Toyota GR Yaris

Premiera sportowego hot-hatcha

2020-12-07

GR Yaris to nowy, sportowy hot-hatch opracowany na podstawie rajdowych doświadczeń Toyoty. Trzydrzwiowe nadwozie z obniżoną linią dachu cechuje się optymalnymi właściwościami aerodynamicznymi. Nowy 3-cylindrowy silnik z turbodoładowaniem od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,5 s, a jego prędkość maksymalna to 230 km/h. Samochód wyposażono w sterowany elektronicznie napęd GR-FOUR.

W 2015 roku Toyota ogłosiła, że wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC). Powodów ku temu było wiele. Jednym z nich było stworzenie samochodu, którym można startować w zawodach, a który jednocześnie byłby przystępny dla klientów. Tak powstał nowy GR Yaris. Model ten został zbudowany od podstaw, a inspiracją dla niego stał się Yaris WRC, z którym Toyota zdobyła tytuł rajdowego mistrza świata w 2018 roku.

Zespół projektowy nowego hot-hatcha Toyoty od samego początku ściśle współpracował z ekipą Tommiego Mäkinena. W efekcie powstał samochód stanowiący idealne połączenie sztywnej, lekkiej konstrukcji ze zwinnym, zapewniającym precyzyjne prowadzenie nadwoziem oraz mocnym silnikiem z turbodoładowaniem.

Prototypowe egzemplarze nowej Toyoty GR Yaris testowali profesjonalni kierowcy rajdowi, w tym członkowie zespołu TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team. Testy przeprowadził również sam Akio Toyoda jako Toyota Master Driver, występujący pod pseudonimem Morizo.

Mistrzowie kierownicy szybko docenili zalety nowej platformy, na której zbudowany został GR Yaris. Stanowi ona połączenie platformy GA-B, która zadebiutowała w Yarisie czwartej generacji, z tylną częścią zaadaptowaną z platformy GA-C, wykorzystywanej w Corolli i Toyocie C-HR.

Nadwozie nowego hot-hatcha zostało zaprojektowano tak, by zapewniać jak najlepszą aerodynamikę. Samochód bazuje na 4. generacji hatchbacka Toyota Yaris, ale jest trzydrzwiowy. Ze standardowego Yarisa zapożyczył jedynie kilka elementów nadwozia. Do tego ma niższą, zwężającą się linię dachu, która została zaprojektowana tak, by kierować przepływ powietrza na duży tylny spojler i generować dodatkową siłę docisku. Podobnie jak w wyczynowym Yarisie WRC, ukształtowanie dolnej części nadwozia kieruje strumień powietrza po bokach pojazdu.

Nowy silnik z turbodoładowaniem

Model GR Yaris wyposażono w trzycylindrową jednostkę napędową o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem. Jest to najpotężniejszy trzycylindrowy silnik na świecie, a także najmniejsze i najlżejsze 1,6 turbo. Wytwarza 261 KM (192 kW) mocy przy 6500 obr./min. Maksymalny moment obrotowy sięga 360 Nm w zakresie od 3000 do 4600 obr./min. GR Yaris od 0 do 100 km/h przyspiesza w 5,5 s. Prędkość maksymalna wynosi 230 km/h i jest ograniczona elektronicznie.

Silnik ten jest zgodny z przepisami technicznymi kategorii WRC2. Konstrukcja jednostki napędowej korzysta z elementów wywodzących się bezpośrednio ze sportów motorowych, w tym z turbosprężarki z łożyskami kulkowymi, zaworów wydechowych o dużej średnicy oraz natrysku oleju na denka tłoków w celu ich chłodzenia.

12-zaworowy silnik o pojemności 1618 cm3 spełnia również wymagania kategorii Rally 2 (dawna kategoria R5) i przepisów rajdowych mistrzostw świata. Toyota wynegocjowała z FIA dopuszczenie jednostek trzycylindrowych do tej rywalizacji.

Nowy GR Yaris jest dość lekki jak na hot-hatcha – jego masa własna to zaledwie 1280 kg. Samochód osiąga wyjątkowy stosunek masy do mocy wynoszący 4,9 kg na KM. Masa karoserii przed montażem innych elementów jest o 12% mniejsza niż w standardowym Yarisie 4. generacji. Było to możliwe dzięki zastosowaniu lekkich materiałów, w tym aluminium na masce i w drzwiach oraz kompozytów z włóknem węglowym w dachu.

