Jak poznać z której strony jest wlew paliwa?

Sprawdzisz to w prosty sposób

Jeśli nie jesteśmy pewni, z której strony znajduje się wlew paliwa w naszym aucie możemy sprawdzić to w prosty, choć nieoczywisty sposób.

Jak nie najeść się wstydu?

Każdy z nas doświadczył podobnej sytuacji. Wjeżdżamy na stację w celu zatankowania paliwa i musimy szybko podjąć decyzję: ustawić się z prawej czy z lewej strony? Samochód za nami już czeka na swoją kolej, to nie jest dobry moment, aby wysiadać z auta i obchodzić pojazd dookoła w poszukiwaniu klapki wlewu paliwa. Wreszcie podejmujemy decyzję, gasimy silnik, wysiadamy i… okazuje się, że niestety, powinniśmy znajdować się po przeciwnej stronie dystrybutora.

Oczywiście, możemy przetestować, jak długi jest przewód od pistoletu i próbować przeciągnąć go na drugą stronę auta (przy samochodach miejskich ta strategia może się opłacić, ale jeśli wysiedliśmy z SUVa szansa, że dosięgniemy wlewu jest niewielka). Alternatywnie, istnieje też możliwość, aby wykonać szybki manewr korygujący i zaparkować tyłem. Trzeci sposób jest najprostszy, bo polega na tym, aby uniknąć całego to zamieszania przyglądając się uważnie desce rozdzielczej.

Niewielki szczegół na desce rozdzielczej

Aby dowiedzieć się po której stronie znajduje się wlew paliwa w naszym aucie wystarczy spojrzeć na wskaźnik na desce rozdzielczej. Tuż obok ikonki dystrybutora wprawne oko kierowcy powinno zauważyć niewielki trójkąt lub strzałkę. Jeśli jest skierowany w lewo, tam powinniśmy szukać klapki wlewu paliwa. Jeśli jest po przeciwnej stronie, wiemy już, że najlepiej będzie podjechać pod dystrybutor parkując obok niego stroną pasażera.

Inne oznaczenia

A co jeśli na desce rozdzielczej nie możemy znaleźć wyżej wspomnianej strzałki? Zdarza się, że w niektórych modelach aut oznakowanie jest nieco odmienne i zamiast trójkąta lub podobnego znaku graficznego sama ikona dystrybutora pokaże nam właściwą stronę poprzez usytuowanie pistoletu. Ostatecznie, możemy odwołać się do innej, nieoficjalnej zasady, która powinna sprawdzić się w większości przypadków: jeżeli poruszamy się autem wyprodukowanym w Azji szukajmy klapki wlewu paliwa po lewej stronie, w przypadku aut Europejskich wlew paliwa znajdziemy najprawdopodobniej po prawej.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem