CELICA

Historia samochodów sportowych Toyoty

Obdarzona nazwą, która w języku hiszpańskim oznacza istotę „niebiańską” czy też „rajską”, Toyota Celica pojawiła się na rynku w 1970 roku i od początku jej przeznaczeniem było zostać gwiazdą. Celica została zaprojektowana, aby kierowca mógł poczuć prawdziwą wolność, korzystając z praktycznych rozwiązań wewnątrz auta i ciesząc się jego sportowym charakterem w przystępnej cenie.
Toyota CELICA Toyota CELICA Toyota CELICA
Niebiańska Celica

Choć priorytetem przy tworzeniu modelu była wygoda i łatwość prowadzenia, Celica musiała też sprawdzać się podczas jazdy w zakrętach, aby zyskać uznanie prawdziwych fanów motoryzacji. Na szczęście jej wersje z niezależnym zawieszeniem przednim i 4-drążkowym tylnym, które doskonale się sprawdzało podczas pokonywania ciasnych zakrętów i krętych dróg, nie rozczarowały kierowców.

W 1985 roku światło dzienne ujrzała Celica czwartej generacji, która stała się symbolem znaczących zmian. To właśnie w tym modelu zastosowano nowy układ napędu na przednie koła, który zastąpił wykorzystywany wcześniej napęd na tylną oś. Szczególnie ważna była premiera modelu GT-Four z 1986 roku. Samochód ten wyposażono w stały napęd na cztery koła i dynamiczny silnik 185 KM z rozrządem DOHC, czyli najpotężniejszy 2-litrowy silnik na rynku japońskim. To między innymi dzięki niemu Toyota zdecydowała się stanąć do wyścigu World Rally Championship (WRC).
/
/
/
/

Zespół nie musiał długo czekać na sukces. W 1990 roku Carlos Sainz zdobył tytuł rajdowego mistrza świata (był to pierwszy taki laur dla japońskiego producenta), a zespół, który reprezentował, drugie miejsce w walce o mistrzostwo producentów. W 1992 roku powstało specjalne auto z homologacją WRC o nazwie GT-Four RC (Rally Competition). To właśnie ten model znalazł się na czele wyścigu po mistrzostwo WRC kierowców i producentów. W 1993 roku prowadził je Juha Kankkunen, a w 1994 roku — Didier Auriol.

Ci, którzy wówczas byli świadkami prezentacji tego wyjątkowego auta, nie zdawali sobie sprawy, że w 1999 roku na rynku pojawi się siódma generacja Toyoty Celica, która stanie się zwieńczeniem jej historii. Po 35 latach, siedmiu wyjątkowych generacjach, licznych zwycięstwach w zawodach sportów motorowych i ponad 4 milionach sprzedanych egzemplarzy historia Celici dobiegła końca. Na szczęście wspomnienia o tej najjaśniejszej z gwiazd zostaną z nami jeszcze długo…

Dowiedz się więcej

Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego Toyota Supra Toyota Supra Zachwyć się razem z nami Toyota FT-1 Toyota FT-1 Przyszłość samochodów sportowych Toyoty Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej
SUPRA
Historia samochodów sportowych Toyoty