W porównaniu ze standardowym Yarisem, silnik w nowym hot-hatchu Toyoty został cofnięty o 21 mm w kierunku wnętrza, co przyczyniło się do lepszego rozłożenia masy samochodu, wyważenia i obniżenia środka ciężkości.

Napęd na wszystkie koła GR-FOUR

GR Yaris został wyposażony w nowy, sterowany elektronicznie, stały układ napędu na wszystkie koła GR-FOUR, opracowany przez Toyotę. Samochód oferuje trzy tryby jazdy, które rozdzielają moc między przednią a tylną osią w zależności od warunków. To kolejny aspekt inspirowany wyścigami.

Pierwszy z nich to tryb Track, który rozdziela moc 50:50 i jest odpowiedni do szybkiej jazdy w każdych warunkach. W trybie Sport moc dzielona jest w proporcjach 30:70, aby uzyskać charakterystykę auta z napędem na tył, a w trybie Normal – 60:40. Jest to tryb domyślny, odpowiedni do codziennej jazdy.

GR Yaris można doposażyć o Pakiet Sport. Zawiera on przedni i tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu Torsen, który zapewnia lepsze właściwości jezdne na zakrętach i lepszą przyczepność.

Zawieszenie

Z tyłu zamontowana została płyta podłogowa z platformy GA-C. Pozwoliło to na zaprojektowanie specjalnego układu tylnego zawieszenia z uwzględnieniem napędu na wszystkie koła. Podwójne wahacze poprzeczne wleczone zastąpiły belkę skrętną znaną ze standardowego Yarisa.

Podobnie jak w przypadku przedniego zawieszenia, konstrukcja ma niewielką masę i wysoką sztywność oraz pozwala na wykorzystanie maksymalnej przyczepności opon.

Koła i opony

Nowy GR Yaris został wyposażony w 18'' felgi aluminiowe o lekkiej, a jednocześnie bardzo sztywnej konstrukcji. Kształt szprych odzwierciedla linię tradycyjnego japońskiego miecza. Opony Dunlop SP Sport MAXX 050 są w rozmiarze 225/40 R18.

Po doposażeniu modelu GR Yaris o Pakiet Sport dostępne są lżejsze, kute felgi BBS ze stopu metali lekkich o konstrukcji 10-ramiennej. Rozwiązanie to pozwoliło skompensować wagę dodatkowych elementów pakietu – przedniego i tylnego mechanizmu różnicowego Torsen. W tej wersji zastosowano opony Michelin Pilot 4S, które zostały zaprojektowane z myślą o dodatkowej przyczepności, stabilności i kontroli przy szybkiej jeździe.

Aby zapewnić wykorzystanie pełnego potencjału opon, Pakiet Sport zawiera też specjalnie dostrojone zawieszenie ze sztywniejszymi sprężynami i stabilizatorami, zmodyfikowane amortyzatory, a także elektryczne wspomaganie kierownicy.

Hamulce

Z przodu w nowej Toyocie GR Yaris zamontowano wentylowane tarcze o średnicy 356 mm z czterotłoczkowymi, lekkimi zaciskami aluminiowymi. Tylne hamulce to wentylowane tarcze o średnicy 297 mm z dwutłoczkowymi aluminiowymi zaciskami. Po doposażeniu hot-hatcha o wersję Sport przednie zaciski są pomalowane na czerwono i ozdobione logiem GR.

Wkład kierowców TOYOTA GAZOO Racing w projekt

GR Yaris w takim kształcie, jaki znamy, nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie kierowców teamu TOYOTA GAZOO Racing. Zarówno podczas prac rozwojowych nad samochodem, jak i podczas testowania prototypów Jari Matti Latvala i Kris Meeke przekazywali niezwykle cenne informacje.

„GR Yaris to cywilny samochód, który jest najbardziej zbliżony do tego, co oferują rajdówki WRC dzięki swojej reakcji na gaz i jakości prowadzenia” – powiedział Jari Matti Latvala, kierowca Toyoty w sezonach 2017-2019 WRC, zwycięzca rajdu Szwecji 2017 i Rajdu Australii 2018.

