Alergik za kierownicą - co warto wiedzieć?

Radzimy, jak nie dać się alergii w samochodzie.

Alergia dotyka coraz większą liczbę osób, w tym także kierowców. Niektóre reakcje alergiczne mogą być szczególnie niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu. Są jednak skuteczne sposoby radzenia sobie z uciążliwym działaniem alergenów podczas jazdy. Sprawdź, jak nie dać się alergii za kierownicą.

Alergia za kółkiem – czy może być niebezpieczna?

Każdy, kto na co dzień musi zmagać się z alergią, doskonale wie, jak jej objawy potrafią uprzykrzać życie. Najgorsze z nich to katar sienny z uporczywym kichaniem. Dodać do tego należy duszności i kaszel prowadzące niekiedy do ataków astmatycznych. Do tego swędzenie i łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Wszystkie te reakcje alergiczne mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Mogą też osłabiać naszą koncentrację i szybkość reakcji.

Dodatkowe zagrożenie pojawia się w chwili, gdy prowadzimy samochód. Mocno załzawione oczy znacznie ograniczają widoczność i ostrość widzenia. Z kolei podczas kichania na moment zamykamy powieki, w ogóle tracąc kontrolę nad tym, co dzieje się na drodze. Tak naprawdę przy każdym kichnięciu jedziemy przez kilkanaście metrów, nie patrząc przed siebie. Można zatem wysnuć wniosek, że alergik za kółkiem stwarza podobne niebezpieczeństwo jak pijany kierowca.

Wnętrze auta schronieniem kierowcy

Większość osób borykających się z alergią przyjmuje na stałe odpowiednie leki i środki zmniejszające bądź całkowicie hamujące działanie alergenów. Pomaga też w tym ograniczenie kontaktu lub całkowite odizolowanie się od uczulających nas pyłków, bakterii, roztoczy czy grzybów. Bardzo dobrym miejscem na schronienie dla alergika może być właśnie samochód. Jednak aby wnętrze auta skutecznie pełniło tę funkcję, należy pamiętać o dwóch żelaznych zasadach. Po pierwsze, koniecznie musimy dbać o czystość wewnątrz pojazdu. Po drugie, powinniśmy regularnie kontrolować stan klimatyzacji i regularnie wymieniać filtr kabinowy na nowy.

czyste i zadbane wnętrze samochodu Toyota

Utrzymanie czystości w samochodzie powinno być ważne dla każdego właściciela pojazdu, a zwłaszcza dla alergików. Aby ograniczyć do minimum występowanie w kabinie kurzu i uczulających roztoczy czy bakterii, musimy często odkurzać całe wnętrze. Spróbujmy dotrzeć odkurzaczem do tych najgłębszych zakamarków i załomów. Wyczyśćmy dywaniki i podłogę, a od czasu do czasu upierzmy wszystkie tapicerki. Warto także regularnie przecierać mokrą szmatką deskę rozdzielczą, szyby i pozostałe elementy wnętrza. Ponadto dobrą praktyką jest pozbywanie się co jakiś czas niepotrzebnych przedmiotów ze schowków i bagażnika. Wszystkie gazety, ulotki, ściereczki czy opakowania po słodyczach są wymarzonym siedliskiem wszelkiej maści alergenów.

wloty powietrza w kabinie Toyoty

Niezwykle istotnym elementem poprawiającym jakość powietrza wewnątrz samochodu jest oczywiście system klimatyzacji. Obecnie trudno jest już nam sobie wyobrazić jazdę bez tego udogodnienia. Jednak niezbędnym warunkiem prawidłowego działania całego układu wentylacji jest utrzymywanie go w czystości. Pamiętajmy o regularnym kontrolowaniu klimatyzacji zarówno po sezonie zimowym, jak i letnim. Zalegające w niej grzyby i pleśnie oraz wszechobecne pyłki roślin po prostu trzeba przynajmniej raz do roku usuwać. Co 15 tysięcy kilometrów należy wymienić filtr klimatyzacji.

filtr kabinowy Toyota

Z biegiem czasu szkodliwe substancje i drobnoustroje stopniowo odkładają się na filtrze kabinowym, zapychając go. Zmniejsza to jego skuteczność. Jeśli klimatyzacja pracuje z zapchanym filtrem, cyrkulacja powietrza jest gorsza. Układ wentylacji pełni wówczas funkcję podobną do odkurzacza – zasysa z zewnątrz wszystkie pyłki, zanieczyszczenia i spaliny. Wnętrze samochodu staje się w ten sposób przestrzenią, w której stężenie alergenów jest najwyższe z możliwych.

Toyota stosuje w swoich samochodach dwa typy filtrów klimatyzacji. Pierwsze z nich to filtry standardowe z włókniny filtrującej najwyższej jakości. Zatrzymują one zarówno pyłki roślin, jak i zanieczyszczenia typu kurz czy opary spalin. Drugim, dużo skuteczniejszym rozwiązaniem promowanym przez Toyotę, są filtry węglowe. Posiadają one dodatkową warstwę tak zwanego węgla aktywnego. Ich główną przewagą nad filtrami standardowymi jest to, że zatrzymują o 25 procent więcej zanieczyszczeń. Eliminują też wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Podsumowanie

Życie alergika w samochodzie może być całkiem znośne, ale pod warunkiem, że sam się o to postara. Wystarczy sumiennie dbać o czystość wewnątrz auta i nie zapominać o regularnej wymianie filtra klimatyzacji.

Dowiedz się więcej

Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak wybrać swój pierwszy samochód? Jak wybrać swój pierwszy samochód? Zasady, które pomogą przy wyborze pierwszego auta Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Co zrobić po zatankowaniu złego paliwa do auta? Pamiętajmy, nie zawsze oznacza to od razu tragedię Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych Miejsce dla niepełnosprawnych - aktualne przepisy Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Jak dbać o skórzaną tapicerkę w samochodzie? Czyszczenie i pielęgnacja skórzanych powierzchni w aucie Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Jak bezpiecznie jechać po mokrej nawierzchni? Kilka wskazówek, jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Jak poprawnie zmienić biegi w samochodzie? Poprawna zmiana biegów wpływa na nasze bezpieczeństwo i jej zużycie Czym są moc i moment obrotowy silnika? Czym są moc i moment obrotowy silnika? Parametry opisujące osiągi auta Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Ozonowanie samochodu, sposób na dezynfekcję wnętrza Jak pozbyć się wirusów z samochodu?