1. Świat Toyoty
  2. O Toyocie

 

Oszczędzamy energię

 

Oszczędność energii w dzisiejszych czasach staje się podstawą proekologicznego podejścia nie tylko gospodarstw domowych, ale przede wszystkim największych nawet zakładów produkcyjnych. Stawiane przed TMMP cele, wyzwalają wiele działań, których wspólnym mianownikiem staje się redukcja zużycia energii. Zakład Toyoty w Wałbrzychu również w tym obszarze stara się konkurować z najlepszymi.

 

Najnowsza w TMMP hala 6-cio biegowych skrzyń została wyposażona w układ gazowych central wentylacyjno-grzewczych, przystosowanych do recyrkulacji i odzysku ciepła. Krzyżowe i rotorowe wymienniki ciepła, odzyskują ciepło podczas wymiany powietrza, redukując do niezbędnego minimum potrzebę dogrzewania świeżego powietrza poprzez palniki gazowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się zmniejszyć zużycie gazu o 33%.

 

Ta inwestycja pozwoliła nam uzyskać nagrodę w Narodowym Konkursie Ekologicznym pod patronatem Prezydenta RP „Przyjaźni środowisku”, w kategorii Firma Przyjazna Środowisku w roku 2007.

 

W TMMP niemal 20% elektryczności wykorzystuje do produkcji sprężonego powietrza. W ślad za tym, jest to obszar wielu działań w celu usprawnienia instalacji i poszukiwań dalszych oszczędności energii. W ostatnich latach udało nam się odzyskiwać ciepło z pracy kompresorów, co pozwoliło zmniejszyć zużycie gazu przez kotły podgrzewające wodę średnio o ok. 100 000 m3 rocznie. Dalsze usprawnienia instalacji polegające na przystosowaniu układu do pracy na niższym ciśnieniu dały nam oszczędności przekraczające 250 MWh rocznie.

 

Szkolenia i udoskonalenia procesów zgłaszane przez pracowników TMMP, regularne kontrole szczelności instalacji sprężonego powietrza, optymalizacja oświetlenia w połączeniu z gospodarnością sprawiają, że w kolejnych latach będziemy mogli sprostać jeszcze bardziej wymagającym celom.