1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
11 września 2019

Kolejne projekty Funduszu Toyoty otwarte

„Ekologiczne ogrody przyrody” oraz „Rowerem przez Polskę” to dwa kolejne wałbrzyskie projekty finansowane przez Fundusz Toyoty, które zostały oddane do użytku w ostatnich dniach.

Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe przy wsparciu fabryki Toyoty w Wałbrzychu, innych partnerów projektu oraz wolontariuszy, w tym pracowników Toyoty, zrealizowało przy swojej placówce edukacyjnej przy ulicy Malczewskiego na Piaskowej Górze projekt „Ekologiczne ogrody przyrody”. W ogrodzie edukacyjno–przyrodniczym utworzono szereg stanowisk prezentujących różnorodną rolność i procesy przyrodnicze, nazwanych „ogrodami” takich jak: ogród ziół z najpopularniejszymi ziołami używanymi w kuchni polskiej, ogród owadów pylnych z roślinami, których kwiaty przywabiają owady oraz hotelami i poidełkami dla owadów, ogród zbóż i roślin uprawnych z podstawowymi zasadami przygotowywania podłoża, siania, sadzenia i pielęgnacji upraw. Na górce utworzono też mini-winnicę. Obok ogrodu powstał kompostownik z przezroczystą ścianką, przez którą można obserwować procesy glebowe. Ogród w założeniach ma stać się miejscem dla całej społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem okolicznych szkół, w którym będzie można zdobywać wiedzę ekologiczno-przyrodniczą, prowadzić obserwacje zachodzących zmian w przyrodzie, rozpoznawać gatunki roślin, zapoznać się zasadami prac ogrodniczych i polowych, przeprowadzać doświadczenia i prowadzić pokazy. Ogród stanie się miejscem prowadzenia zajęć z hortiterapii czyli terapii pięknem kwiatów dla studentów Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego wieku.

„Rowerem przez Polskę” to projekt zrealizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową Specjalną nr 10 przy ul. Ogrodowej. Na terenie szkoły powstało miasteczko ruchu drogowego wpisane w mapę Polski. Trasa rowerowa jest tak usytuowana, aby można było poznać najważniejsze regiony kraju. Każdy region jest wyposażony w kolorowy domek ze sprzętem charakterystycznym dla danej krainy geograficznej. Projekt zakłada wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie - uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 oraz uczniów z gminy Wałbrzych mających specyficzne trudności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności. Głównym celem jest stworzenie warunków do nauki jazdy na rowerze. Wartością dodaną jest nauka przez ruch i zabawę poprzez poznanie regionów Polski z ich historią i bogactwem kulturalno- gospodarczym. „Już w roku szkolnym 2017/2018 jeden z nauczycieli zdobył pierwsze dwa rowery aby nasi uczniowie w praktyce mogli stosować poznane przepisy ruchu drogowego. Dzięki temu projektowi nasi uczniowie uczą się w praktyce przepisów ruchu drogowego a także jazdy na rowerze przy okazji poznając poszczególne regiony Polski. Dla naszych niepełnosprawnych uczniów często umiejętność ta jest trudna do osiągnięcia.” – podkreśla Dorota Bogdańska, dyrektor PSPS Nr 10 w Wałbrzychu.

Zgodnie z założeniami funduszu obiekty są ogólnodostępne dla wszystkich chętnych osób i instytucji, które chciałyby z nich skorzystać. Kolejna edycja konkursu grantowego Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat” dla organizacji non-profit z regionu wałbrzyskiego zostanie ogłoszona jesienią.