1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
7 lutego 2019

Bezpieczny Kierowca 2019 wystartował

Rusza 14. edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”

W śnieżnej aurze rusza 14. edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. W tym roku bezpłatne szkolenia z doskonalenia jazdy realizowane będą nie tylko w Wałbrzychu, ale również w Jelczu-Laskowicach. - Pod hasłem „ WYPADEK TO NIE PRZYPADEK” zamierzamy uświadomić kierowców o ich odpowiedzialności i konsekwencjach udziału w ruchu drogowym – mówi Piotr Starczukowski, inicjator akcji i twórca Akademii Bezpiecznej Jazdy. Podkreśla też, że zima to świetny trening dla kierowcy.

Zima, śnieg, lód dla wielu kierowców te słowa brzmią jak koszmar. Strach przed poślizgiem paraliżuje ruchy. Tworzą się korki na drodze i blokady w głowie. Są jednak kierowcy, czujący się pewnie w takich warunkach. - Każdy może się tego nauczyć. Nie wszyscy kierowcy muszą być mistrzami kierownicy, ale najważniejszy jest trening. Nie chodzi tu o taki sportowy czy rajdowy, ale świadome zdobywanie umiejętności postępowania za kierownicą w szczególnie trudnych warunkach – zwraca uwagę Piotr Starczukowski, instruktor i twórca Akademii Bezpiecznej Jazdy. - Przydatne w tym będzie prowadzenie auta na trolejach, oswojenie z jazdą po śniegu i próby poślizgów. Przyczyną wielu wypadków w okresie zimowym są braki w umiejętności poruszania się po nawierzchni śliskiej - dodaje. Oswajając się z zimą za kółkiem, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego instruktora. Jeżeli jednak zdecydujemy się ćwiczyć na własną rękę, pamiętajmy o zachowaniu maksymalnych względów bezpieczeństwa - tak, aby w razie utraty panowania nad samochodem, nie wyrządzić sobie i innym krzywdy. W tym celu poszukajmy dużego, równego i ośnieżonego placu. - Zacznijmy od luźnych skrętów i poślizgów. Prędkość w czasie takich ćwiczeń jest rzeczą drugorzędną, ponieważ najważniejsze jest nabycie odpowiednich odruchów. W trakcie tej swobodnej jazdy badajmy przyczepność opon zarówno w skrętach, jak i podczas hamowań. Spróbujmy poznać reakcje auta podczas puszczania i dodawania gazu. Nie zapominajmy również o próbach hamowania na wprost i po łuku. Poćwiczmy hamowanie z ominięciem przeszkody. Nabycie tej umiejętności może uratować życie albo, co najmniej, zminimalizować straty w samochodzie – tłumaczy Piotr Starczukowski, były kierowca rajdowy, a już od ponad 20 lat inicjator działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 


W zimowej aurze, która często przeraża wielu kierowców, rozpoczynają się szkolenia w ramach akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Już w lutym, w pierwszym etapie spotkań, na kurs trafią pracownicy fabryki Toyota Motor Motor Manufacturing Poland. Tradycyjnie drugą fazę rozpocznie szkolenie dla par w ramach Dnia Zakochanych, zaplanowane w dniach 16-17 lutego. Na następnie odbędzie się trening dla 30 osobowej grupy pań z okazji Dnia Kobiet. W kolejnym etapie spotkamy się z męskim gronem kierowców z regionu.

Każde ze szkoleń składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje cykl wykładów z zakresu teorii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ćwiczenia praktyczne skupiają się na eliminowaniu złych nawyków w kierowaniu samochodem oraz na doświadczaniu możliwości panowania nad pojazdem. Ta część szkolenia prowadzona jest na specjalnie przygotowanym placu manewrowym. Etap końcowy konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” to półfinał w maju w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Ostateczna walka o tytuł zaplanowana jest na czerwiec, podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce.  - W tym roku pod hasłem „ WYPADEK TO NIE PRZYPADEK” zamierzamy uświadomić kierowców o ich odpowiedzialności i konsekwencjach udziału w ruchu drogowym – mówi Piotr Starczukowski, twórca akcji i Akademii Bezpiecznej Jazdy. - Przybliżymy aspekty prawne, związane ze zdarzeniami na drodze. Skupimy się też na najniebezpieczniejszych sytuacjach i ich przyczynach oraz wskazywać będziemy zasady uniknięcia często przykrych w skutkach sytuacji – dodaje.

Udział w akcji może wziąć każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej konkursu (www.bezpieczny-kierowca.pl). Z pośród tych osób losowanie wyłania uczestników każdego szkolenia. Inną możliwością jest nabór prowadzony przez medialnych patronów akcji.  Każdego roku w szkoleniach „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bezpłatnie udział bierze ok. 200 osób. Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu i Urząd Miejski. W tym roku do grona partnerów dołącza oddział fabryki Toyoty w Jelczu – Laskowicach. Co ważne, wszystkie wspólne działania możliwe są też dzięki zintegrowaniu i aktywizowaniu w ramach akcji społeczności lokalnej i osób obdarzonych zaufaniem publicznym. - Przez te 14, dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, każdorazowo udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię i do tej pory bezpłatnie wyszkoliliśmy blisko 2500 kierowców. Mamy wyłonionych trzynaście osób z prestiżowym tytułem „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” – podkreśla Piotr Starczukowski.