Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży?

Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem

Podróżowanie w wakacje własnym samochodem jest coraz popularniejsze. Nie wystarczy jednak po prostu spakować się, wsiąść do auta i wyruszyć przed siebie. Planowanie każdej tego typu podróży warto zacząć od właściwego przygotowania samochodu. Oto krótka lista spraw do załatwienia.

Jak przygotować samochód do długiej podróży?

W pierwszej kolejności – najlepiej na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem – każdy kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo auta. Przygotowanie samochodu do długiej podróży wiąże się bowiem przede wszystkim ze sprawdzeniem, czy pojazd jest w pełni sprawny i zniesie trudy wielokilometrowej jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby samochód przeszedł przedwakacyjny przegląd techniczny, który skontroluje kluczowe podzespoły i elementy wpływające na bezpieczeństwo.

Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

• Poziom płynów eksploatacyjnych – wymiana bądź uzupełnienie oleju silnikowego, płynu hamulcowego czy chłodniczego to absolutna podstawa, gdyż wpływa na prawidłowe działanie układu napędowego i hamulcowego.
• Układ hamulcowy – kontrola stanu klocków i tarcz hamulcowych i razie potrzeby wymiana na nowe.
• Zawieszenie i układ kierowniczy – każdy z podzespołów w tych układach powinien zostać skontrolowany, a w razie konieczności wymieniony.
• Stan ogumienia i zbieżność kół – od prawidłowego ciśnienia w oponach i stanu bieżnika zależy dobra przyczepność na drodze zarówno podczas jazdy w dużym upale, kiedy asfalt jest rozgrzany, jak i w czasie deszczu, gdy tworzą się głębokie kałuże. Warto przy tym skontrolować także koło zapasowe.
• Stan wycieraczek i uzupełnienie płynu do spryskiwaczy – pióra wycieraczek powinny skutecznie zbierać nadmiar wody z szyb, nie zostawiać na nich smug i nie piszczeć.
• Kontrola żarówek i świateł – wszystkie żarówki trzeba skontrolować, a idealnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w komplet zapasowy, by można je było wymienić w razie konieczności podczas podróży.
• Stan akumulatora i układu elektrycznego – w pełni naładowany akumulator oraz sprawny układ elektryczny zapewnią spokój podczas podróży.
• Czyszczenie układu klimatyzacji i wymiana filtrów kabinowych – bez sprawnie działającej klimatyzacji w samochodzie zwłaszcza latem trudno jest wybrać się w długą podróż. Nie dość, że dbamy o komfort jazdy, ale także o zdrowie wszystkich pasażerów.

Co koniecznie trzeba zabrać w daleką podróż samochodem?

Elementy wyposażenia samochodu, które powinniśmy mieć ze sobą podczas dalekiej podróży, możemy podzielić w zasadzie na dwie kategorie. Do pierwszej z nich należą wszelkie akcesoria obowiązkowe.

  • Apteczka – sprawdźmy jej zawartość, uzupełnijmy braki, wymieńmy rzeczy, których ważność już minęła.
  • Gaśnica – powinna posiadać aktualną homologację, czyli gwarancję terminu ważności wraz z legalizacją.
  • Trójkąt ostrzegawczy – skontrolujmy jego stan i umieśćmy w dobrze dostępnym miejscu, żeby zawsze był pod ręką.
  • Kamizelki odblaskowe – powinniśmy zabrać ich tyle, ilu będzie pasażerów w samochodzie, przydadzą się na przykład podczas wymiany koła lub innej drobnej naprawy, gdy konieczne będzie opuszczenie auta przez wszystkich pasażerów.
  • Zestaw naprawczy i lewarek – bez tych elementów nie wymienimy koła lub nie wykonamy drobnej naprawy we własnym zakresie.
  • Foteliki dziecięce – nie zapomnijmy sprawdzić, czy foteliki dla naszych pociech są jeszcze adekwatne do ich wagi i wzrostu.
Co przyda się w samochodzie podczas dalekiej podróży?

