1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
4 marca 2022

Toyota z pomocą Ukrainie

W fabrykach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach pracuje łącznie 230 pracowników z Ukrainy. W związku z trwającą wojną dla nich oraz ich rodzin firma uruchomiła specjalny pakiet wsparcia.

„Nie chcemy i nie możemy być obojętni na osobiste dramaty naszych pracowników oraz innych obywateli Ukrainy, którzy potrzebują wsparcia. Z tego też względu podejmujemy konkretne działania by  im pomóc w tej trudnej sytuacji.” – podkreśla Wiceprezes ds. Korporacyjnych Zbigniew Oczkowski

Firma przyznała pracownikom z Ukrainy płatny, 5-dniowy urlop w celu sprowadzenia rodziny oraz bezpłatny urlop dla osób wyjeżdzających na Ukrainę. Toyota zapewnia również środki transportu do  sprowadzenia rodziny z granicy polsko-ukraińskiej oraz zakwaterowanie i wyżywienie w pobliżu fabryk. Ponadto firma koordynuje opiekę medyczną oraz organizuje opiekę nad dziećmi. Toyota pomaga również w zapisaniu dzieci do szkół i przedszkoli. Rodziny oraz inni uchodźcy objęci są opieką psychologiczną. Fabryka daje swoim pracownikom gwarancję zatrudnienia po powrocie do Polski w przypadku końca obecnej umowy oraz pomaga rodzinom pracowników w znalezieniu pracy.

Wolontariusze z programu „PoMOC z Toyoty” od pierwszego dnia konfliktu prowadzą na terenie fabryk zbiórkę rzeczową i pieniężną. Korzystają z niej zarówno rodziny pracowników jak i lokalne akcje pomocowe, do których Toyota dostarcza zebrane rzeczy oraz potrzebne palety i kartony. Korzystając z własnej kuchni w fabryce w Jelczu-Laskowicach przygotowywane są posiłki dla domów w Dębinie i Wójcicach, w których przybywają matki z dziećmi. Swoją pomoc w zapewnieniu mieszkania, transportu czy też dowozu jedzenia osobom potrzebującym deklarują także polscy pracownicy. Wspracia udzieliła również Toyota Motor Poland przekazując fabryce na czas akcji samochód Toyota Proace w celach transportowych.

„W tej trudnej i bardzo dynamicznie zmieniającej się sytuacji wsparcie ze strony Toyoty wiele dla nas znaczy. Cieszymy się, że mamy na miejscu tak dobrego i zaangażowanego społecznie partnera jakim jest niewątpliwie fabryka Toyoty.” – podkreśla Jacek Załubski, lokalny radny i jednocześnie jeden z koordynatorów akcji pomocowych w rejonie Jelcza-Laskowic.

Toyota poinformowała także, że od 4 marca zatrzymuje produkcję w fabryce koncernu w Petersburgu. W związku z tym dostawy silników do Rosji z zakładu w Jelczu-Laskowicach zostały wstrzymane.