SUPRA

Historia samochodów sportowych Toyoty

Nazwa Supra, pochodząca od łacińskiego słowa oznaczającego „w górę” lub „powyżej”, okazała się szczególnie trafnym przydomkiem dla prawdopodobnie najsłynniejszego sportowego samochodu Toyoty.
Toyota SUPRA Toyota SUPRA Toyota SUPRA
Narodziny Toyoty Supra

W 1978 roku Toyota Supra rozpoczęła swoją przygodę na rynku japońskim, występując pod przydomkiem Celica XX (na innych rynkach jako Celica Supra). Dłuższy, szerszy i potężniejszy model stworzony na bazie Toyoty Celica, który wyposażono w elastyczny 6-cylindrowy silnik i luksusową sylwetkę, był idealną propozycją dla rozkwitającego w Ameryce Północnej rynku tourerów.

W 1982 roku Supra dotarła do Europy. Jej nowy, drapieżny wygląd bazował na platformie Celici trzeciej generacji. Agresywne, szerokie nadkola, charakterystyczne składane reflektory i potężny silnik sprawiły, że przykuwająca uwagę Supra doskonale wpasowała się we wzornictwo i kulturę lat 80.
/
/
/
/

Wielce oczekiwana czwarta generacja Supry z 1993 roku, charakteryzująca się wydłużoną maską i opływowymi liniami, wiele zawdzięczała Toyocie 2000GT. Lekkie materiały — nawet włókna dywaników zostały wydrążone w celu zmniejszenia masy — pozwoliły inżynierom na obcięcie 100 kg w porównaniu z wagą jej poprzedniczki. Gdy dodano do tego 3-litrowy silnik z podwójnym turbodoładowaniem, efekty były naprawdę doskonałe — od tej pory ten pojazd spędzał sen z powiek włoskim i niemieckim producentom supersamochodów.

Zmiany w globalnych trendach doprowadziły do zakończenia produkcji Supry w 2003 roku, lecz wciąż wiele osób na całym świecie żywiło nadzieję, że model powróci.

I tak też się stało. W 2019 roku na rynku zadebiutuje nowa Toyota GR Supra stworzona przez zespół TOYOTA GAZOO Racing. W pierwszym roku po premierze nowy sportowy model Toyoty trafi wyłącznie do 900 osób.

Dowiedz się więcej

Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar Doświadczeni rajdowcy i debiutanci w Rajdzie Dakar TOYOTA GAZOO Racing TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone TOYOTA GAZOO Racing wygrywa w Silverstone Doskonały początek sezonu Historia samochodów sportowych Toyoty Historia samochodów sportowych Toyoty Poznaj legendarną kolekcję Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Toyota 2000GT Toyota 2000GT Poznaj legendarny samochód sportowy Toyoty. Toyota Celica Toyota Celica Poczuj prawdziwą wolność Toyota Corolla Toyota Corolla Odkryj sportowy charakter tego modelu Toyota GT86 Toyota GT86 Wszystko co najlepsze Toyota MR2 Toyota MR2 Odkryj tajniki 2-osobowego auta sportowego Toyota FT-1 Toyota FT-1 Przyszłość samochodów sportowych Toyoty Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej
COROLLA
Historia samochodów sportowych Toyoty