1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
29 czerwca 2020

Klasa Toyoty czeka na chętnych

Rusza nabór do kolejnej klasy branżowej sygnowanej znakiem Toyoty

Właśnie mija pierwszy rok nauki w klasie pod patronatem Toyoty w Zespole Szkół im. J. Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach. Uczniowie zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną w zawodach mechanik pojazdów samochodowych oraz operator obrabiarek skrawających. W drugim semestrze rozpoczęli praktyki w siedzibie fabryki Toyota Motor Manufacturing Poland w Jelczu-Laskowicach.  Jednocześnie rusza nabór dla drugiego rocznika klasy branżowej sygnowanej znakiem Toyoty. W roku szkolnym 2020/21 uczniowie będą mogli kształcić się w klasie objętej patronatem Toyoty w zawodzie mechatronik oraz operator obrabiarek skrawających.
Nowoczesne technologie przyciągają młodzież
Toyota od lat jest jednym z liderów rynku motoryzacyjnego, dlatego jelczańska fabryka mocno stawia na nowoczesne technologie, dzięki którym możliwa jest tutaj produkcja napędów hybrydowych.  Zespół Szkół w Jelczu-Laskowicach wraz z Toyota Motor Manufacturing Poland postanowiły uruchomić drugą klasę patronacką, co wynika z dużego sukcesu pierwszego rocznika i zainteresowania nowymi technologiami wśród młodzieży. Klasa ta jest pierwszym tego typu projektem w jelczańskiej fabryce TMMP, dlatego koordynatorzy tego przedsięwzięcia starali się przygotować ciekawe materiały szkoleniowe i wprowadzać interesujące tematy praktyk, zgodne z obowiązującą podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. TMMP wspiera także szkołę i nauczycieli w przekazywaniu wiedzy teoretycznej – kilku przedmiotów zawodowych uczą inżynierowie Toyoty.
– Młodych ludzi motywuje ciekawość i zdobywanie nowych doświadczeń, dlatego chcieliśmy zrealizować program nauczania w jak najbardziej atrakcyjny sposób. W organizowanych przez nas zajęciach przeplataliśmy więc kwestie teoretyczne z praktycznymi, aby przekazać im kompleksowo dane zagadnienie. Każdy z uczniów chciał choćby „dotknąć” i „spróbować” pracy na produkcji, co pokazuje, że możliwość takiego prawdziwego, realnego sprawdzenia swoich umiejętności jest dla nich kluczową kwestią – wyjaśnia Anna Wiekiera, opiekun praktyk, Team Leader z Działu Szkoleń Produkcyjnych TMMP (z j. japońskiego określanego jako DOJO).
Poznają tajniki zawodu
Nieodłącznym elementem nauki w tej klasie są zajęcia praktyczne, które pozwalają uczniom poznać specyfikę pracy w fabryce Toyoty i tajniki poszczególnych zawodów. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, a jednocześnie przekazać w ciekawy sposób merytoryczne treści, przygotowane zostały różnorodne tematy praktyk, które rozpoczęły się w drugim semestrze tego roku szkolnego. Jednymi z pierwszych były szkolenia DOJO – takie same, jakie przechodzi w Toyocie każdy nowy pracownik.
– Opracowaliśmy dla uczniów ambitny pakiet, aby mogli wdrożyć się w realia funkcjonowania fabryki. W naszym centrum młodzież zdobywała podstawowe umiejętności techniczne związane z montażem i obróbką oraz poznała fundamenty „toyotowego” DNA, zaczynając od zasad bezpieczeństwa, poprzez pracę standaryzowaną, po system 4S czy zasadę 3Z – wyjaśnia Adam Wiatr, kierownik DOJO w TMMP w Jelczu-Laskowicach.
W programie znalazły się także gry symulacyjne, poprzez które mocno akcentowane były zalety pracy zespołowej – bardzo istotnej w TMMP. Uczestnicy zostali również wdrożeni w Koła Jakości, uczące ich wspólnego rozwiązywania problemów. Druga klasa pod patronatem Toyoty wystartuje już jesienią tego roku. Kolejna grupa uczniów będzie uczyć się konkretnych zawodów pod okiem specjalistów.
Zainteresowane osoby powinny na bieżąco sprawdzać stronę internetową szkoły: www.zsjelcz.pl, gdzie będą pojawiały się informacje o rekrutacji do klasy: https://www.zsjelcz.pl/index.php/rekrutacja-2017/rekrutacja-do-klasy-by-toyota-way