Drugą grupę elementów, które dobrze jest zabrać w daleką podróż samochodem, stanowią akcesoria ułatwiające przewóz bagażu lub zwiększające komfort jazdy podczas wielogodzinnych tras.

Hak z homologacją – jeśli zamierzamy montować bagażnik rowerowy na hak, holować przyczepę kempingową lub łódkę, w pierwszej kolejności należy zadbać o wcześniejszy zakup odpowiedniego haka. Musi on posiadać homologację, dlatego lepiej zabrać się za wszelkie formalności z większym wyprzedzeniem.
Bagażnik rowerowy – będzie niezbędny, jeśli zamierzamy zabrać ze sobą rowery. Mogą to być specjalne uchwyty montowane na bagażniku dachowym lub bagażnik rowerowy montowany na haku z tyłu samochodu.
Bagażnik dachowy i boks – jeśli chcemy wziąć więcej bagaży, przyda się pojemny boks montowany do bagażnika dachowego.
Aktualne mapy w nawigacji – jeśli nasz samochód posiada wbudowany system nawigacji, już na etapie planowania podróży wakacyjnej warto zatroszczyć się o aktualizację map, aby uniknąć niespodzianek w trasie.
Ubezpieczenie – zadbajmy o wszelkie możliwe polisy ubezpieczeniowe czy assistance, wtedy podróż będzie przebiegać pod znakiem większego spokoju.
Rolety szyb – istotny element podczas słonecznych dni, zwłaszcza w krajach południowych.
Lodówka – w samochodzie zawsze powinniśmy mieć zapas wody dla wszystkich pasażerów. Jeśli dodatkowo posiadamy lodówkę zasilaną z gniazdka znajdującego się w kabinie lub bagażniku, to jest dodatkowy plus.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas dalekich podróży?

Po pierwsze – bagaże. Zanim wyruszymy w daleką podróż, weźmy pod uwagę ładowność naszego samochodu. Nie możemy przesadzić z ilością ładunku, który chcemy zabrać. Pamiętajmy, że nadmiernie obciążony pojazd to dłuższa droga hamowania, trudniejsze manewrowanie czy większa podatność na usterki związane z zawieszeniem lub układem jezdnym.
Po drugie – bezpieczeństwo. Jazda na długich dystansach wiąże się z większym obciążeniem nie tylko samochodu, ale także samego kierowcy. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, a ponadto troska o wypoczynek, świeżość umysłu i dobrą widoczność. Kierowca powinien być zawsze wypoczęty i wyspany przed podróżą, a jeśli planujemy wielogodzinne trasy, warto zatrzymywać się co kilka godzin lub zmieniać się za kierownicą na przykład ze współmałżonkiem.

Obecnie wiele samochodów posiada nowoczesne systemy bezpieczeństwa czynnego, które pomagają kierowcy w trudnych sytuacjach na drodze. Dlatego jeśli myślimy o zakupie nowego auta, a lubimy podróżować, warto zwrócić na to uwagę. Dobrym przykładem jest Toyota, której wszystkie modele posiadają w standardzie rewolucyjne systemy bezpieczeństwa Toyota Safety Sense będące nieocenionym wsparciem podczas jazdy. Należą do nich między innymi system wykrywania zmęczenia kierowcy (SWS), asystent utrzymania pasa ruchu (LTA), układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia (PCS), inteligentny tempomat adaptacyjny (IACC) czy system powiadamiania ratunkowego (eCall). Pamiętajmy jednak, że żaden system bezpieczeństwa nie zwalnia kierowcy z zachowania czujności i stosowania się do zasad ruchu drogowego.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak otworzyć auto, gdy kluczyki znajdują się w środku? Jak otworzyć auto, gdy kluczyki znajdują się w środku? Podajemy kilka sprawdzonych sposobów