1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
7 czerwca 2021

Klasa Toyoty czeka na ósmoklasistów

Do 23 lipca trwa rekrutacja kolejnego rocznika absolwentów szkół podstawowych do Klasy Toyoty, która kształci mechatroników i operatorów obrabiarek skrawających.


Klasa Toyoty to projekt edukacyjny realizowany od 2019 przez fabrykę Toyoty w Jelczu-Laskowicach z Zespołem Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach. W ramach niego Toyota wspólnie ze szkołą kształci przyszłych mechatroników i operatorów obrabiarek skrawających. W ciągu trzech lat nauki uczniowie klasy Toyoty, oprócz realizacji podstawy programowej, mogą liczyć na wiedzę z pierwszej ręki, ponieważ praktyki i część zajęć prowadzą pracownicy fabryki. Uczniowie mają również kontakt z najnowszymi technologiami, skorzystają z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, a także otrzymują pakiet wsparcia obejmujący między innymi stypendium naukowe.

„Do aplikowania zapraszamy zarówno chłopców jak i dziewczyny. Ukończenie klasy Toyoty zwiększa szanse na dobry start na rynku pracy.” – podkreśla koordynator projektu w Toyocie Marta Kowalczyk-Lachowska. „Współpraca z Toyotą okazała się być strzałem w dziesiątkę, nie tylko dla uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach, ale również dla edukacji w szkolnictwie zawodowym. Jest to pierwszy i tak innowacyjny projekt przy wsparciu i aktywnej współpracy z tak cenionym pracodawcą jak firma Toyota.” – podsumowuje Agnieszka Żak, dyrektor Zespołu Szkół w Jelczu-Laskowicach. „Poleciłbym klasę Toyoty osobom otwartym na nowe wyzwania. Szczególnie cenne jest doświadczenie zawodowe jakiego można tu nabyć. Wiem, co mówię, bo sam uczęszczam do klasy Toyoty i jestem zadowolony, że wybrałem ten kierunek.” – podkreśla Dawid Król, uczeń kierunku operator obrabiarek skrawających i maszyn.

Współpraca Toyoty z lokalnymi jednostkami dydaktycznymi to nie tylko Klasa Toyoty. Jelczański zakład umożliwia odbycie praktyk uczniom innych lokalnych szkół technicznych. Wśród nich są też Lotnicze Zakłady Naukowe z Wrocławia. Uczą się tam także dziewczyny. „Mam za sobą miesięczne praktyki w Toyocie. Myślę, że kobiety mogą wnieść całkiem sporo do męskich zawodów, bo myślą nieszablonowo, inaczej niż mężczyźni, co daje często świeże spojrzenie na pracę i różne problemy. Ja zdobyłam sporo doświadczenia, na przykład w zakresie działania i naprawy maszyn a także pracy z instrukcjami, a dodatkowo mogłam się wykazać zdolnościami manualnymi.” – podsumowuje Klaudia, jedna z praktykantek w Toyocie

Więcej informacji o rekrutacji do Klasy Toyoty znajduje się na stronie www.zsjelcz.pl