1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
24 czerwca 2019

Piąta edycja Pikniku Ekologicznego za nami

Zielone przestrzenie wałbrzyskiego parku na Piaskowej Górze stały się miejscem piątego już Pikniku Ekologicznego.

Podobnie jak w latach ubiegłych na wałbrzyszan czekały liczne konkursy oraz kreatywne zabawy związane z ekologią. Piknik organizowany tradycyjnie w czerwcu czyli Zielonym Miesiącu, w którym Toyota na całym świecie prowadzi kampanię prośrodowiskową, z każdym rokiem przyciągał coraz więcej zainteresowanych. Z tego też względu zdecydowano o przeniesieniu imprezy w nowe miejsce, korzystając z rozległych terenów Parku Miejskiego na Piaskowej Górze (Skwer Sybiraków).

Zmiany klimatyczne, wyzwania ekologiczne są coraz częściej zauważane, dyskutowane w massmediach. Piknik Ekologiczny to sposób zaprezentowania trudnych tematów w formie przystępnej przez zabawę, czego przykładem było m.in. przedstawienie interaktywne dla najmłodszych, którego scenariusz odwoływał się do najważniejszych tematów z zakresu ekologii, a które gromadziło licznie przed sceną zarówno dzieci jak i dorosłych.

W czasie pikniku można było sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę dotyczące ekologii, między innymi w głównym konkursie, w którym nagrodą był rower. Choć pytania nie należały do najłatwiejszych, dominowały dobre odpowiedzi. Trudnym wyzwaniem okazał się konkurs Eko Segregator, który weryfikował wiedzę o tym jak segregować odpady.

W trakcie naszych Ekologicznych Pikników przekonujemy się jak z jednej strony tematy ekologii wzbudzają zainteresowanie i to przedstawiane właśnie w takiej piknikowej formie, a z drugiej – jak wiele wiedzy i umiejętności jest jeszcze do przekazania. Cieszy nas, że w tych działaniach współpracujemy z Prezydentem Romanem Szełemejem i dolnośląskimi firmami, w tym z fabryką Toyoty w Wałbrzychu, która razem z nami zainicjowała to wydarzenie. – wyjaśnia Aldona Ziółkowska Bielewicz, prezes Hornet4, firmy prowadzącej  portal Ekopraktyczni.pl oraz organizującej Piknik Ekologiczny.

Zainteresowanie przyciągały także stoiska partnerów pikniku. W namiocie Toyota Motor Manufacturing Poland uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności ekologicznej jazdy na ekosymulatorze. Dzieci i dorośli chętnie sprawdzali także, co kryje nowoczesny pojazd do odbierania odpadów prezentowany przez Albę, a na stoisku tej firmy na najmłodszych czekały m.in. gry i zabawy edukacyjne.  Firma SolTech prezentowała rozwiązania domowe związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Firma Faurecia organizowała konkursy oraz prezentowała profil przedsiębiorstwa. Dzięki Akademii Małego Odkrywcy „KidsTech” można było sprawdzić jak łączyć wiedzę o ekologii z techniką i dobrą zabawą, na przykład w programowanie. Kreatywne, edukacyjne i praktyczne warsztaty upcyklingowe dla dzieci piąty już raz licznie gromadziły dzieci i dorosłych i co równie ważne przybliżały wałbrzyską ideę akcji #StopPlastik, która szerokim echem odbiła się w całym kraju. Na tych warsztatach dzieci mogły nauczyć się wykonać samodzielnie rzeczy codziennego użytku np. torbę na zakupy. W czasie wydarzenia nie zabrakło typowo piknikowych atrakcji jak skakanie po dmuchańcach, gier i zabaw czy koncertu, w którym wystąpiła Edyta Nawrocka.

FILM Z PIKNIKU