1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
19 czerwca 2019

15. Ekiden wałbrzyskiej Toyoty

W sobotę, 15 czerwca, pracownicy wałbrzyskiej fabryki Toyoty bawili się i rywalizowali podczas 15. już edycji corocznego wydarzenia, jakim jest Ekiden, czyli bieg sztafetowy oraz wielki rodzinny piknik połączony z akcjami charytatywnymi.

Ekiden to tradycyjne japońskie określenie długodystansowego biegu sztafetowego. Sama nazwa wywodzi się bowiem z japońskiego systemu transportowego działającego na szlaku między obecnym Tokio i Kioto. Rozwiązanie wdrożone w XVII w. dzięki wymianie koni zaprzęgowych na kolejnych stacjach pozwalało zachować wysokie tempo transportu na dystansie liczącym około 500 km. W Toyocie bieg sztafetowy to główny punkt programu corocznych pikników rodzinnych.  W tegorocznej, 15. edycji wystartowało łącznie 25 zespołów, liczących w sumie 225 osób, w tym 207 pracowników TMMP wraz z rodzinami, a także 18 biegaczy reprezentujących drużyny gości.

Najszybszą zawodniczką na 800-metrowej trasie wytyczonej na terenie kompleksu Dworzysko w Szczawnie-Zdroju była Natalia Józefiak (02:26). Z kolei wśród panów najkrótszy czas świętował Paweł Lasek (02:13). W kategorii drużynowej równych nie mieli sobie zawodnicy z różnych obszarów fabryki zrzeszeni pod nazwą FC ACL, którzy ukończyli całą 8-osobą sztafetę w czasie 21:50.

Ekiden to jednak nie tylko rywalizacja dorosłych. Nie mniej emocji budził Mini-Ekiden, czyli bieg przeprowadzany z myślą o tym, by w najmłodszych skutecznie zaszczepić sportowego ducha. Dzieci ścigały się w różnych kategoriach wiekowych. Po biegach dzieci mogły pobawić się z animatorami, a także – wraz z rodzicami – sprawdzić się w różnych dyscyplinach organizowanych w ramach olimpiady rodzinnej. Dla nieco starszych były stanowiska z wirtualną rzeczywistością, a także pokazy sztuk walki, a na koniec – konkurs przeciągania liny. Wieczór uczestnikom umilił kabaret Skeczów Męczacych.

Pikniki Toyoty to jednak nie tylko zabawa, ale także okazja, by pomyśleć o potrzebujących.
To zadanie, którego co rok podejmuje się działający Klub Wolontariatu TMMP. Celem tegorocznych akcji charytatywnych była pomoc w leczeniu i rehabilitacji Weroniki – córki jednej z pracowniczek wałbrzyskiego zakładu. W licytacjach przedmiotów ufundowanych przez sponsorów oraz innych aktywnościach np. przejazdach samochodami terenowymi klubu „Sudetyoffroad.” udało się zebrać łącznie 11 tys. złotych.