2000GT

Historia samochodów sportowych Toyoty

Toyota 2000GT, znana z występu u boku Seana Connery’ego w filmie o Jamesie Bondzie z 1967 roku „Żyje się tylko dwa razy”, pojawiła się na arenie międzynarodowej w tym samym roku. Jej rynkowy debiut to dowód na to, że Toyota nie żartowała, zapowiadając, że szykuje konkurencję dla najlepszych samochodów sportowych produkowanych w Europie.
Toyota 2000GT Toyota 2000GT Toyota 2000GT
Pierwszy japoński supersamochód

Pomysł stworzenia nowego modelu Toyoty Gran Turismo pojawił się zaraz po zakończeniu Grand Prix Japonii w 1964 roku. Model powstał we współpracy z zespołem Yamaha Motor Co. kierowanym przez managera projektu — Shoichi Saito. Jego komunikat był prosty: „Zróbcie wszystko, co konieczne, nie tylko aby stworzyć model 2000GT, ale również jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy, samochód na świecie”. Rok później, kiedy prototyp 280 A1 został pokazany na wystawie samochodów Tokyo Motor Show, wizja Saito stała się rzeczywistością.

Pomimo upływu lat Toyota 2000GT, ze swoimi opływowymi kształtami i dużym reflektorami pokrytymi szkłem akrylowym, pozostaje niezwykle rozpoznawalna. Pod wydłużoną, elegancką maską kryje się nie tylko światowej klasy silnik, ale też wysuwane lampy przednie, które po schowaniu tworzą jedną powierzchnię z nadwoziem auta, zwiększając jego właściwości aerodynamiczne.
/
/
/
/

To oczywiste, że model GT został zaprojektowany z myślą o kierowcy. Kabina jest niewielka, lecz idealnie wyprofilowana. Fotel kierowcy został maksymalnie odsunięty do tyłu i pozwala na ustawienie go w odległości 116 cm od ziemi, co gwarantuje idealne proporcje i nadaje sylwetce eleganckiego i drapieżnego charakteru.

Osiągi auta mieściły się w światowej czołówce: 2-litrowy rzędowy 6-cylindrowy silnik o mocy 150 KM pozwalał 2000GT osiągnąć maksymalną prędkość 200 km/h. Jednostka ta zapisała się złotymi zgłoskami nie tylko na kartach historii, ale także na arenie sportów rajdowych. Samochód ustanowił wiele rekordów prędkości, wśród których najważniejsze były trzy rekordy świata i 13 rekordów międzynarodowych. Nic więc dziwnego, że auto święciło tryumfy w wyścigach w Stanach Zjednoczonych i Japonii, w tym w 24-godzinnym rajdzie Fuji w 1967 roku.

Po zaledwie trzech latach i wyprodukowaniu 337 egzemplarzy ostatni model 2000GT opuścił fabrykę w 1970 roku. Dowodem na to, jak ważną rolę model ten odegrał w historii marki, jest to, że stał się źródłem inspiracji podczas tworzenia późniejszych aut typu coupe, takich jak Supra czy GT86. Trudno o lepszą rekomendację.

Dowiedz się więcej

Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego Toyota Supra Toyota Supra Zachwyć się razem z nami Toyota FT-1 Toyota FT-1 Przyszłość samochodów sportowych Toyoty Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej
CELICA
Historia samochodów sportowych Toyoty