1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
21 grudnia 2020

Fabryka Toyoty wspiera walkę z pandemią koronawirusa

W grudniu do szpitali w Oławie i Wałbrzychu trafiły dwa aparaty do tlenoterapii .
W odpowiedzi na wyzwania z jakimi borykają się szpitale i służba zdrowia w walce z epidemią koronawirusa, kierownictwo fabryki Toyoty zdecydowało o przekazaniu szpitalowi w Wałbrzychu i Oławie aparatów do tlenoterapii wraz z niezbędnym wyposażeniem. Sprzęt wykorzystywany jest jako alternatywa dla respiratora dla osób znajdujących się w średniociężkim stanie, w którym sam tlen nie wystarcza, ale pacjent szpitala jeszcze nie kwalifikuje się do użycia respiratora.

„Staramy się skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa na terenie naszych fabryk, ale także wspierać lokalną społeczność w walce z pandemią. Wsparcie dla służby zdrowia w tym ciężkim czasie jest również wyrazem naszego uznania dla ofiarnej pracy całego personelu medycznego.”– podkreśla prezes fabryki Toyoty Dariusz Mikołajczak. „Mamy nadzieję, że przekazywane środki ochrony, sprzęt czy dotacje finansowe pozwolą szybciej wrócić do zdrowia mieszkańcom regionu”. – dodaje prezes Toyoty. „Sprzęt który otrzymaliśmy, jest dla nas bardzo cenny i niezbędny w terapii pacjentów z zaburzeniami oddechowymi. Aparaty AIRVO 2 z powodzeniem wykorzystujemy w leczeniu pacjentów zakażonych wirusem SARS CoV-2. Dzięki nim chorzy na COVID-19 mają szansę na wyleczenie bez konieczności intubacji i leczenia w ramach Oddziału Intensywnej Terapii.”- podkreśla dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie Andrzej Dronsejko „Jest to dla nas duża pomoc, jak również daje nam to poczucie wielkiej solidarności społecznej, ale przede wszystkim szacunku i życzliwości do naszej pracy."  – dodaje dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu Mariola Dudziak.

To nie jedyne wsparcie udzielone do tej pory przez fabrykę Toyoty społeczności lokalnej w walce z koronawirusem. Oprócz dotacji finansowej dla szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu Toyota  podczas pierwszej fali pandemii przekazała także 4000 tysięcy masek ochronnych i 100 litrów płynu dezynfekującego dla szpitali w Wałbrzychu, Świdnicy i Oławie. Dodatkowo wiosną załoga fabryki wykorzystując dostępne na terenie fabryki drukarki 3D oraz wycinarki laserowe przyłączyła się do akcji przygotowywania przyłbic ochronnych dla personelu medycznego wspieranej między innymi przez Politechnikę Wrocławską. Przyłbice trafiły do lokalnych służb medycznych z Wałbrzycha, Jelcza-Laskowic i okolic. W ramach programu wolontariatu „PoMOC z Toyoty” pracownicy Toyoty wraz z rodzinami włączyli się również w akcję pomocy mieszkańcom regionu wałbrzyskiego rozwożąc zakupy oraz obiady osobom starszym oraz niepełnosprawnym. Działania te zostały docenione przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, który w imieniu samorządu podziękował Toyocie za zaangażowanie.

W związku z pandemią na terenie zakładów Toyoty wprowadzono specjalne środki prewencyjne. Polegają one między innymi na wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczki lub przyłbicy ochronnej, ograniczeniu do niezbędnego minimum spotkań i wizyt, monitoringu temperatury wszystkich osób wchodzących na teren fabryk, wdrożeniu nowoczesnych metod dezynfekcji zakładów metodą oprysku elektrostatycznego czy też zainstalowaniu dodatkowych dozowników z płynem dezynfekującym.