Jakimi pojazdami można jeździć z prawem jazdy kategorii B?

Sprawdźmy to szczegółowo

Kategoria B jest najpopularniejszym typem prawa jazdy wśród kierowców. Nie każdy jednak ma świadomość, że uprawnia go ona do prowadzenia także innych pojazdów niż wyłącznie samochody osobowe. Sprawdźmy to szczegółowo.

Czym można jeździć z kategorią B?

Według przepisów o ruchu drogowym osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B jest uprawniona do prowadzenia samochodów osobowych oraz małych pojazdów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony. W praktyce oznacza to, że możemy kierować zarówno klasyczną osobówką typu Toyota Yaris, jak i dostawczakiem o klasie Toyoty PROACE z podwyższoną ładownością.

Co to jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu?

W tym miejscu warto doprecyzować, co oznacza dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Parametr ten ma wartość homologacyjną i jest wpisywany w dowód rejestracyjny każdego auta w rubrykę F. W największym skrócie oznacza sumę masy pojazdu lub zespołu pojazdów, włączając w to masę przewożonego ładunku oraz wszystkich podróżujących pojazdem osób. Jest to tak naprawdę maksymalna masa, jaką może mieć auto po załadowaniu go bagażami i ze wszystkimi pasażerami na pokładzie. Warto przy tym pamiętać, że każdy samochód ma także ustaloną masę własną – czyli wyłącznie ze standardowym wyposażeniem, paliwem i wszystkimi płynami, ale bez kierującego.

Lista pojazdów, którymi można kierować z kategorią B

Samochody osobowe lub małe dostawcze – ważne, aby dopuszczalna masa całkowita tych pojazdów nie przekraczała 3,5 ton.

Minibusy i kombivany – oprócz dopuszczanej masy całkowitej na poziomie 3,5 tony ważna jest także maksymalna liczba przewożonych osób. Aby móc prowadzić minibusa z kategorią B, wewnątrz pojazdu może podróżować nie więcej niż 9 osób, włączając w to kierowcę (np. Toyota PROACE VERSO).

Pick-upy – dobrym przykładem jest tu Toyota Hilux z dopuszczalną masą całkowitą do 3210 kg oraz maksymalną ładownością aż do 1115 kg, a także możliwością holowania przyczepy z hamulcami do 3500 kg.

Kampery – coraz popularniejsze obecnie „domy na kółkach” bez problemu można prowadzić, posiadając wyłącznie prawo jazdy kategorii B.

Jednoślady – do tej grupy zaliczamy zarówno większe skutery, jak i motocykle o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy nie większej niż 11 kW. Co ważne, przy prowadzeniu jednośladów z silnikiem o pojemności powyżej 50 cm3 trzeba spełniać dodatkowe warunki: kierowca powinien mieć prawo jazdy minimum 3 lata, a współczynnik mocy do masy motocykla nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Trójkołowce – powinny posiadać homologację L5e, która określa, że koła mają być rozmieszczone symetrycznie w jednej osi (co wyklucza motocykle z bocznym wózkiem), odległość między nimi nie może być mniejsza niż 460 mm, a pojazd musi być wyposażony w hamulec postojowy.

Czterokołowce – między innymi zaliczają się do nich quady i mikrosamochody. Z kategorią B możemy prowadzić czterokołowce lekkie o masie całkowitej do 350 kg, które mogą rozwijać prędkość tylko do 45 km/h, oraz zwykłe o masie do 400 kg (do przewozu osób) lub do 550 kg (do przewozu towarów). Jeśli pojazdy te mają nadwozie otwarte i nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa, należy mieć na głowie kask.

Ciągniki i maszyny rolnicze – to chyba największa niespodzianka, ale to prawda. Aby prowadzić niewielkie ciągniki rolnicze, nie musimy posiadać specjalnej kategorii T. W tym celu wystarczy zwykłe prawo jazdy kategorii B. Warto jedynie pamiętać, że nie możemy holować bardzo ciężkich przyczep czy maszyn rolniczych z własnymi kołami. Co ciekawe, po drogach publicznych można poruszać się nawet kombajnem, ale ze zdjętym szerokim urządzeniem do zbierania zboża.

Pojazdy budowlane – kategoria B umożliwia także prowadzenie takich pojazdów, jak koparka, ładowarka czy walec pod warunkiem, że nie będziemy nimi pracować bez dodatkowych uprawnień i kwalifikacji.

Czy z kategorią B można holować przyczepę?

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możemy holować lekką przyczepę o masie do 750 kg lub cięższą, jednak wtedy całkowita masa samochodu wraz z przyczepą nie może przekraczać 3,5 tony, a masa przyczepy nie jest większa od masy samego pojazdu. Istnieje także możliwość prowadzenia zestawu pojazdów o łącznej masie do 4250 kg pod warunkiem zdania dodatkowego egzaminu praktycznego.

Nowe uprawnienia dla kierowców z prawem jazdy B w 2021 roku

Rok 2021 może przynieść poszerzenie uprawnień dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B. Dotychczasowy limit dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu prawdopodobnie zostanie zwiększony do 4,25 tony, jednak będą musiały być spełnione dwa warunki. Po pierwsze, będzie to samochód z napędem alternatywnym, a po drugie, kierowca będzie musiał mieć prawo jazdy co najmniej od 2 lat.

Co istotne z punktu widzenia kierowców, oprócz spełniania obu tych warunków nie trzeba będzie wykonywać żadnych dodatkowych czynności w urzędach. Uprawnienia te każdy będzie nabywał automatycznie.

Jeśli chodzi o auta z alternatywnymi źródłami napędu, zalicza się do nich między innymi samochody elektryczne, a także pojazdy z napędem wodorowym, czyli na przykład Toyota Mirai . Skąd taka decyzja? Samochody tego typu mają znacznie większą masę własną z powodu dodatkowego obciążenia akumulatorami czy rozbudowanymi instalacjami napędowymi.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem