Czy hybrydą można bez obaw holować przyczepę kempingową?

Hybrydowe możliwości

Wyjazd z własnym kempingiem to wspaniały pomysł na letni wypoczynek. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wybierając ukierunkowaną na ekonomię hybrydę wciąż będzie w stanie holować przyczepę bez nadwyrężania silnika i układu napędowego.

Hybrydowe możliwości

Nie każde auto hybrydowe oferuje możliwość holowania ładunku… chyba, że jest to Toyota. Rozwijany od ponad 20 lat napęd hybrydowy będący w swojej czwartej generacji w połączeniu z nową platformą TNGA zapewniającą jeszcze większą sztywność nadwozia przy obniżonym środku ciężkości oferują wszechstronność, z której mogą korzystać także osoby marzące o wyjeździe z własnym kempingiem. Nawet najmniejsza z hybryd – nowa Toyota Yaris – pozwala umieścić na haku ładunek o masie 450 kg.

Właściciele modelu Corolla mogą bez problemu wybrać się na wakacje z lekką przyczepą kempingową o masie do 725 kilogramów, przyczepą bagażową lub platformą przystosowaną do przewozu łodzi. Również popularny crossover Toyota C-HR Hybrid w obu wersjach silnikowych: 122 i 184-konnej, pozwala holować przyczepę kempingową ważącą do 725 kilogramów niezależnie od tego czy została wyposażona we własne hamulce czy nie.

Większe auto to większe możliwości. Doskonała Toyota RAV4 z silnikiem 2.5 Hybrid Dynamic Force 218KM i napędem na jedną oś oferuje możliwość holowania przyczepy z hamulcami o masie do 800 kg. Jeżeli zdecydujemy się na mocniejszą hybrydę legitymującą się mocą 222 KM i oferującą napęd na cztery koła możliwości holownicze auta wzrosną ponad dwukrotnie, do 1650 kilogramów. Niezależnie od wybranej wersji dostępny w standardzie system stabilizacji toru jazdy przyczepy TWS zadba o bezpieczeństwo przy przewożeniu nawet najcięższych ładunków.

Dla osób, które poszukują auta oferującego maksymalną wszechstronność przy zachowaniu wszystkich zalet wynikających z użytkowania hybrydy pozostaje model Toyota Highlander. Flagowy SUV Toyoty oferuje napęd na 4 koła i możliwość holowania przyczepy o masie do 2000 kilogramów. Jeśli połączymy to z 7-miejscowym wnętrzem oraz 658 litrami dostępnymi w przestrzeni bagażowej otrzymujemy auto stworzone do dalekich wypraw.

Przygotuj się do wyjazdu

Czy auto hybrydowe wymaga specjalnego przygotowania przed jazdą z kempingiem? Absolutnie nie. Wystarczy zatankować paliwo i zabezpieczyć przewożony ładunek w taki sam sposób, jak odbywa się to w przypadku auta z napędem tradycyjnym. Niezależnie od tego, co znajduje się pod maską auta, wszystkich kierowców obowiązują te same przepisy dotyczące przewozu przyczepy.

Posiadacze prawa jazdy kategorii B mogą holować przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg (tzw. przyczepa lekka). Należy przy tym pamiętać, że masa całego zestawu (auto + przyczepa) nie może przekroczyć 4250 kilogramów. Kierowców, którzy holują cięższy kemping obowiązuje niższy limit wynoszący 3500 kilogramów. W obu tych przypadkach obowiązuje dodatkowa zasada, głosząca, że masa dopuszczalna auta musi być większa o 1/3 od masy dopuszczalnej holowanej przyczepy. Bez kalkulatora nie ma co myśleć o wyjeździe wakacyjnym.

Według przepisów obowiązujących w Polsce każde auto poruszające się drogą płatną, w tym także zestaw samochód + przyczepa, którego masa całkowita przekracza 3,5 tony musi wyposażyć się w system viaTOLL. Specjalne czujniki laserowe umieszczone na bramkach skanują przejeżdżające auta i porównują obliczenia z bazą danych aut CEPiK. Brak uiszczenia stosownej opłaty może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości nawet 1000 złotych.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem