sportowy samochód staje się ciekawy, ekscytujący i daje mnóstwo radości z jazdy. Wiele z tych aut z czasem zyskało status legendy. Uczcij wraz z nami kolekcję wyjątkowych samochodów sportowych Toyoty.
Toyota - Historia samochodów sportowych Toyota - Historia samochodów sportowych Toyota - Historia samochodów sportowych
Zaczęło się od wagi piórkowej

Kto by pomyślał, że niewielka Toyota Sports 800, czyli pierwszy samochód sportowy Toyoty, odciśnie tak znaczące piętno na przyszłości całej marki. Toyotę Sports 800, pieszczotliwie nazywaną Yota-Hachi (co jest japońskim skrótem od nazwy „Toyota 8”), po raz pierwszy zaprezentowano podczas Tokyo Motor Show w 1962 roku jako prototyp sportowej wersji Toyoty Publica.

Toyota Sports 800, której koncepcja zakładała niezwykle lekką konstrukcję połączoną z charakternym silnikiem o pojemności 790 cm3 i tłokami przeciwbieżnymi napędzającym tylne koła, spełniła oczekiwania swojego twórcy, którego celem było osiągnięcie wyjątkowej zwrotności i bezkonkurencyjnie niskiego zużycia paliwa na poziomie maksymalnie 3,8 l/100 km. Pod koniec lat 70. innowacyjna Toyota Sports 800 GT Hybrid wyposażona w silnik z turbiną gazową napędzający silnik elektryczny została zaprezentowana na Tokyo Motor Show. To bezsprzeczny dowód na to, jak daleko sięga innowacyjność Toyoty w zakresie aut hybrydowych.

Dzięki swojej niezawodności i ekonomii spalania model ten zaskarbił popularność w świecie rodzimych sportów motorowych. W rezultacie w 1967 roku Sports 800 zdobyła 3. miejsce w 24-godzinnym wyścigu Fuji (co znamienne — plasując się tuż za dwiema Toyotami 2000GT). Wspominamy ją z przyjemnością nie tylko ze względu na to, że był to pierwszy produkowany seryjnie sportowy samochód Toyoty, ale też dlatego, że było to prawdziwy sportowy rarytas dla entuzjastów motoryzacji.
/

Dowiedz się więcej

Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego Toyota Supra Toyota Supra Zachwyć się razem z nami Toyota FT-1 Toyota FT-1 Przyszłość samochodów sportowych Toyoty Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej
2000GT
Historia samochodów sportowych Toyoty