1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
14 lutego 2020

Toyota Bezpieczny Kierowca 2020

Ruszyła 15 edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”

Ruszyła 15. edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”. W tym roku bezpłatne szkolenia z doskonalenia jazdy realizowane będą nie tylko w Wałbrzychu, ale również w Jelczu-Laskowicach.


"Pod hasłem „ CHCEMY JEŹDZIĆ, CHCEMY WRACAĆ” zamierzamy zwrócić uwagę uczestnikom ruchu drogowego, że wielu z nich to osoby starsze lub osoby z niepełnościami ruchowymi, które mogą wykazywać się mniejszą sprawnością za kierownicą lub podczas wszelkiej aktywności na drodze"  – mówi Piotr Starczukowski, inicjator akcji i twórca Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy. Podkreśla też, że sprawniejsi za kierownicą powinni być pomocni i wykazywać się szczególną kulturą i wrażliwością w stosunku do innych uczestników. Nie chodzi tu tylko o pomoc np. przy wymianie koła czy nie blokowaniu miejsc parkingowych, ale nie wywieranie presji, tolerancja i udzielanie wsparcia dla zwiększania mobilności osób niepełnosprawnych, bo nie zawsze powinniśmy oczekiwać od innych takich umiejętności i sprawności jakimi się wykazujemy.


W nietypowej wiosennej aurze rozpoczęły się szkolenia w ramach akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”. Już w styczniu, w pierwszym etapie spotkań, na kurs trafili pracownicy fabryki Toyota Motor Motor Manufacturing Poland. Drugą fazę rozpocznie szkolenie dla pań w ramach DNIA KOBIET, zaplanowane w dniach 7-8 marca. Na następnie odbędą się treningi dla 40 osobowej grupy mężczyzn oraz osób starszych i z niepełnosprawnością ruchową.


Każde ze szkoleń składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje cykl wykładów z zakresu teorii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ćwiczenia praktyczne skupiają się na eliminowaniu złych nawyków w kierowaniu samochodem oraz na doświadczaniu możliwości panowania nad pojazdem. Ta część szkolenia prowadzona jest na specjalnie przygotowanym placu manewrowym. Etap końcowy konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”  to półfinał w maju w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Ostateczna walka o tytuł zaplanowana jest na czerwiec, podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce.


Udział w akcji może wziąć każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej konkursu . Oprócz szkolenia dla pań preferowany będzie wiek i staż kierowcy. Nie zwlekajcie ze zgłoszeniem, bo liczba miejsc jest ograniczona. Inną możliwością jest nabór prowadzony przez medialnych patronów akcji.


Każdego roku w szkoleniach „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bezpłatnie udział bierze ok. 200 osób. Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Manufacturing Poland Wałbrzych, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu i Urząd Miejski. Po raz drugi do grona partnerów dołącza oddział fabryki Toyoty w Jelczu – Laskowicach. Co ważne, wszystkie wspólne działania możliwe są też dzięki zintegrowaniu i aktywizowaniu w ramach akcji społeczności lokalnej i osób obdarzonych zaufaniem publicznym.


Przez 15 lat, dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, każdorazowo udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię i do tej pory bezpłatnie wyszkoliliśmy blisko 3000 kierowców.


"Mamy wyłonionych czternastu kierowców z prestiżowym tytułem TOYOTA Bezpieczny Kierowca” – podkreśla Piotr Starczukowski.