1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Prototypy Toyoty na targach Japan Mobility Show 2023
18 marca 2020

Toyota zawiesza produkcję w większości europejskich fabryk w związku z pandemią koronawirusa

W związku z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa w Europie, a także jej wpływem na społeczeństwo i gospodarkę, Toyota Motor Europe wprowadza szeroką gamę środków mających na celu ograniczenie wzrostu zachorowań.

Toyota przekazuje wyrazy współczucia dla wszystkich na całym świecie, którzy od początku pandemii stracili bliskich w wyniku choroby, a także dla tych, którzy w inny sposób zostali dotknięci w związku z szerzeniem się koronawirusa. Jednocześnie zarząd firmy pragnie wyrazić ogromne uznanie i szacunek dla pracowników medycznych i przedstawicieli władz publicznych, którzy dzień i noc pracują na pierwszej linii w walce z pandemią. Wszystkie decyzje podejmowane są kierując się względami bezpieczeństwa pracowników i interesariuszy oraz tych, którzy już dziś mierzą się z tym kryzysem.

Podstawowe środki ostrożności

We wszystkich obiektach Toyoty w całej Europie zostały wprowadzone procedury zgodne z rekomendacjami podmiotów odpowiedzialnych za zdrowie publiczne, które mają na celu ograniczenie lub spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczą one nadzwyczajnych standardów higienicznych, przekazywania informacji, organizacji pracy zdalnej z domu dla pracowników biurowych, ograniczeń w przemieszczaniu się, odwoływania lub przekładania spotkań i wydarzeń oraz ograniczania kontaktów międzyludzkich.

Produkcja

Wzrost zachorowań na COVID-19 w kolejnych krajach i regionach Europy powoduje, że odpowiednie władze zarządzają zamykanie większości obiektów, punktów usługowych i zakładów. W związku z tym Toyota Motor Europe zdecydowała o sukcesywnym zawieszaniu produkcji większości swoich fabryk w Europie. Dotyczy to zarówno zakładów produkujących samochody, jak i silniki oraz przekładnie. Fabryki wstrzymają produkcję do odwołania.

“Decyzja o czasowym zawieszeniu produkcji masowej ma na celu ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa oraz zrównoważenie poziomu produkcji z zamówieniami płynącymi z rynku.” – podkreśla Grzegorz Górski, Manager General Affairs w Toyota Motor Manufacturing Poland. „Kontynuowane będą tylko procesy niezbędne do zapewnienia ciągłości realizacji projektów inwestycyjnych oraz sprawnego, ponownego uruchomienia produkcji w fabrykach przy minimalnej koniecznej obsadzie pracowników.” – dodaje Grzegorz Górski

Obecna sytuacja nie wypływa na ciągłość odbioru dostaw na magazynie GPS w Jelczu i Wałbrzychu. Magazyn pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 6-14. 


Decyzja o wstrzymaniu produkcji dotyczy następujących zakładów:
Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach – od 19 marca
Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) w Onnaing – produkcja została zawieszona
Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) w Burnaston i Deeside – od 18 marca
Toyota Peugeot Citroen Automobiles (TPCA) w Kolinie w Czechach – od 19 marca
Toyota Motor Manufacturing Turkey (TMMT) w Sakarya – od 21 marcaPozostałe działania

Procesy produkcyjne ważne dla społeczeństwa, takie jak zapewnienie ciągłości dostaw części zamiennych do samochodów klientów, będą kontynuowane ze względu na to, że jest to kwestia bezpieczeństwa publicznego. Nadal prowadzone będą również działania i projekty kluczowe dla płynnego wznowienia produkcji oraz dla przyszłych działań fabryk, jednak liczba uczestniczących w nich pracowników zostanie ograniczona do minimum. Dotyczy to przede wszystkim projektowania nowych samochodów.