1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
26 czerwca 2019

Bezpieczny Kierowca po raz 14. wyłoniony

W pierwszą sobotę wakacji, podczas „Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce”, odbyła się decydująca walka o tegoroczny tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, akcji wspieranej przez fabrykę Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.

Tytuł Bezpiecznego Kierowcy 2019 zdobyła Iwona Stańko, która w finale pokonała Macieja Małeckiego i Rafała Sychę. Z kolei trzeci na podium Rafał Sycha wraz z tatą Grzegorzem wygrał rajd i otrzymał nagrodę Grand Prix. Wynik spalania ich Toyoty Aygo to 3,25 litra na 100 km.

Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego podsumowuje pięć miesięcy intensywnej pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uznając tegoroczną edycję kampanii i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca ” za udaną. Udziałem w szkoleniach wciąż zainteresowanych jest bardzo wielu kierowców z regionu, a tematyka akcji nadal daje impuls do dyskusji nad bieżącymi problemami w zakresie bezpieczeństwa na drogach. W tym roku dzięki fabryce Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu- Laskowicach, Funduszowi Regionu Wałbrzyskiego oraz Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego na drogi wyjechało ponad 250 lepszych, bardziej świadomych kierowców z rejonu Wałbrzycha i po raz pierwszy również z rejonu Jelcza-Laskowic, gdzie umiejscowiona jest drugi dolnośląski zakład Toyoty.

Kampania „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019 ” ruszyła już w styczniu pod hasłem „Wypadek to nie przypadek”. -  Słowo wypadek sugeruje nam zdarzenie losowe, a niestety w większości zdarzeń drogowych wina leży konkretnie po stronie człowieka. To człowiek będący kierowcą decyduje i swoją błędną decyzją, beztroską, nieuwagą, lekceważeniem przepisów, brawurą lub brakiem rozsądku doprowadza do tragedii na drodze. – zwraca uwagę Piotr Starczukowski, instruktor i pomysłodawca akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. - Podnoszenie świadomość zagrożeń i umiejętności praktycznych za kierownicą to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Taką odpowiedzialność za konsekwencje wynikające z produkcji i dawania możliwości bycia mobilnymi czuje fabryka Toyoty, dlatego też od 14 lat jest partnerem tytularnym Bezpiecznego Kierowcy. – dodaje Piotr Starczukowski

Uczestnicy tegorocznej akcji mieli okazję wziąć udział w szkoleniach zorganizowanych z okazji Walentynek, Dnia Kobiet i szkoleniach tylko dla mężczyzn. W trakcie spotkań odbywały się eliminacje do konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Półfinały wyłoniły zwycięzców trzech kategorii w regionie wałbrzyskim: Kobiety, Mężczyźni oraz Pracownik Toyota Motor Manufacturing Poland. Zostali nimi: Iwona Stańko, Rafał Sycha i Maciej Małecki. W połowie maja poznaliśmy też zwycięzców z Jelcza Laskowic, gdzie tytuł „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019” trafił do rąk Victora Yadvizhyna. Wśród mężczyzn triumfował Jarosław Kołodziej, a najlepszą kobietą była Ewa Lignar.

Decydująca rywalizacja o tytuł miała miejsce na „9 Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce”. Fabryka Toyoty przekazała w ręce uczestników trzy samochody tej marki. Zawodnicy wraz z załogą mieli do pokonania 140 km górskiej, trudnej trasy z wieloma zadaniami i próbami sprawności za kierownicą. Najbardziej ekonomicznie trasę przejechało o Aygo Rafała Sychy, pilotowanego przez ojca Grzegorza Sychę. Wynik 3,25 litra na 100 km można uznać za duży sukces. Panowie wygrali swoją klasę oraz zdobyli Grand Prix imprezy. Pozostałe załogi Toyot również stanęły na podium rajdu. Maciej Małecki Toyotą C-HR zajął drugie miejsce w grupie Open, a Iwona Stańko trzecie miejsce w klasie. Wszyscy startujący otrzymali medale, a zwycięzcy klas puchary.

- Niestety przed kierowcami bardzo niebezpieczny okres na drogach - wakacje. W tym czasie rośnie liczba zdarzeń na drogach, rannych i ofiar śmiertelnych. Brawura, alkohol, nieprzestrzeganie przepisów, prędkość i nieuwaga to przyczyny tych dramatów. Na drodze nie jesteśmy sami i nasze bezpieczeństwo zależy od zachowań innych. Trzymajmy się zasady ograniczonego zaufania i zachowajmy zdrowy rozsądek. Zaplanujmy trasę, przygotujmy pojazd, podróżujmy z przerwami, bądźmy skoncentrowani na drodze, przestrzegajmy przepisów. Zabezpieczmy bagaż i podróżnych. Wracajmy wypoczęci i szczęśliwi do domów. Szerokiej drogi! – podumowuje Piotr Starczukowski