Toyota rozpoczyna produkcję silników do napędów hybrydowych

Poziom inwestycji Toyoty w Polsce wzrasta do 5 mld zł

03-09-2019

Zakład Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczyna produkcję najnowszej generacji silników Dynamic Force Engine o pojemności 2,0 l. Jednostki napędowe zaprojektowanych w ramach platformy TNGA będą się charakteryzowały dużą sprawnością cieplną i efektywną pracą w niższych temperaturach.

Ruszyła produkcja nowego silnika benzynowego

W fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach ruszyła produkcja silnika benzynowego o pojemności 2,0 l, zaprojektowanego w ramach globalnej platformy Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture).

Uroczyste uruchomienie linii produkcyjnej miało miejsce 3 września w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Grzegorza Pudy, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Energii Krzysztofa Kubowa, prezesa Toyota Motor Europe dr Johana van Zyla oraz kierownictwa Toyota Motor Corporation.

Nowy 4-cylindrowy silnik Toyoty o pojemności 2,0 l będzie mógł współpracować z elektryczną przekładnią hybrydową w napędach hybrydowych (m.in. Corolli Hatchback i TS Kombi), jak i stanowić samodzielną jednostkę napędową (m.in. w Toyocie RAV4).

Toyoty w Jelczu-Laskowicach
Inwestycje Toyoty w Polsce

Był to już drugi projekt związany z hybrydową technologią Toyoty zrealizowany w Polsce. Rok temu w Wałbrzychu uruchomiono produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych 1.8. Przed nami dwie kolejne inwestycje związane z tą technologią. W kwietniu przyszłego roku w fabryce w Jelczu-Laskowicach ruszy produkcja mniejszej wersji silnika TNGA o pojemności 1,5 l. W roku 2021 fabrykę w Wałbrzychu zaczną opuszczać współpracujące z nim elektryczne przekładnie hybrydowe.

W ten sposób polskie zakłady Toyoty zaczną tworzyć jeden hybrydowy zespół napędowy.

„Napędy hybrydowe to istotny krok na drodze do pełnej elektromobilności, który już teraz pomaga miastom redukować szkodliwe emisje i stanowi jedno z narzędzi do walki ze smogiem. Ta inwestycja to znakomity impuls rozwojowy, dzięki któremu najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii przyjaznych środowisku wzmacniać będą polski i europejski rynek motoryzacyjny” – podkreślił w liście skierowanym do uczestników uroczystości Premier RP Mateusz Morawiecki.

Toyoty w Jelczu-Laskowicach
Rosnące zapotrzebowanie na niskoemisyjne technologie

Zapotrzebowanie na niskoemisyjne technologie Toyoty ciągle rośnie. Już co drugi samochód Toyoty w Europie (52%) i co trzeci w Polsce (35%) sprzedawany jest w wersji hybrydowej. W ślad za tym zlokalizowane w Polsce projekty rozwijają się bardzo szybko i w krótkim okresie uruchamiana jest druga i trzecia zmiana produkcyjna.

„Przechodzimy obecnie okres dynamicznej transformacji i rozwoju związanego ze zmianą profilu produkcji – odchodzimy od napędów konwencjonalnych na rzecz niskoemisyjnych napędów hybrydowych, w tym produkcji silników elektrycznych do samochodów Toyoty, montowanych i sprzedawanych w Europie. W ten sposób nasza fabryka staje się europejskim centrum niskoemisyjnej technologii hybrydowej, zwiększając systematycznie swój udział w elektromobilnym przemyśle motoryzacyjnym” – podsumował Eiji Takeichi, Prezes TMMP.

Już wkrótce poziom inwestycji w obu zakładach Toyota Motor Manufacturing Poland zlokalizowanych w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do blisko 5 mld zł.

Niskoemisyjna technologia hybrydowa Toyoty

Hybrydy Toyoty korzystają z dwóch źródeł energii – silnika benzynowego i elektrycznego. W czasie hamowania energia kinetyczna samochodu hybrydowego jest odzyskiwana i zamieniana na energię elektryczną, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa.

Technologia hybrydowa – zdaniem Toyoty – stanowi ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Jest nie tylko ekonomicznym i wygodnym w użytkowaniu rozwiązaniem, lecz również gotowym narzędziem do walki ze smogiem.

Toyoty w Jelczu-Laskowicach
Projekty TMMP związane z technologią hybrydową
Podzespół Zakład produkcyjny Roczne zdolności
produkcyjne 3 zmiany
Wielkość inwestycji
[mln PLN]
Start produkcji
Elektryczna przekładnia
hybrydowa e-CVT 1.8
Wałbrzych 175 tys. 278 listopad 2018
Silnik konwencjonalny
2.0 l TNGA
Jelcz-Laskowice 309 tys. 370 wrzesień 2019
Silnik konwencjonalny
1.5 l TNGA
Jelcz-Laskowice 309 tys. 400 kwiecień 2020
Elektryczna przekładnia
hybrydowa e-CVT 1.5
Wałbrzych 175 tys. 300 kwiecień 2021
Silnik 2.0 Dynamic Force Engine TNGA

Nowoczesny 4-cylindrowy silnik 2.0 Toyota Dynamic Force Engine został zaprojektowany w ramach globalnej platformy projektowej Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture). Osiąga moc 180 KM przy 6 000 obr./min w napędzie hybrydowym oraz 173 KM przy 6 600 obr./min. w napędzie konwencjonalnym.

Charakteryzuje go wysoka sprawność cieplna na poziomie odpowiednio 41 i 40 procent, a także wyższy moment obrotowy w całym zakresie prędkości. Silnik zużywa 4,7–5,6 l/km w napędzie hybrydowym oraz 7,0–7,7 l/100 km w napędzie konwencjonalnym* i charakteryzuje się podwyższoną pojemnością i efektywną pracą w niższych temperaturach. Dzięki temu elektryczny pojazd hybrydowy osiąga rewelacyjnie niskie emisje tlenków azotu na poziomie 10% wymagań normy EURO 6, co może istotnie przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
*Zużycie paliwa zgodnie z normą (UE715/2007 z późn. zm. i aktami wykonawczymi)

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

TMMP ma w Polsce dwa zakłady. Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych współpracujących z silnikiem 1.8 l, jednolitrowe silniki benzynowe, a także manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Roczne możliwości produkcyjne zakładu sięgają 175 tys. elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych, 258 tys. silników i 633 tys. skrzyń biegów.

W Jelczu-Laskowicach produkowane są silniki benzynowe o pojemności 1,5 l. Po uruchomieniu linii produkcyjnych nowych silników o pojemności 2,0 l i 1,5 l zaprojektowanych w technologii TNGA, zdolności produkcyjne fabryki wyniosą 309 tys. jednostek napędowych rocznie.

Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty oraz Grupy PSA i firmy Lotus, prowadzone przez spółki europejskie: w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

Dowiedz się więcej

Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Części do klasycznych modeli i aut z linii GR Sprawdź szczegóły Corolla zdominowała polski rynek flotowy Corolla zdominowała polski rynek flotowy Dowiedz się więcej