TOYOTA GAZOO Racing wystartuje w Rajdzie Dakar 2021

Cztery załogi do wyścigu ruszą nowymi Hiluxami

2020-11-13


3 stycznia 2021 roku z Dżuddy w Arabii Saudyjskiej wystartuje kolejna edycja Rajdu Dakar. W wyścigu tym fabryczny zespół TOYOTA GAZOO Racing będą reprezentować cztery załogi: Nasser Al-Attiyah z Mathieu Baumelem, Giniel de Villiers z Alexem Haro, dakarowy debiutant Henk Lategan z pilotem Brettem Cummingsem oraz Shameer Variawa z Denisem Murphym.

W Dakarze – najtrudniejszym rajdzie terenowym świata – ekipa TOYOTA GAZOO Racing startuje od 2012 roku. Zespół niemal nie schodzi z podium. Fabryczna Toyota Hilux czterokrotnie była druga (2013, 2015, 2018 i 2020), dwa razy zajęła trzecie miejsce (2012 i 2016), a w 2019 roku odniosła największy sukces - duet Nasser Al-Attiyah/Mathieu Baumel poprowadził ją do zwycięstwa.

W 2021 roku zespół TOYOTA GAZOO Racing będzie się składał zarówno z najwyższej klasy specjalistów od rajdów cross-country, jak i zawodników, którzy dopiero zbierają cenne doświadczenie. Wśród pretendentów do zwycięstwa wymienić należy duety Al-Attiyah/ Baumel i De Villiers/Haro. Dla załóg Lategan/Cummings oraz Variawa/Murphy będzie to czas niezwykle cennej nauki i wsparcia liderów.

Liderami zespołu, podobnie jak i w roku ubiegłym, będą Al-Attiyah z Baumelem. Warto podkreślić, że Katarczyk pojedzie po swój czwarty triumf w tej niezwykle wymagającej imprezie. W trudnym sezonie 2020 wygrał wraz ze swym pilotem Rajd Andaluzji, który był ostatnim sprawdzianem przed Dakarem.

„Cieszę się, że znów pojadę w tym rajdzie Toyotą Hilux. Wygraliśmy tym autem edycję 2019, przed rokiem byliśmy drudzy. Czas wrócić do Arabii Saudyjskiej i pojechać po zwycięstwo” – stwierdził Al-Attiyah.

Wśród pretendentów do tytułu wymienić należy także De Villiersa i Haro, którzy wygrali w 2019 roku Rajd Maroka.

„Rajd Dakar to piekielnie trudna impreza, a trasy w Arabii Saudyjskiej z poprzedniej edycji nie były odstępstwem od tej normy. Nie możemy doczekać się styczniowego ścigania i jesteśmy gotowi na wyzwania, które czekają na nas na wydmach i drogach. Najnowszy Hilux jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej i jestem pewny, że mamy odpowiednie auto na Rajd Dakar” – powiedział De Villiers.

Do ekipy TOYOTA GAZOO Racing dołączyli Henk Lategan i Brett Cummings, którzy po raz drugi z rzędu wygrali cykl South African Cross-Country Series (SACCS). Dla kierowcy będzie to debiut w Rajdzie Dakar. Pilotujący go Cummings wcześniej dwukrotnie startował w rajdzie, ale na motocyklu.

Nowym duetem w fabrycznym zespole Toyoty są też Shameer Variawa i Denis Murphy. Variawa ma już dakarowe doświadczenie, a Murphy w tej roli wystąpi po raz pierwszy.

Nowa Toyota Hilux jeszcze lepsza

W 2021 roku kierowcy wystartują najnowszą wersję Toyoty Hilux, która została zbudowana w siedzibie zespołu, znajdującej się nieopodal legendarnego toru Kyalami w Johannesburgu. Tegoroczny model to kolejna ewolucja sprawdzonego w boju pick-upa, który zadebiutował w 2018 roku. Auto ma montowany centralnie silnik, niezależne zawieszenie kół tylnych i napęd na cztery koła.

„Jesteśmy podekscytowani Rajdem Dakar 2021, zwłaszcza w obliczu pandemii koronawirusa, który tak mocno wpłynął na motorsport w tym roku. Rajd ma się zacząć po Nowym Roku, a my jesteśmy bardzo szczęśliwi, że pojedziemy czterema Toyotami Hilux zbudowanymi i dopracowanymi w RPA”– podkreślił Glyn Hall, szef zespołu.

Startując w cyklu SACCS, TOYOTA GAZOO Racing cały czas rozwijała możliwości dakarowego Hiluxa. Pod okiem szefa zespołu – Glyna Halla – Giniel de Villiers i Henk Lategan przekazywali niezwykle cenne informacje na temat auta i jego zachowania w warunkach rajdowych. Na Rajd Dakar 2021 układ i geometria auta pozostały niezmienione, ale delikatnym modyfikacjom poddano zawieszenie oraz silnik V8, by najnowsza wersja Hiluxa była konkurencyjna i niezawodna.

