2019-06-24

Zielone przestrzenie wałbrzyskiego parku na Piaskowej Górze stały się miejscem piątego już Pikniku Ekologicznego.

Podobnie jak w latach ubiegłych na wałbrzyszan czekały liczne konkursy oraz kreatywne zabawy związane z ekologią. Piknik organizowany tradycyjnie w czerwcu czyli Zielonym Miesiącu, w którym Toyota na całym świecie prowadzi kampanię prośrodowiskową, z każdym rokiem przyciągał coraz więcej zainteresowanych. Z tego też względu zdecydowano o przeniesieniu imprezy w nowe miejsce, korzystając z rozległych terenów Parku Miejskiego na Piaskowej Górze (Skwer Sybiraków).

Zmiany klimatyczne, wyzwania ekologiczne są coraz częściej zauważane, dyskutowane w massmediach. Piknik Ekologiczny to sposób zaprezentowania trudnych tematów w formie przystępnej przez zabawę, czego przykładem było m.in. przedstawienie interaktywne dla najmłodszych, którego scenariusz odwoływał się do najważniejszych tematów z zakresu ekologii, a które gromadziło licznie przed sceną zarówno dzieci jak i dorosłych.

W czasie pikniku można było sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę dotyczące ekologii, między innymi w głównym konkursie, w którym nagrodą był rower. Choć pytania nie należały do najłatwiejszych, dominowały dobre odpowiedzi. Trudnym wyzwaniem okazał się konkurs Eko Segregator, który weryfikował wiedzę o tym jak segregować odpady.

W trakcie naszych Ekologicznych Pikników przekonujemy się jak z jednej strony tematy ekologii wzbudzają zainteresowanie i to przedstawiane właśnie w takiej piknikowej formie, a z drugiej – jak wiele wiedzy i umiejętności jest jeszcze do przekazania. Cieszy nas, że w tych działaniach współpracujemy z Prezydentem Romanem Szełemejem i dolnośląskimi firmami, w tym z fabryką Toyoty w Wałbrzychu, która razem z nami zainicjowała to wydarzenie. – wyjaśnia Aldona Ziółkowska Bielewicz, prezes Hornet4, firmy prowadzącej  portal Ekopraktyczni.pl oraz organizującej Piknik Ekologiczny.

Zainteresowanie przyciągały także stoiska partnerów pikniku. W namiocie Toyota Motor Manufacturing Poland uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności ekologicznej jazdy na ekosymulatorze. Dzieci i dorośli chętnie sprawdzali także, co kryje nowoczesny pojazd do odbierania odpadów prezentowany przez Albę, a na stoisku tej firmy na najmłodszych czekały m.in. gry i zabawy edukacyjne.  Firma SolTech prezentowała rozwiązania domowe związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Firma Faurecia organizowała konkursy oraz prezentowała profil przedsiębiorstwa. Dzięki Akademii Małego Odkrywcy „KidsTech” można było sprawdzić jak łączyć wiedzę o ekologii z techniką i dobrą zabawą, na przykład w programowanie. Kreatywne, edukacyjne i praktyczne warsztaty upcyklingowe dla dzieci piąty już raz licznie gromadziły dzieci i dorosłych i co równie ważne przybliżały wałbrzyską ideę akcji #StopPlastik, która szerokim echem odbiła się w całym kraju. Na tych warsztatach dzieci mogły nauczyć się wykonać samodzielnie rzeczy codziennego użytku np. torbę na zakupy. W czasie wydarzenia nie zabrakło typowo piknikowych atrakcji jak skakanie po dmuchańcach, gier i zabaw czy koncertu, w którym wystąpiła Edyta Nawrocka.

FILM Z PIKNIKU