Jak sprawdzić swoje punkty karne?

Szybki sposób na sprawdzenie punktów karnych online

Przekroczenie limitu punktów karnych przyznawanych za wykroczenia drogowe skutkuje powtórnym zdawaniem egzaminu na prawo jazdy. Aby tego uniknąć, warto na bieżąco śledzić ich liczbę. A to okazuje się bardzo proste.

Obecnie istnieją dwa sposoby sprawdzenia swoich punktów karnych. Pierwszy z nich to zwyczajna wizyta w najbliższym komisariacie policji, gdzie funkcjonariusz jest zobowiązany do udzielenia takich informacji wyłącznie osobie zainteresowanej. Jeśli jednak wolimy zostać w domu, mamy do dyspozycji drugi, dużo prostszy i szybszy wariant. Jest nim sprawdzenie swoich punktów karnych online za pośrednictwem systemu CEPiK.

Co to jest CEPiK?

CEPiK 2.0 jest to System Informatyczny Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców prowadzony od 2016 roku przez Ministra Cyfryzacji, co reguluje ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Dzięki usłudze CEPiK mamy dostęp do wszelkich informacji na temat naszego samochodu oraz danych obejmujących naszą aktywność jako kierowców pojazdów mechanicznych. Znajdziemy tu zatem szczegóły dotyczące prawa jazdy, uprawnień, zakazów, a także bieżącego stanu punktów karnych, które są aktualizowane co 24 godziny. Usługa CEPiK umożliwia wgląd w tego typu informacje wyłącznie osobom zainteresowanym, a więc każdy kierowca może sprawdzić tylko swoje konto.

Jak sprawdzić punkty karne online?

Aby sprawdzić swoje punkty karne w internecie za pomocą e-usługi CEPiK, wymagane jest posiadanie tak zwanego Profilu Zaufanego (PZ). Gwarantuje on pełne bezpieczeństwo, jest bezpłatny i wygodny, gdyż umożliwia wykonywanie także wielu innych czynności urzędowych. Założenie Profilu Zaufanego jest niezwykle proste i szybkie, a wszystkie szczegóły są dostępne na stronie www.pz.gov.pl.

Po założeniu PZ możemy już bez problemów sprawdzać swoje punkty karne. Oto najkrótsza droga dostępu do tych informacji: 1. Wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl. 2. W menu wybieramy zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. 3. Z listy e-usług wybieramy „Sprawdź swoje punkty karne” i potwierdzamy to specjalnym przyciskiem po przejściu na wybraną podstronę. 4. Logujemy się za pomocą swojego Profilu Zaufanego. 5. Aktualna liczba naszych punktów karnych jest dostępna od razu.

Jaki jest limit punktów karnych?

Dopuszczalny limit punktów karnych dla kierowcy wynosi 24, a dla kierowcy, który posiada prawo jazdy mniej niż rok – 20. Po przekroczeniu tej liczby będziemy zmuszeni powtórnie zdać egzamin na prawo jazdy, przejść testy psychologiczne, a w niektórych przypadkach może się to nawet skończyć cofnięciem uprawnień.

Kiedy punkty karne znikną z Twojego konta?

Punkty karne przyznane za dane wykroczenie drogowe zostają automatycznie anulowane dokładnie po roku od daty naruszenia przepisów. Dotyczy to jednak wyłącznie tak zwanych punktów aktywnych, czyli tych faktycznie przyznanych po przyjęciu mandatu. Jeśli jakieś punkty oczekują jeszcze na orzeczenie sądu, nie wchodzą w skład puli przyznanych punktów.

Istnieje także sposób na wcześniejsze anulowanie pewnej liczby punktów przed ich rocznym wygaszeniem. W tym celu należy wziąć udział w specjalnym szkoleniu dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które są organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Udział w takim szkoleniu można wziąć raz na 6 miesięcy, a warunkami koniecznymi jest posiadanie prawa jazdy ponad rok oraz nieprzekroczenie limitu 24 punktów karnych w momencie zgłoszenia.

Dowiedz się więcej

Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Na czym polega znakowanie pojazdów Toyoty metodą SelectaDNA Najnowszy sposób trwałego znakowania pojazdów Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Co robić w przypadku stłuczki samochodowej? Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Właściciele Toyoty wydają najmniej na naprawy swoich samochodów Niezależne testy Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu w samochodzie. Typowe oznaczenia oraz ich zastosowanie. Oryginalne części zamienne do samochodu Oryginalne części zamienne do samochodu Jak rozpoznać oryginały od podróbek Przegląd techniczny pojazdu Przegląd techniczny pojazdu Poznaj obowiązujące przepisy i nadchodzące zmiany Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Jak prawidłowo przechowywać opony i koła samochodowe? Sprawdź optymalne warunki i pozycje przechowywania Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Światła przeciwmgielne w samochodzie - kiedy używać? Jak i kiedy powinniśmy je włączać? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Jak rozszyfrować oznaczenia na olejach silnikowych? Dobierz właściwy olej do silnika samochodu Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Ile kilometrów można przejechać autem na rezerwie? Jakie mogą być skutki takiej jazdy? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Nie masz ważnego ubezpieczenia OC swojego samochodu? Sprawdź jakie mogą być tego konsekwencje Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Jak przygotować samochód do długiej wakacyjnej podróży? Krótka lista do sprawdzenia przed wyjazdem