Inspiracją – produkcyjna wersja Toyoty Hilux 2020

Nadwozie rajdowej wersji Hiluxa zostało dostosowane do najnowszej generacji produkcyjnej tego modelu. Na rynku zadebiutowała ona jesienią 2020 roku. Na tle swych poprzedników wyróżniała się nową stylistyką przodu, mocniejszą jednostką napędową o pojemności 2,8 litra i udoskonalonymi właściwościami jezdnymi w terenie i na drogach. Auto zyskało także więcej komfortu, lepsze wyposażenie i szerszą gamę modelową.

Samochód wyposażono w nowy 16-zaworowy silnik Diesla DOHC o pojemności 2755 cm3, który spełnia normę EURO 6D. Jednostka generuje 204 KM (150 kW) przy 3400 obr./min. Z automatyczną skrzynią biegów rozwija 500 Nm momentu obrotowego w zakresie 1600–2800 obr./min. Maksymalny moment obrotowy przy manualnej skrzyni biegów wynosi 420 Nm w zakresie 1400–3400 obr./min.

Zwiększone zostały też możliwości terenowe Hiluxa. Zastosowano tu takie rozwiązanie, jak elektroniczny system działający jak mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD. Dostępny jest on w wersjach 4x4 i działa w trybie jazdy z napędem na jedną oś, zwiększając przyczepność na luźnej nawierzchni. Prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym została obniżona z 850 do 680 obr./min.

Poprawiono także szybkość reakcji na pedał przyspieszenia oraz działanie systemu stabilizacji pojazdu (VSC). Wprowadzono również specjalne oprogramowanie wspomagania układu kierowniczego o zmiennym wydatku, zwiększające precyzję prowadzenia. Samochód otrzymał nowy monitor kąta skrętu kół w czasie manewrowania.

Hilux posiada wiodący w klasie prześwit na poziomie 310 mm (w wersji z podwójną kabiną), kąty natarcia i zejścia odpowiednio 29 i 26 stopni, możliwość brodzenia na głębokości 700 mm oraz zdolność pokonywania wzniesień pod kątem 42 stopni.

Rajd Dakar 2021

W 2021 roku Rajd Dakar odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Załogi rozpoczną rywalizację 3 stycznia z Dżuddy i tamże ją zakończą 15 stycznia. Trasa będzie prowadzić po terenach znanych z ubiegłego roku, organizatorzy zapewniają jednak, że jej przebieg będzie całkowicie nowy. Na 9 stycznia zaplanowano tradycyjny dzień przerwy w mieście Ha’il, w planach jest też etap maratoński, a także dwa odcinki specjalne w formie pętli, czyli ze startem i metą w tym samym mieście.

Dla zawodników biorących udział we wcześniejszych rajdach największą zmianą będzie cyfrowy roadbook, który przebieg odcinka będzie pokazywał dopiero na kilka minut przed startem. To rozwiązanie testowano już podczas wybranych odcinków ubiegłorocznej edycji, a teraz będzie normą. Nowy format dodaje jeszcze więcej elementu nieprzewidywalności, a organizatorom daje lepszą kontrolę nad tym, co się dzieje w czasie rajdu.

Kierowcy i piloci TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2021
Nasser Al-Attiyah (Katar), kierowca

Kariera:
- Zwycięstwo w Rajdzie Dakar (2011, 2015, 2019)
- Zdobywca Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych (2008, 2015, 2016, 2017)

Mathieu Baumel (Francja), pilot

Kariera:
- Zwycięstwo w Rajdzie Dakar (2015, 2019)
- Zdobywca Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych (2015, 2016, 2017)

Giniel de Villiers (RPA), kierowca

Kariera:
- Zwycięstwo w Rajdzie Dakar (2009)
- Zwycięstwo w Rajdzie Maroka (2003, 2006, 2007, 2019)

Alex Haro (Hiszpania), pilot

Kariera:
- 2. miejsce w Rajdzie Dakar (2019)

Henk Lategan (RPA), kierowca

Kariera: - Mistrz South African Cross-Country (2019, 2020)

Brett Cummings (RPA), pilot

Kariera:
- Mistrz South African Cross-Country (2019, 2020)
- 3. miejsce w kategorii Malle Moto w Rajdzie Dakar (2014)

Shameer Variwa (RPA), kierowca

Kariera:
- Mistrz South African Off-Road (2000)

Dennis Murphy (RPA), pilot

Kariera:
- Mistrz South African Cross-Country (2013, 2014, 2015, 2018)

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR World Rally Championship World Rally Championship Dowiedz się więcej Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Podwójne zwycięstwo TOYOTA GAZOO Racing Dowiedz się więcej GR010 HYBRID GR010 HYBRID Zobacz nowy hipersamochód TOYOTA GAZOO Racing Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Sébastien Ogier rajdowym mistrzem świata 2020 Dowiedz się więcej TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Bahrajnie Ostatni wyścig TS050 HYBRID Toyota GR Super SPORT Toyota GR Super SPORT Hipersamochód z wyścigowym DNA TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji TOYOTA GAZOO Racing zwycięża w Le Mans i Turcji Dowiedz się więcej Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Toyota GR Supra GT4 z wyścigową homologacją Dowiedz się więcej Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Yaris WRC znów najszybszy w Szwecji Zobacz wyniki Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Toyota z kolejnym sukcesem w Rajdzie Dakar Dowiedz się więcej Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Toyota GR Yaris zadebiutuje 10 stycznia Nowy sportowy samochód w specyfikacji drogowej