GR YARIS – SPECYFIKACJA
SILNIK 1.6 Turbo
Oznaczenie silnika G16E-GTS
Typ 3 cylindry, układ rzędowy
Umiejscowienie wałka rozrządu DOHC 12-V z Dual VVT-i
Typ wtrysku bezpośredni i pośredni wtrysk, D-4ST
Doładowanie pojedyncza turbosprężarka z łożyskami kulkowymi
Pojemność (cm3) 1618
Średnica cylindra x skok tłoka (mm) 87,5 x 89,7
Stopień sprężenia 10,5:1
Moc maksymalna (KM (kW)/obr./min) 261 (192)/6500
Maks. moment obrotowy (Nm/obr./min) 360/3000–4 600
Norma emisji spalin EURO 6AP
PRZENIESIENIE NAPĘDU
Typ napędu 4WD GR-FOUR sterowany elektronicznie ze sprzęgłem wielopłytkowym TOYPRD-6926
- Rozdział momentu napędowego przód/tył zmienny, 3 ustawienia od 60/40 do 30/70
- Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu w opcji Torsen z przodu i tyłu
Typ skrzynia biegów manualna
Zestopniowanie przełożeń (:1)
- 1. 3,538
- 2. 2,238
- 3. 1,535
- 4. 1,162
- 5. 1,081
- 6. 0,902
- Wsteczny 3,831
Zestopniowanie przełożeń dyferencjału (:1) 3.941 (od 1. do 4.) - 3.350 (5., 6. i wsteczny)
OSIĄGI
Stosunek masa/moc (kg/KM) 4,9
Prędkość maksymalna (km/h) 230 (ograniczona elektronicznie)
Przyspieszenie 0–100 km/h (s) 5,5
ZUŻYCIE PALIWA
WLTP cykl mieszany (l/100) 8,2
Pojemność zbiornika paliwa (l) 50
EMISJE CO2 (g/km)
WLTP w cyklu mieszanym 186
NEDC w cyklu mieszanym 205
PODWOZIE
Przednie zawieszenie kolumna MacPhersona ze wzmocnionym wahaczem
- średnica stabilizatora (mm) Dynamic 23,2
Pakiet Sport 24,2
Tylne zawieszenie podwójne wahacze wleczone
- średnica stabilizatora (mm) 21
Układ kierowniczy Rack & Pinion, wspomaganie elektryczne
Ogólne przełożenie (:1) 13,6
Liczba obrotów od oporu do oporu 2,36
Min. średnica zawracania opon/karoserii (m) 10,6/11,2
Hamulce
Przednie (średnica x grubość mm) dwuczęściowe, nacinane tarcze wentylowane (356 x 28), czterotłoczkowe zaciski aluminiowe
Tylne (średnica x grubość mm) nacinane tarcze wentylowane (297 x 18), dwutłoczkowe zaciski aluminiowe
Opony 225/40 ZR18 92Y
- Dynamic Dunlop SP Sport MAXX050
- Pakiet Sport Michelin Pilot Sport 4S
WYMIARY ZEWNĘTRZNE (mm)
Długość całkowita 3995
Szerokość całkowita 1805
Wysokość całkowita 1455
Rozstaw osi 2560
Rozstaw kół przednich 1536
Rozstaw kół tylnych 1572
Prześwit 124
Cx (współczynnik oporu powietrza) 0,352
BAGAŻNIK (dm3)
Pojemność z rozłożonymi fotelami tylnymi (VDA) 174
WYMIARY WNĘTRZA (mm)
Długość 1880
Szerokość 1430
Wysokość 1175
MASA (kg)
Masa własna min./maks. 1280/1310
Dopuszczalna masa całkowita 1645

Dowiedz się więcej

Nowy model Toyoty z segmentu A Nowy model Toyoty z segmentu A Dowiedz się więcej o planach marki Toyota Yaris nowym liderem w Europie Toyota Yaris nowym liderem w Europie Dowiedz się więcej Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Toyota zwiększyła udział w europejskim rynku do 6% Dowiedz się więcej Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Bank BNP Paribas wzmocnił swoją hybrydową flotę Dowiedz się więcej Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Fabrykę Toyoty opuścił 4-milionowy Yaris Dowiedz się więcej Yaris najpopularniejszym autem miejskim Yaris najpopularniejszym autem miejskim Sprawdź wyniki sprzedaży Toyota z nową identyfikacją wizualną Toyota z nową identyfikacją wizualną Sprawdź, co zostało zmienione Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej Toyota Yaris debiutuje w WRC Toyota Yaris debiutuje w WRC Sprawdź skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing Samochody miejskie Samochody miejskie Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Toyota Central Europe liderem sprzedaży aut użytkowych Więcej Nowy rekord Toyoty w Polsce Nowy rekord Toyoty w Polsce Ponad 200 000 sprzedanych hybryd